Als jongeren de streek 22 and De Koeijer dolblij met gedreun van heipalen Zeeuws-Vlaanderen heeft wel kansen twïKSsSisSSi-- ssszszggss:ss&- (tacenpictee Piraat Reken uit je win(s)t Laatste reis van Alphonse Letzer almanak BRAINDRAIN Verrassend is het niet en het is waarschijnlijk van alle tijden: hoger opgeleide jongeren verlaten Zeeuws-Vlaanderen en komen zelden terug. Evert van den Berg levert nu het bewijs. Werk, werk, werk Natuurexeursie in Margarethapoider zaterdag 15 oktober 2011 Lijsbert de Koeijer toont een ontwerp van het nieuwe gebouw. Het moet vlak voor Pasen klaar zijn. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Eindelijk, ver zucht Lijsbert de Koeijer. Is het ge dreun van het slaan van heipalen voor een ander een rotgeluid, haar klinkt het als muziek in de oren. Bijna twee jaar nadat de land- bouwschuur met daarin haar 'hob- bywinkel' de Droogbloemzolder tot de grond toe afbrandde, werd gisteren door wethouder Peter Ploegaert de eerste heipaal voor een nieuw gebouw de grond in ge slagen. Het betekent de afsluiting van een vervelende en frustre rende periode, erkent De Koeijer. „De aanloop naar de herbouw duurde, door procedures, veel lan ger dan we hadden gehoopt. Ik heb wel eens gedacht: dit komt nooit meer goed." Nu kan de fami lie De Koeijer vooruit kijken, zegt Lijsbert opgewekt. Net vóór Pasen moet de nieuwe schuur, aan de Provincialeweg net buiten Sluis, er staan. De winkel, waarvan ze on der de naam Crea-Trends nu een tijdelijke vestiging in een contai ner heeft, krijgt er een plaatsje. De Koeijer gaat er, als vanouds, ook workshops houden en verjaardags partijtjes begeleiden. Verder ko men er vier appartementen in het gebouw. „Toen de oude schuur er nog stond, speelden we met de ge dachte op ons erf stacaravans neer te zetten. Het afbranden van de schuur bood ons nieuwe kansen." Gasten worden straks actief betrok ken bij de activiteiten op het erf De familie De Koeijer runt op de zelfde plek immers ook een land bouwbedrijf „Het wordt kleinscha lig recreëren bij de boer, met als ex traatje de activiteiten in en rond de winkel", kijkt Lijsbert vooruit. De naam 'Droogbloemzolder' komt niet meer terug. Wethouder Ploegaert had wel een suggestie voor een naam voor de apparte menten: feniks. „Naar de vogel die uit zijn as verrees. Zo is het jullie ook bijna'letterlijk vergaan." Hij zag het al een tijdje niet meer zo scherp. De Temeuzense verslaggever, met een grote kennis van en voor keur voor maritieme zaken, gaf voor al zijn beeldscherm de schuld. Maar de arts dacht eerder aan een manke ment aan zijn oog. Deze week werd hij daaraan opera tiefgeholpen. Hij maakt het goed, al ziet hij vooralsnog niet veel meer door Harmen van der Werf Voor jongeren heeft Zeeuws-Vlaanderen te weinig te bieden, ze ker voor jongeren met een hoge opleiding. Die nogal harde stelling is nu on derbouwd met met universitair on derzoek. Hulstenaar Evert van den Berg deed voor zijn studie Economi sche Geografie aan de Universiteit van Utrecht uitgebreid onderzoek naar - wat heet - de braindrain uit Zeeuws-Vlaanderen. Wat iedereen eigenlijk al veronderstelde, blijkt waar. Met name Zeeuws-Vlaamse jongeren die gaan studeren aan een universiteit komen zelden te rug. Het is één van de verklarin gen waarom de bevolkingskrimp in Zeeuws-Vlaanderen hard toe slaat, zoals afgelopen week weer eens naar voren kwam in een rap port van het Planbureau voor de Leefomgeving en het Centraal Bu reau voor Statistiek. Evert heeft een voor Nederlandse begrippen uniek onderzoek ge daan. Hij benaderde alle vwo'ers en havoërs die van 1998 tot 2003 zijn geslaagd aan het Reynaert Col lege in Hulst, bij elkaar zo'n zes honderd. Evert ging met name na of zij buiten Zeeuws-Vlaanderen zijn gaan studeren en of zij zijn te ruggekomen na hun studie. In to taal reageerden 37.5 oud-leerlingen, wat een mooie score is voor een enquête. De resultaten spreken boekde len: negen van de tien jonge ren is elders gaan studeren. Vooral de Brabantse steden Breda, Til burg en Eindhoven zijn populair, op afstand gevolgd door Vlissin- gen (Hogeschool Zeeland), Utrecht en dan pas komt België. En hoeveel keerden er terug? Slechts één op de drie jongeren die elders gaan studeren, keert na afronding van hun studie terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Gebrek aan werk is het belangrijk ste motief om niet terug te ko men. Bijna iedereen die de moeite nam om terug te keren, vond ech ter een baan. De meesten die wegblijven, heb ben geen poging ondernomen te rug te komen. Slechts 3,2 procent van de 'wegblij vers' zegt later te willen terugke ren, een derde misschien en twee derde nooit meer. Slechts één op de drie. En dat zijn met name jongeren die een hogere beroepsopleiding hebben afge rond. Van hen is 47 procent terug, terwijl dit bij universitair geschool den een magere 15,8 procent is. „Er is sprake van een braindrain", concludeert Evërt. Het belangrijkste motief om weg te blijven is: werk. Ook andere mo tieven spelen mee. Evert citeert uit zijn onderzoek: „Ik vind het stads leven veel leuker, meer voorzienin gen, meer te doen." En over Zeeuws-Vlaanderen: „Weinig op jongeren gericht, wonen vooral ouderen." Dat jongeren weggaan en de bevolking mede daardoor vergrijst, heeft dus een zichzelf ver sterkend effect. Of de braindrain uit Zeeuws- Vlaanderen sterker of zwakker ij dan in vergelijkbare regio's in t derland, is (nog) niet onderzo^ Dat een derde terugkeert, lijkt^ genlijk niet eens zo slecht. Ev^rt: „De één zal zeggen 'het valt hbee', maar twee derde gaat wel defini tief verloren voor de streek." Evert woont nu zelf in Breda en volgt een opleiding als trainee bij woningcorporaties. Kan interes sant zijn voor Zeeuws-Vlaanderen, waar krimp de woningmarkt on der druk zet. Komt hij ooit terug? Evert antwoordt eerlijk: „Ik weet het nog niet." Het kan. Zeeuws-Vlaanderen heeft mogelijkhe den om meer hoogopgeleide jongeren aan zich te binden. Evert van den Berg doet daar voor verschillende voorstellen in zijn studie naar de braindrain uit de streek. Vergrijzing is volgens hem niet alleen een bedreiging, maar biedt ook kansen. De gemeente Sluis is daar naar zijn idee beter mee bezig dan bijvoorbeeld de ge meente Hulst. Het aanbieden van zorgvakanties, al dan niet in com binatie met kuuroorden is een mogelijkheid. Op die manier kun je, aldus Evert van den Berg, grote groe pen ouderen aantrekken waarmee werkgelegenheid wordt geschapen voor jongeren. Minstens zo belangrijk is dat de grens tussen Neder land en België eindelijk eens echt wordt geslecht, al dus de economisch geograaf. „Er moet meer gebeu ren om Europese regels te harmoniseren, waardoor het simpeler wordt over en weer in Nederland en Bel gië aan de slag te gaan." Evert van den Berg pleit verder voor een - overigens al in gang gezette - samenwerking tussen het onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen en hogere opleidingen in België. „Zeeuws-Vlaamse jongeren die in Antwerpen of Gent gaan studeren, zullen eerder terugkeren", ver onderstelt hij. „Zeker als bedrijven daarop inhaken door meer stageplekken aan te bieden." Hij heeft zelf op het Reynaert College in Hulst nooit het idee ge had dat België als studieland in beeld was. „Je hoorde er niks over." TERNEUZEN - De Unie van Redding- en Sleepdiensten (URS) in Antwerpen heeft afscheid genomen van een 'goeie, oude jongen', zeesleper Alphonse Letzer. De ruim 49 meter lange en bijna twaalf meter brede sleper die veel voor bergingswerk is ingezet, is gebouwd in 1977 in Hendrik Ido Ambacht. Het schip is technisch 'op'. Op de foto passeert de Alphonse Letzer Terneu- zen op weg naar sloper Van Heyghen in Gent. foto Adri van de Wege DE GRIETE - Wie de natuur in de sinds 2005 heringerichte Margare thapoider bij buurtschap De Grie- te eens wil ontdekken, kan zondag deelnemen aan een excursie van Staatsbosbeheer. Verzamelpunt is om 9.30 uur café De Griete in de Temeuzense buurtschap. Aanmel den: jmmolena@planet.nl of 0115- 612008. Laarzen meenemen. Tip? redactie@pzc.nl dan voorheen. Hij is namelijk voor zien van een ooglapje, om zijn oog wat rust te geven. Zijn kleinkinderen denken sindsdien dat Piet Piraat naast hen op de bank naar zijn popu laire televisieserie zit te kijken. En bij zijn collega's hoeft hij ook al niet aan te komen met zielige verhalen. Want een ooglapje? Dat past prima bij een maritiem verslaggever. 150 andere rekenaars voor de titel. Het grootste "BwUens* MEEST CELEZEN 1. Sloop oud postkantoor Breskens 2. Ongeluk Westerscheldetunnelweg 3. Tractor geschaard bij Philippine STELLING Reageer op de stelling: 'Laat gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen maar di rect fuseren' op www.pzc.nl TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60