321 sport Hopelijk gaat Yuri van Gelder Historische finale honkballers Huub TOESTELFINALES WK TURNEN Elke Nederlandse finalist op het WK turnen blinkt ergens in uit: Epke Zonderland in mentaliteit, Yuri van Gelder in kracht en Jeffrey Wammes in talent. Koploper FC Zwolle wint bij Al mere City zaterdag 15 oktober 2011 door Koen de Vries Het gebeurde drie jaar ge leden in Hof Domburg na afloop van de pre sentatie van de deelne mers aan de Delta Tour Zeeland. Alvorens naar de. krant te gaan om mijn stukje te tikken, zocht ik nog even de wc op. Naast me stond een man hetzelfde te doen als ik. Ik keek naar rechts, hij keek naar links en we zagen wie we waren. Mijn buurman was een bekende oud-profwielrenner uit West-Brabant. Al plassend toverde hij een knipseltje uit een Belgische krant uit zijn binnenzak en gaf het aan mij. „Hier", zei hij met enige verbetenheid. „Hierin zouden jullie journalisten je eens moeten verdiepen." Het stukje ging over een Belgische amateurwielrenner die tijdens een koers in Vlaanderen dood van zijn fiets gevallen was. Later bleek dat hij doping had gebruikt. „Dit is het topje van de ijsberg", wist de oud-renner te vertellen.„Er wordt door Belgische amateurs veel do ping gebruikt. Er vallen meer slachtoffers dan alleen deze man. Het is alleen niet bekend. Het wordt van alle kanten doodgezwe gen. Je zou daar als journalist eens in moeten duiken. Dan trek je een hele beerput open." Enerzijds leek het me egn aanlok kelijk idee, anderzijds een onmoge lijkheid. Je hebt er maanden voor nodig om je vingers er een beetje achter te krijgen en die tijd is een dagbladjournalist niet gegund. Bo vendien, was het allemaal wel waar wat die Brabander vertelde? Toen ik niet veel later boeken als Prikken en slikken (Willy Voet) en De puntjes op de IJ (Erik Wij- meersch) las, was het me in elk ge val duidelijk dat het verkrijgen van doping geen enkel probleem is. En het zorgen voor een negatieve do- pingtest evenmin. De Belgische overheid weet dat ook. Het is niet voor niets dat on ze zuiderburen een anti-doping- dienst hebben opgetuigd waar je u tegen zegt. Van die dienst werd een jongen uit Yerseke het slachtoffer. Huub van Noorden, begin twintig, wist bij een koers in België niet precies hoe de hazen liepen, miste een controle en moet daar nu een jaar voor op de blaren zitten. Iedereen die Huub kent, denkt dat hij te goeder trouw is. Maar dat telt niet. Hij moet bewijzen dat hij niet ge vlucht is voor de dopingjagers en dat is vanzelfsprekend onmogelijk. Dopingautoriteiten hebben nog steeds lichtjaren achterstand op do- pinggebruikers. De jagers denken die een beetje goed te kunnen maken door met kanonnen op muggen te schieten. Dat levert wel eens een treffer op, maar ook veel onschuldige slacht offers. Toch moet Huub een beetje blij zijn. Stel, dit akkefietje was hem in Spanje overkomen. Dan had hem dat waarschijnlijk veel meer tijd ge kost. De Spaanse veteraan Ezequiel Mos- quera wacht al meer dan een jaar op een uitspraak van de Spaanse autoriteiten nadat in zijn bloed iets onrechtmatigs was aangetrof fen. Zijn carrière gaat als een nacht kaars uit omdat hij niet eens de kans krijgt om gestraft te worden. Yuri van Celder is een echt turnta- lent. Hij werd op zijn negende al kampioen van Nederland. door Edwin Fischer TOKIO - Epke Zonderland (25), Yu ri van Gelder (28) en Jeffrey Wam mes (24) kunnen vandaag en mor gen op het WK in Tokio turnge- schiedenis schrijven. Het drietal heeft kans om een ticket voor de Olympische Spelen van volgend jaar in Londen te verdienen. Een medaille winnen op respectieve lijk rek, ringen en sprong is daar voor toereikend. Hoe liggen de kansen? 1. Mentaliteit. Epke Zonderland. Als het om mentaliteit gaat, dan is Epke Zonderland zonder twijfel de meest stabiele van het vader landse toptrio. De in Lemmer ge boren en getogen turner traint al tijd optimaal. Daarbij houdt hij vooral zijn lichaam goed in de ga ten. Belangrijk, want een chroni sche blessure aan de schouder noopt hem regelmatig tot aange past trainen. Zonderland is als geen ander in staat om tegensla gen te verwerken. Voor elk groot toernooi in de afgelopen jaren had hij met fysiek ongemak te maken. Toch stond hij er op het juiste mo ment. Dat heeft de rekstokspecia list onder meer al twee zilveren WK-medailles, in 2009 in Londen en 2010 in Amsterdam, en zilver op het EK in Birmingham (2010) en een Europese rektitel dit jaar in Berlijn opgeleverd. 2. Talent. Jeffrey Wammes. Wat Jeffrey Wammes aan mentaliteit te kort komt, heeft hij aan talent te veel. Dankzij het overmatig bezit van turntalent is de geboren Utrechtenaar al jaren een toptur- ner. Al kan daarbij direct gezegd worden dat hij veel te weinig ge wonnen heeft. In wereldbekerwed strijden kan hij goud pakken, op de echt grote wedstrijden is het steeds 'net niet'. Slechts twee bron- Kracht is het belangrijkste handelsmerk van Yuri van Gelder. zen plakken op sprong, op het EK van 2005 in Debrecen en in zijn huidige woonplaats in 2007, han gen in de prijzenkast. De oorzaak is een te voorzichtige houding, die mede te verklaren is door zijn zwa re enkelblessure. Maar Wammes heeft gezien zijn talent veel te wei nig prijzen behaald. 3. Kracht. Yuri van Gelder. Van Gelder was vroeger, in zijn beginja ren, een turntalent. Hij werd op negenjarige leeftijd al Nederlands kampioen. Zijn aanleg voor spier- ontwikkeling in combinatie met zijn geringe lengte deden hem de verstandige keuze maken om zich te gaan specialiseren op ringen. Het is het toestel waar een turner, gymnastisch gezien, het minst ta lent voor nodig heeft. Het talent ALMERE - FC Zwolle heeft een knappe zege op Almere City ge boekt (0-3). De winnaar van de eerste periode in de eerste divisie van het betaalde voetbal kwam dankzij de uitzege alleen op kop. FC Eindhoven kan morgen weer op gelijke hoogte met FC Zwolle komen. De Brabanders moeten daarvoor wel voor eigen publiek Willem II verslaan. FC Zwolle leidde bij rust al met 2-0, dankzij treffers van Frank Olij- ve en Joey van den Berg. Nassir Maachi besliste de ontmoeting in de 72e minuut. FC Oss speelde in het thuisduel met sc Veendam na de rode kaart van doelman Richard Arends een uur met een speler minder. Toch kwamen de Brabanders terug van een achterstand van 2-4 (4-4). FC Emmen boekte tegen AGOW de eerste competitiezege: 1-0. PANAMA CITY - De Nederlandse honkballers hebben geschiedenis geschreven bij het wereldkampi oenschap in Panama. Met een knappe overwinning (4-1) op het nog ongeslagen Cuba plaatste Oranje zich als eerste Europese ploeg ooit voor de finale. In 2005 en 2007 waren de mannen al redelijk dicht bij een plek op het podium, maar toen eindigde de ploeg beide keren op de vierde plaats. Ondanks hun historische prestatie vierde het team van bondscoach Brain Farley gisteren nog geen feestje. „We zijn natuur lijk heel blij dat we de finale heb ben gehaald. Maar we hebben nog werk te doen. Er wordt nog niet gefeest. Er worden nog wedstrij den gespeeld", aldus Farley. Oranje moest afgelopen nacht twee keer in actie komen in Pana ma. De verregende ontmoeting met de Australiërs werd in een 2-1 overwinning omgezet. Slechts 3,5 uur later volgde de wedstrijd tegen de Cubanen. Ook deze groot macht in het honkbal werd door de ploeg verslagen. Eerder dit WK boekte Oranje ook als zeges op titelverdediger Ameri ka en olympisch kampioen Zuid-Korea. Het geheim van het succes zijn volgens Farley vooral de mentale vaardigheden van het team. „De jongens geloven in zich zelf en zijn voor niemand bang. Ze vinden de uitdaging heel mooi en willen van iedereen winnen. Ook fysiek zijn ze fantastisch." Farley was trots op het goede spel tegen de Cubanen. „In het verle den was het tegen Cuba voor ons vooral een kwestie van overleven, maar nu niet meer. We hopen het zaterdag in de finale nog een keer te kunnen doen, als we misschien weer tegen Cuba moeten spelen." Cuba moet dan wel een van de twee laatste wedstrijden tegen Ca nada of het gastland winnen. Pitcher Orlando Yntema had een belangrijk aandeel in de zege van Nederland. De 25-jarige honkbal ler wist het slaggeweld van de Cu baanse 'krachtpatsers' in bedwang te houden. Alleen in de vierde in ning kwam hij even in de proble men en moest een punt toestaan. Oranje stond toen al op een 2-o-voorsprong door een home run van Bryan Engelhardt. Kalian Sams herhaalde dit in de vijfde in ning en zorgde voor opnieuw twee punten. Finale live op tv Y De finale van het WK honkbal wordt in de nacht.van zaterdag op zondag live uitgezonden door de NOS. De eihdstrijd begint om 0.00 uur. Tegenstander is Canada of Cuba.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56