41 binnenland Het gemak van plastic vervangt het papier Gezond voedsel steeds meer aanslag op de portemonnee Respijt voor ambtenaar die homohuwelijk weigert KENTEKENBEWIJS Opmars van chippasjes is niet meer te stuiten Frohe Weihnachten in de Harz! Om te bezuinigen kiest men voor goedkopere, minder gezonde producten zaterdag 15 oktober 2011 ■qhu/b pharos iSe-nf v daar al 'nS 6-c/aa^ fc&r^f-arraM^rvie'iit Op slechts ca. 500 km van Utrecht ligt een van de mooiste natuurge bieden van Duitsland: de Harz. Hier rijden nostalgische stoomtreintjes door bossen en heuvels. Ook vindt u hier prachtige vakwerkstadjes, zoals Goslar en Quedlinburg. Bovendien zijn er direct voor de deur honderden kilometers aan wandel- en langlauf- paden! En op 2 km van uw hotel is de skilift. Kortom, alle ingrediënten voor een heerlijke Kerst. Uw verblijf U verblijft in een twee of driekamerappar tement in het prachtig gelegen Aparthotel Panoramic in Braunlage-Hohegeiss. Er is o.a. een restaurant, bierstube/snackbar, binnenzwembad, sauna en stoombad, kidsdub, speelplaats, minigolf en bowling-/ kegelbaan. Bij het hotel is een rodelbaantje voor kinderen. Uw appartement heeft een woonkamer, een of twee slaapkamers en een badkamer met douche of toilet. Balkon. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max. 10,- per gesprek) of via uw ANWB-reisbureau met zoek boekcode 16134 SfodrrS 6-daagse More Inclusive Aparthotel Panoramic zoek boekcode 16134 Inbegrepen 5x overnachting met ontbijtbuffet 4x diner (koud- en warm buffet) 1 x feestelijk Kerstbuffet (op 24-12) 1x welkomstdrankje 9 1 x feestelijke koffietafel met gebak 1 x sfeervolle kerstviering dagelijks gebruik sauna en zwembad gratis parkeerplaats 1x begeleide wandeling 10% korting op wellnessbehandelingen handdoeken, bedlinnen (beide 1 set) en eindschoonmaak Kinderkorting (bij 2 volbetalenden op de kamer): 0 t/m 2 jaar: gratis 3 t/m 10 jaar: 50% korting 11 t/m 15 jaar: 20% korting Prijzen 22/12-27/12 229 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskos- ten, toeristenbelasting en kosten calamiteitenfonds. Opnieuw worden papieren documenten vervangen door een plastic pasje, nu het kentekenbewijs. De op komst van het creditcard-for maat is niet meer te stuiten. door Koos van Wees Twee keer ontsnapte Hans Mooiman (35), het papie ren rijbewijs keurig in een hoesje in zijn achter zak, ternauwernood aan een be keuring. „Het was eigenlijk niet meer rechtsgeldig, zei de politie. Op de vouw was het gescheurd en het bestond uit drie verschillende delen. En een van die delen was helemaal verkleefd aan het hoes je." Mooiman kwam er beide ke ren vanaf met een waarschuwing. Hij besloot zelf over te stappen op het plastic rijbewijs, ver voor de vervaldatum van zijn oude. Plastic vervangt steeds vaker pa pier. Na de ID-kaart, de zorgverze kering, het rijbewijs en de OV-chipkaart wordt nu ook het kentekenbewijs vervangen door een plastic pasje op creditcard-for maat. Veel veiliger, aldus minister Schultz van Haegen van Infrastruc tuur en Milieu. „Hij is veel lastiger na te maken. Daarmee helpt de kentekencard voertuigdiefstal te rug te dringen." En, zo tekent ze aan, hij is ook nog eens makkelij ker in gebruik. Vanaf volgend jaar wordt de kaart ingevoerd, in 2018 heeft hij waarschijnlijk alle papie ren kentekenbewijzen vervangen. Trendwatcher Goos Eilander, ver bonden aan marktonderzoeksbu reau Trendbox, ziet nog lang geen einde aan de trend van plastifica- tie van documenten. „In de VS dachten ze dat mensen zich er van zouden afkeren, zoveel kaarten wa ren er in omloop. Maar onderzoek toonde juist aan dat de consument het prima vond. En wat helpt is dat veel kaarten een chip hebben, waardoor je er meerdere produc ten op kunt zetten." De consument vindt de piastic kaart makkelijk, weet Eilander. Het gebruiksgemak overtreft alle bezwaren, zoals op het gebied van veiligheid. Het nieuws dat de OV-chipkaart gekraakt kan wor den, heeft de consument niet kop schuw gemaakt. „Rationeel zien we de gevaren, maar emotioneel kiezen we voor de handigheid van het gebruik", meent Eilander. Die handigheid zal zich in de toe komst vertalen in nog veel meer producten. „Wat me opvalt aan de nieuwe kentekencard, is dat ook daar een chip op zit. Dat betekent dat de minister er al rekening mee houdt dat de kaart ook voor ande re doeleinden wordt gebruikt." Ei lander ziet een grote toekomst voor zo'n multifunctionele kaart. „De gemiddelde zakelijke rijder heeft straks een kentekencard, tankcard, rijbewijs, bedrijfskaart en zorgverzekeringskaart bij zich. Door een aantal van die functies te combineren kan je veel aan het gebruik verbeteren." Jaap van Ginkel, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam en be trokken bij veiligheidstests van smartcards waarschuwt: „We schrikken hier soms van wat ze al niet kunnen combineren op die kaarten. Ze zeggen dat ze er alleen de postcode en het huisnummer mee kunnen zien, maar wij weten dat je er heel wat meer persoonlij ke gegevens mee boven water kunt krijgen." DEN HAAG - Het kabinet heeft giste ren een besluit over trouwambte naren met gewetensbezwaren te gen het homohuwelijk voor zich uitgeschoven. De ministers Don- ner (Binnenlandse Zaken) en Van Bijsterveldt (Emancipatie) hadden voorgesteld dat gemeenten ambte naren in dienst mogen hebben die geen homoseksuelen willen trou wen. De gemeenten moeten er dan wel zorg voor dragen dat men sen van het gelijke geslacht met el kaar in het huwelijk kunnen tre den. Maar verder willen de minis ters de beslissing om weigerambte- naren aan te stellen bij de gemeen ten laten liggen. De Commissie Gelijke Behande ling oordeelde in 2008 dat een ge meente mag weigeren een ambte naar aan te stellen die alleen he tero's wil huwen. Vera Bergkamp van homobelange norganisatie COC vindt het 'bizar' dat tien jaar na invoering van het homohuwelijk ambtenaren nog steeds kunnen weigeren. PAUL KUSTERS door Bjinse Dankert DEN HAAG - Voor het kopen van ge zond voedsel moet steeds dieper in de buidel worden getast. Gezon de levensmiddelen in de Neder landse supermarkten - brood, rijst, kaas, eieren - zijn de afgelopen ja ren veel sneller in prijs gestegen in vergelijking met andere voedings producten. Vijfjaar geleden werd voor een brood of een pakje boter ongeveer een vijfde minder aan eu ro's uitgeteld. Eieren zijn sinds 2006 zo'n 15 procent duurder ge worden. En de prijs voor melk is met bijna 30 procent gestegen. Het zijn juist producten die door het Voedingscentrum worden aanbe volen voor de noodzakelijke voe dingsstoffen en mineralen. Vooral gezinnen met een mini muminkomen, eenoudergezinnen of alleenstaanden afhankelijk van een AOW, lijken hierdoor geraakt te worden, laten schattingen van het Nibud, het instituut voor bud getvoorlichting, zien. Om gezond te blijven eten, moeten mensen met een schamel inkomen van daag tussen de 10 en 20 procent meer geld aan levensmiddelen uit geven in vergelijking met 2008. Voor deze gezinnen rekent het Ni bud apart uit wat minimaal moet worden betaald voor een goede, ge zonde maaltijd, zegt Gerjoke Wil mink, directeur van het instituut. „Per persoon gaan wij uit van de aanbevolen hoeveelheden van het Voedingscentrum. Die vermenig vuldigen wij met de gemiddelde prijzen van een product." Wel is het lastig om te bepalen of de arm ste gezinnen hun geld daadwerke lijk aan gezonde voeding uitgeven. „Consumenten die weinig hebben te besteden, kunnen natuurlijk op eigen wijze geld besparen, door te bezuinigen op het kopen van bij voorbeeld kleding of schoenen. Het kopen van gezond voedsel wordt voor hen in ieder geval niet gemakkelijker." Maar gemiddeld geven mensen in Nederland niet meer geld uit aan voedsel, zegt econoom Peter Hein Van Mulligen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De prijzen van levensmiddelen in het boodschappenmandje dat het CBS hanteert, zijn zelfs minder snel ge stegen dan de gemiddelde inflatie. Alles wordt duurder, maar voedsel wordt minder snel duurder, zeg gen de cijfers. Wel zijn in het CBS-mandje opmerkelijke verschil len zichtbaar. De prijzen van bij voorbeeld snoep en varkensvlees zijn maar heel weinig gestegen. Sommige levensmiddelen zoals diepvriesmaaltijden en verse groenten zijn met de jaren juist goedkoper geworden. „Als je alle voedingsmiddelen bij elkaar op telt, valt het reuze mee hoeveel geld wij uitgeven aan voedsel", zegt Van Mulligen. „Dat geldt ook voor de huishoudens met een klein inkomen." Wilmink vermoedt dat kleinere in komens nu vaker kiezen voor uit gaven die ongezonder zijn. „Je hoort dat vaker. Het is lastig om op eten te bezuinigen, dus wordt in de winkel sneller gekozen voor de goedkopere, maar minder ge zonde, producten." De meeste le vensmiddelen, maar gezonde le vensmiddelen in het bijzonder, zijn vooral in 2008 flink duurder geworden. Dat kwam mede door oplopende prijzen van graan en suiker op de wereldmarkt, volgens Van Mulligen. Ook dit jaar zijn de vraagprijzen van deze grondstof fen al maandenlang torenhoog. Meestal duurt het een tijdje voor dat de effecten hiervan merkbaar worden in eigen land. Van Mulli gen: „In ontwikkelingslanden zor gen die hoge prijzen nu al voor problemen om eten te kopen. Maar producten in de Nederland se winkels zijn het resultaat van een hele reeks bewerkingen. Zo'n keten van verschillende schakels kan gemakkelijker prijsstijgingen op de wereldmarkt opvangen. Het zorgt voor een vertragend effect." Toch verwacht ruim driekwart van de Nederlanders dat voedsel prijzen de komende jaren fors zul len stijgen, blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau GfK deze week. Of dat terecht is, durft Van Mulligen niet te zeggen. KABINET f JAAR! ©EEN TAART VOOR RUTTE ..OMt>AT MENEER ZICH TOEVALU3 BUKTE OM ZIJN SCHOENEN TE STRIKKEN...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4