eeland 13 oerinstinct en besc laving Nog vijf kandidaten boekenprijs Met een akte op zak en toestemming van de boer De Jong bestuurder bij Woonzorg Ruttes wereld commentaar BOEKENPRIJS Stem op uw favoriete boek voor de PZC-publieksprijs van de Zeeuwse Boekenprijs: www.pzc.nl/boekenprijs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto zaterdag 15 oktober 2011 Hoeveel politieke wer kelijkheden kan de burger aan? Premier Mark Rutte schat dit duidelijk hoog in. In zijn we reld is drie werkelijkheden ken nelijk geen enkel probleem. Dat bewijst de onverkwikkelijke aanloop naar de benoeming van een nieuwe vice-president van de Raad van State, beter be kend als de onderkoning van Nederland. Piet Hein Donner, nu minister voor het CDA, is de gedoodverfde kandidaat. Werkelijkheid één: Rutte zegt dat het kabinet geen voorkeur voor Donner heeft. Werkelijk heid twee: Donner zou als mi nister van Binnenlandse Zaken de benoeming moeten regelen, maar Ivo Opstelten neemt dit van hem over. Zo wordt de weg vrijgemaakt voor Donner. Wer kelijkheid drie: Rutte heeft re cent PvdA-voorman Job Cohen gepolst voor de Raad van State. Kan het nog schimmiger? Van de beloofde transparantie in het kabinetsbeleid komt helemaal niets terecht. MIDDELBURG - Nog vijfhoeken ma ken kans op de Zeeuwse Boeken prijs 20ii: Zelandia Comitatus van Dick en Joan Blonk-van der Wijst, Zeeuwen in Amerika van Lilian Do- minicus, Generaal Spoor van Jaap de Moor, De Sterke van Saeftinghe van Paul de Schipper en De verzon ken jongen van Jan Vantoortel- boom. De jury heeft: deze shortlist geselec teerd uit de veertig ingezonden boeken. Eerder had zij al een long list geopenbaard met daarop tien titels. De vijfhoeken die de verde re schifting niet hebben doorstaan zijn: Zeeuwse kaarten voor de VOC van Ruud Paesie, Op weg naar Zo- ar van Sela©, Watersnood van Kees Slager, Rudolf Hagenaar: leven en werk van Jan Stassen en Edelen in Zeeland van Arie van Steensel. De jury maakt vrijdag 4 november de winnaar van de Zeeuwse Boe kenprijs bekend, evenals de win naar van de Jan Bruijnsprijs (voor het beste boek van een Zeeuwse auteur over een Zeeuws onder werp). Daarvoor komen Zeeuwen in Amerika en De Sterke van Saef tinghe in aanmerking. Naast deze juryprijzen is er de PZC-publieksprijs. Daarvoor kan nog tot 4 november worden ge stemd via de website van de PZC. Er zijn al ruim 2000 stemmen uit gebracht. Rosee Bentana gaat met Black Mamba aan de leiding. pagina 17 en www.pzc.nlmeer over de Zeeuwse Boekenprijs en de PZC-publieksprijs. Lo Polvliet en zijn hond Kelpie: „We trekken er over een paar weken op uit als de hazen goed in hun vel zitten. foto Lex de Meester De Faunabeheereenheid Zeeland waakt over de wildstand. Voorzitter Jan Ramondt uit Schoondijke jaagt zelf niet. Wel heeft hij de akkers rond zijn boerderij vergund voor de jacht. Dat is, zo benadrukt hij, samen met een jachtakte een na drukkelijke voorwaarde om te mo gen jagen. Zodra het jachtseizoen is geopend, hebben jagers geen aparte vergun ning nodig om op eend, konijn, haas, fazant, houtduif en patrijs te mogen schieten. Anders is het voor de jacht op ganzen en her ten. Daar moet de provincie nu nog een aparte vergunning voor geven. Faunabeheer houdt vooral naleving van de spelregels rond die specifieke jacht in de gaten. Binnen de seizoensjacht draait het vooral om sociale controle, legt Ra- mondt uit. Zeeland telt, verspreid over de he le provincie, achttien wildbeheer- eenheden. Aktejagers zijn over het algemeen bij zo'n lokale WBE aan gesloten. Daarbij gaat het gemid deld om honderd jagers per een heid, aldus Ramondt. „Sommige jagers zijn lid van meerdere WBE's, zodat ze bijvoorbeeld door heel Zeeuws-Vlaanderen mo gen jagen." De wildstand in de provincie is 're delijk stabiel', aldus de voorzitter. Alleen met de patrijs gaat het mo menteel niet zo goed. Die jacht is dan ook tijdelijk opgeschort. door Martijn de Koning OOSTBURG - Yolanda de Jong is be noemd tot directeur-bestuurder van Stichting Woonzorg West- Zeeuws-Vlaanderen. De Jong be kleedde die functie sinds begin dit jaar al ad interim. Woonzorg kwam de laatste tijd in het nieuws door perikelen bij ver pleeghuis De Stelle in Oostburg. Daar werd begin dit jaar een opna mestop ingesteld. In juni werd De Stelle vervolgens onder verscherpt toezicht van de Inspectie voor de Gezondheidszorg geplaatst. De Raad van Bestuur van Woon zorg werd tot vorig jaar gevormd door Ben Sanders, Henk Masclee en Paul Rademacher. Onderzoeks bureau BMC, dat de problemen bij Woonzorg onder de loep nam, ad viseerde echter de vorming van een éénkoppige directie. Ook zette BMC werknemer De Jong als 'trou bleshooter' in bij De Stelle. Zij werd daarna ook ad interim be stuurder bij Woonzorg. Ze neemt nu ontslag bij BMC en treedt in dienst bij Woonzorg, waar ze dus in haar eentje de Raad van Be stuur gaat vormen. Woonzorg, dat naast De Stelle drie zorgcentra beheert, heeft inmid dels flink schoon schip gemaakt. Naast drie genoemde bestuurders verdween ook een aantal locatie managers. In de bijlage Spectrum staat een achtergrondverhaal over de pro blemen bij Woonzorg. Houtduif 15 oktober tot en met 31 januari Konijn 15 augustus tot en met 31 januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3