sport 137 Niet alleen voetballers krijgen een voetbalknie Sport |?Gezondheid SPORTFOTO VAN DE WEEK Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 6: de voetbalknie. Dit stukje gaat over een blessure met een verkeerde naam. Het gaat over de voetbal knie. Die naam zou suggereren dat het een specifieke voetbal blessure is en dat is niet zo. Het zijn vooral beoefenaars van con tactsporten die te maken krijgen met dit ongerief. Onder wie dus voetballers. De meniscus is een van de kwetsbaarste onderdelen van het razend ingewikkelde kniege wricht. Elke gezonde knie heeft twee menisci, een buiten- en een binnenmeniscus. Ze bestaan uit kraakbeen en zorgen voor ba lans en stabiliteit in de knie en voorkomen dat botten langs el kaar schuren. De meniscus van jonge mensen is normaal gespro ken sterk en soepel. Bij hen ontstaat een blessure meestal door een onverwachte draaiing van de knie, met name als die gebogen is en er een op waartse beweging wordt ingezet. Als hij of zij dan een zetje krijgt en/of met de voet vast blijft staan in of op de grond, kan de meniscus scheuren. Dat gebeurt vaak in contactspor ten zoals korfbal, voetbal, rugby en hockey. Omdat de meniscus bij het ouder worden steeds minder soe pel wordt, wordt de kans op een scheurtje steeds groter. Daarbij raken binnenmenisri eerder be schadigd dan buitenmenisci. Er zit namelijks iets minder speling Tips? mail naar sport@pzc.nl op. Als een meniscus gescheurd is, kan de knie behoorlijk pijn doen. Er kan vocht in komen en het gewricht kan op slot raken, wat betekent dat het niet meer (geheel) gebogen kan worden. Meestal moet een MRI-scan uit wijzen of de meniscus werkelijk de boosdoener is. Eventueel kan met een arthro scopic verder gekeken worden. Dat is een operatie waarbij een camera via een kleine opening in het kniegewricht wordt ge bracht. De orthopeed let op de conditie van het kraakbeen, de banden en de menisci. Bij een kapotte binnenmeniscus is een operatie meestal de enige oplossing. Een buitenmeniscus heeft wat door bloeding, wat een natuurlijk her stel mogelijk maakt. Vroeger ging het er bij een opera tie rigoureus aan toe. De knie werd opengesneden en de me niscus helemaal verwijderd. Te genwoordig gebeurt het subtie ler. Via de arthroscopic wordt de me niscus gehecht, of als dat niet kan voor een deel weggeknipt. Dit biedt verschillende voorde len. De wond is kleiner, het her stel duurt korter en de knie blijft een flink deel van z'n stabiliteit houden. „Ik heb vroeger veel sporters be geleid na een operatie waarbij de hele meniscus was verwij derd", vertelt voormalig fysiothe rapeut Niek Knol uit Dishoek. „Met krachtoefeningen kon je veel bereiken. Maar vooral als de velden hard waren, kon de bles- Meniscus zaterdag 15 oktober 2011 De aanval is de beste verdediging, zo dacht Nicolas Limbach (rechts) deze week bij het WK schermen in het Italiaanse Catania. De Duitser probeerde zijn opponent Aldo Montano af te troeven, maar kwam in de finale uiteindelijk toch tekort. De wereldtitel op het onderdeel sabel ging naar Montano. De 32-jarige Italiaan, die in 2004 -olympisch goud won, was voor eigen publiek in de finale Limbach de baas: 15-13. foto Carmelo Imbesi/AP sure makkelijk terugkomen. Veel sporters kregen later ook kraak beenletsel, oftewel artrose. De botten van de knie schuurden dan over elkaar. Een van de wei nige oplossingen is dan een nieu we knie." Koen de Vries kraakbeen knieschijf kruisband knieband scheenbeen kuitbeen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37