Jager hikt aan tegen Jachtvelden schaars goed 21 zeeland Nominatie zorgprijs Toekomst PZC zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! Waarom naar VS? zaterdag 15 oktober 2011 door Maikel Harte Zeeuws-Vlaanderen zal volgens het CBS in 2040 zo'n vijftienduizend in woners minder hebben, de rest van Zeeland blijft min of meer stabiel, berichtte deze krant donderdag. Vijftienduizend inwo ners minder betekent een daling van zo'n 15%. Om me heen hoor de ik al verontrustend gekwebbel. Vooral voor scholen en het Mid den- en Klein bedrijf kan deze da ling verstrekkende gevolgen heb ben. Ik moet het nog zien. Er is vroeger wel eens voorspeld dat we in 2010 met 200.000 Zeeuws-Vlamingen zouden zijn en dat is gelukkig ook niet uitge komen. Bovendien staat de voor spelling haaks op de nieuwste cij fers over de woningverkoop in Ne derland. Alleen in Zeeuws-Vlaan- deren daalt de woningverkoop niet. En waarom? Omdat steeds meer Vlamingen in Zeeuws-Vlaanderen een woning kopen. In de Vlaamse 'Randstad' zijn de huizenprijzen zo gestegen dat het voor Vlamingen aantrekke lijk is geworden zich hier te vesti gen. Wie weet waar die tendens nog toe kan leiden. We zullen ons toch meer op Vlaanderen moeten richten. Zeeland Seaports uitte vorige week nog de kritiek dat Den Haag te veel naar de be langen van Rotterdam kijkt en te weinig naar die van Zèeland. De Rotterdamse haven maakt zelfs bezwaar tegen investeringen in het Zeeuwse, en dan hebben we ook nog een overheid die op ter mijn waarschijnlijk diensten als de rechtbank en de belasting dienst de regio uit laat gaan. Ja zo kan de Randstad wel groeien, ten koste van regio's als de onze. Neem dan Vlaanderen. Het is Vlaanderen dat grotendeels de nieuwe zeesluis bij Terneuzen be taalt, het is de Vlaamse Compag nie Het Zoute die flink investeert in Cadzand en naar ik heb verno men wellicht straks ook in de rest van Zeeland. Dan zegt u natuur lijk, dat doen ze uit eigenbelang, maar zij hebben hier tenminste belangen. En daar profiteren we van. Wat mij betreft worden we gewoon Noord-Vlaanderen. Al leen bij het EK- voetbal trek ik nog een oranje shirtje aan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement 0 Vu! het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abormeevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t,) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u pp de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na2S) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal ioigvuldig om met persoonsgegever 1 colofon treft u nadere informatie aan. Fazant haan: 15 oktober tot en met 31 januari hen: 15 oktober tot en met 31 december Haas 15 oktober tot en met 31 december door Edith Ramakers en Marcel Modde Het jachtseizoen is vandaag officieel geopend voor de circa 30.000 Nederlandse jagers. „Nederland kent een lage jachtdruk in vergelij king met bijvoorbeeld Frankrijk waar 3,4 miljoen jagers zijn. In Frank rijk geldt het principe dat iedere burger recht heeft om te jagen. Wij jagen een keer per jaar op hetzelfde perceel en laten elk jaar een perceel 'links liggen' om de dieren kans te geven op te groeien", zegt Lo Polvliet, lid van de wildbeheereenheid Walcheren. Lo Polvliet is het gewend om in de verdediging te gaan als het over de jacht gaat. „Veel mensen geloven niet dat we aan wildbeheer doen. Die denken dat we maar een beetje schieten. We zijn vaak op ons jachtterrein om inzicht te krijgen in de wildstand. We observeren en noteren. Het schot is het laatste stukje van dè jacht." Polvliet jaagt al zo'n 35 jaar met een groep van acht jagers op circa 1000 hectare. „We zijn geen hobby jagers", wil hij kwijt. „Dat is een gruwelijke term waarbij ik me niets kan voorstellen en die te pas en te onpas gebruikt wordt. Jagers hebben wetskennis, interesse in de natuur en een jagersakte die ge bonden is aan een aaneengesloten terrein van 40 hectare. We jagen volgens de wet en we schieten pas als het gerechtvaardigd is." Met hobbyjagers kunnen die ja gers bedoeld worden, die bijvoor beeld in Den Haag wonen en ja gen in Drenthe. „Ze rijden twee keer per jaar naar het oosten van het land. Maar het aantal van dit soort jagers is te verwaarlozen." Het jachtseizoen mag dan geo pend zijn, maar Polvliet en zijn groep trekken er pas in november op uit. „Er zijn jagers die traditiege trouw op de eerste officiële dag van het seizoen op jacht gaan. In november zijn de hazen op hun best. Dan zitten ze goed in hun vel en is het rustiger op het land. De gewassen zijn eraf en er is ge ploegd. Dan gaan wij jagen. Dat wil niet zeggen dat Polvliet nu niet met jagen bezig is. „Met onze groep en de grondeigenaren hou den we het wild het jaar rond in de gaten" Tijdens de jacht gelden algemene regels van de zogenoemde weide lijkheid: je laat een dier niet onno dig lijden, je beheerst je in het schieten van het wild en je haalt al leen het wild uit het veld dat no dig is om een gezonde populatie over te houden. Polvliets groep schiet zo'n 40 tot 60 hazen per keer. „Die verdelen we onder el kaar of leveren we af bij de poe liers. Twee van onze leden zijn ge kwalificeerd om te beoordelen of wild geschikt is voor consumptie." Op dit moment staan hazen, konij nen, fazanten, duiven en eenden op de wildlijst waarop zonder ver- gunnning geschoten mag worden. Staatssecretaris Henk Bleker heeft een herziening van de natuurwet aangekondigd. Hij wil de wildlijst uitbreiden met de grauwe gans, kolgans, smient, damhert, edel hert, ree en wild zwijn. De 62-jarige Leo Prinsen- berg uit Bruinisse is een 'jonkie' onder de weidelij ke jagers. Pas drie jaar geleden haal de hij zijn jachtakte. „Puur uit inte resse voor de natuur", zo noemt hij het. Op de website jachtadvertentie.nl heeft hij een oproep geplaatst voor een jachtveld in zijn woonomge ving. Die gebieden zijn uiterst schaars, ervaart hij. Jagers die het jachtrecht eenmaal hebben gekre gen van een boer, geven dat niet makkelijk uit handen. Daarnaast signaleert Prinsenberg ook steeds meer kapers op de kust. Rijkelui uit de Randstad die grof geld neer tellen voor de huur van een jacht veld. „Dat gaat om duizenden eu ro's. Waar die boer vroeger een paar konijnen kreeg van zijn ja gers, gaat hij er nu van op winter sport. Die gasten geven niet om na tuurbeheer, maar komen puur om het tableau. Ofwel, wat ze aan het eind van de dag allemaal gescho ten hebben. Ze kunnen in één keer een heel veld leeg halen." Een goeie jager houdt in de gaten hoe het met de wildstand staat, heeft Prinsenberg geleerd. „Zijn er een seizoen weinig hazen of patrij zen, dan sla je die jacht op dat per TERNEUZEN - Ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen is in twee categorie- en genomineerd voor de Nationa le Zorg Jaarprijs. Zorgsaam maakt kans op de titel 'top ziekenhuis overall' en 'top algemeen zieken huis'. Op 1 november wordt be kend of het ziekenhuis de prijs wint. De Nationale Zorg Jaarprijs wordt uitgereikt in samenwerking met Dr. Yep, een keuzegids die de kwa liteit van zorginstellingen beoor deelt. De gids verscheen vorig jaar voor het eerst: daarin werd Zorg saam uitgeroepen tot beste zieken huis van de provincie Zeeland. In totaal zijn er in acht categorieën prijzen te winnnen. „Het is leuk, het geeft toch aan dat we goed bezig zijn", zegt Margret Lafort van Zorgsaam. Voor de be oordeling is onder meer gekeken naar de tevredenheid van patiën ten, de bedrijfsvoering, kwaliteits indicatoren en de website. ceel een jaartje over." Om de in standhouding van die balans is het de Bruënaar nu net te doen, moti veert hij zijn drang tot doodschie ten van dieren. „Daarom lijkt het me ook geweldig om een eigen jachtveld te kunnen beheren. Ik mag nu wel eens met diverse ja gers mee. Maar dan ben ik afhanke lijk van anderen. Ik wil zélf een stukje verantwoordelijk dragen over een terrein." Prinsenberg moet het voorlopig doen met uitnodigingen. Zijn eer ste geplande jacht is volgende maand, in Duitsland. „Op wilde zwijnen, als drijver." MIDDELBURG - De PW in de Sta ten van Zeeland wil weten wat de gedeputeerden Soerd Heijning (WD) en Kees van Beveren (CDA) vorige maand in New York deden. Ze waren samen met com missaris van de koningin Karla Peijs en twee ambtenaren naar de uitreiking van de Four Freedoms Awards gereisd. Peijs en de ambte naren hadden officiële taken, zo bleek uit een antwoord op eerdere vragen van de PW. Nu wil de frac tie weten wat de reden was waar om Heijning en Van Beveren ook van de partij waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2