Losgeweekt maar betrokken J cultuur 117 www.festival-zvl.nl Tussenstand Weblog over pas verschenen Zeeuwse boeken SCHRIJVEN OVER RELIGIE Worsteling met 'geween en knersing van tanden' ZEEUWSE boekenprijs# agenda OP WEG NAAR Knielen i de klei ival iPeSti Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt zaterdag 15 oktober 2011 JAAP GOEDBGEBÜURE Nederlandse schrijvers en religie 1960-2010 -Vaarik Nog tot en met 4 november kan er, in het kader van de Zeeuwse Boekenprijs 2011, worden gestemd voor de PZC-publieksprijs. Redacteu ren van de PZC belichten el ke zaterdag een aantal kandi daten. Vandaag: schrijvers en religie. door Ali Pankow Hoe divers de boeken over religie, meeding end om de Zeeuwse Boekenprijs, ook zijn, gezamenlijk kenmerk is de per soonlijke betrokkenheid van de au teurs. Op basis van de huidige ver kiezingsstand mag geconstateerd worden dat ze weinig kans maken op de overwinning. Dat is uiter aard absoluut geen reden deze ti tels niet te signaleren. Zo leverde Jaap Goedegebuure met Nederlandse schrijvers en religie 1960-2010 een boeiende, weten schappelijke verzameling essays over enkele auteurs en hun relatie tot religie. Hij koos bewust niet voor schrijvers die het geloof als een gepasseerd station beschou wen Jan Wolkers, Maarten 't Hart, Jan Siebeling e.a.), maar voor auteurs die serieus op het geloof re flecteren. Zo speelt Frans Kellen- donk en vooral diens omstreden werk Mystiek lichaam (1986) een belangrijke rol in dit boek. Verder analyseert Goedegebuure het werk van Willem Jan Otten, Gerard Re- ve, Désanne van Brederode en van dichters als Hans Faverey en Kees Ouwens. Jaap Goedegebuure is hoogleraar Moderne Nederlandse letterkunde in Leiden, naast recensent en es sayist. Hij is geboren in Sint-Anna- land (1947) en volgde zijn middel bare school in Middelburg. In een persoonlijk hoofdstuk bij wijze van epiloog legt hij verantwoor ding af voor dit boek. „Men galmt er de psalmen in hele noten", schrijft hij onder meer over de Ge reformeerde Bond in de Neder lands Hervormde Kerk waarin hij werd gedoopt. Ook memoreert hij de eeuwige verwijzingen van de predikant naar 'oorden waar ge ween is en knersing van tanden'. Goedegebuure kerkt allang niet meer en beschouwt zichzelf niet als christen, maar erkent toch al tijd een zwakke plek te hebben be houden voor het calvinisme. „Waarschijnlijk omdat ik me in deszelfs steilheid en letterlievend heid herken", luidt zijn verklaring. 'Geween en knersing der tanden' duiken ook op in Op weg naar Zoor, 'de eerste reformatorische graphic novel in Nederland'van Sela©, ofwel: Liesbeth Goud zwaard-Labeur (1975). Als 13-jarig Zeeuws meisje uit een groot gezin verbeeldt zij in haar tekeningen het verloop van een zondag. De calvinistische zuil waartoe haar fa milie behoort, vertoont scheuren en barsten. Voorafgaand aan de zondagse kerkgang had zij een ang stige droom over hoe het verder moet met de refowereld als de zuil ten onder zou gaan. Sela neemt zich voor - bij wijze van boetedoe ning voor die foute droom - de he le preek te zullen luisteren. Dat lukt haar echter niet. Terwijl de do minee preekt over 'alle vlees dat trouw'loos is afgeweken', fanta seert Sela over hoe zij van bovenin de kerk van kroonluchter naar kroonluchter zwiert. Haar vrolijke vlucht boven het zwart geklede kerkvolk levert humoristische teke ningen op, evenals grappige con trasten met de plaatjes van haar broer die zijn leven leidt boven een shoarmatent, ver verwijderd van de calvinistische zuil. De titel Knielen in de klei (met een knipoog naar Jan Siebelink) gaat iets minder over een worsteling met het geloof dan die titel doet vermoeden. Basis voor dit boek is het leven van Jan Heijnsdijk die in 1944 in Zaamslag werd geboren in een streng christelijke gemeenschap. Hij en zijn huidige vrouw Denice (1954) zijn de auteurs van deze au tobiografische roman. Dat wil zeg gen: Denice schreef het boek op ba sis van het dagboek, waarin Jan zijn emoties van zich af schreef In de roman wordt hij niet onder eigen naam maar als Daan Hoek- dijk opgevoerd. In de eerste hon derd pagina's wordt in vrij vlot ge schreven tekst geschetst hoe hij als arbeiderskind weet verder te leren en een succesvolle loopbaan kan opbouwen. Daarna draait het ver haal met een overdaad aan woor den meer om de worstelingen in zijn huwelijk dan met het geloof Hl HnHBHnHHBHMMMMHHHB Er zijn al ruim 2000 stemmen uit gebracht voor de PZC-publieks- prijs. Rosee Bentana staat nog al tijd stevig aan kop met de 'young adult thriller' Black Mamba. Stae m'n bovenmusse goeden De Sterke van Saeftinghe zijn vooralsnog de voornaamste concurrenten. De top-10 ziet er momenteel als volgt uit (tussen haakjes de stand van vorige week): 1. (1) Rosee Bentana: Black Mamba (296 stemmen) 2. (2) Wendy Marteijn-Hulsteijn en Kees de Ridder: Stae m'n boven musse goed(235) 3. (5) Paul de Schipper: De Sterke van Saeftinghe (203) 4. (3) Hart voor Erremuu (150) 5. (-) Angèle Nederlof 8c Sjaak Vane: Verdiep je relatie (145) 6. (4) Ralph Henssen: Trompetters en tamboers om de Zeeuwse zee vaart ten tijde van de Republiek (126) 7. (6) Rona Lichtenberg: De kleu ren van mijn ziel (110) 8. (8) Hans Tabbers: Schelmen van de Schelde (109) 9. (6) Arthur Scheijde: De Woest- duynschipbreuk nader ontrafeld (97) 10. (-) Maaike van Poelje: De hon- dendief (93) Voor de prijs komen alle 40 titels in aanmerking die zijn ingestuurd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Stemmen kan tot 4 november via www.pzc.nl/boekenprij s of door een briefkaart te sturen naar: PZC-publieksprijs Postbus 91 4330 AB Middelburg 22 oktober 2011 Het Gelders Orkest PODIUM ZATERDAG 15 OKTOBER Domburg Najaarsconcert Apollo en Delta Brass. Zaal Schuttershof, 19.30 uur Heinkenszand Piet Brakman treedt op. De Stenge, 15.00 uur Hulst Ernst Löw (literatuur en muziek). Den Dullaert, 20.00 uur Middelburg Ensemble Klang. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Ierse dans en muziek van Ragus. Stadsschouwburg, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Thé Lau treedt op ('Water en vuur'). De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Michiel Borstlap presenteert cd Blue. Ledeltheater, 20.15 uur Oost-Souburg Kinderboekenweekshow. De Zwaan, 14.00 uur Concert The Naughty Gurus. Razzmatazz, 21.00 uur Renesse Martin van Dijk e.a; (cabaret/muziek). Theater aan Zee, 20.00 uur Rilland Theaterconcert Leoni Jansen. Luctor et Emergo, 20.00 uur Terneuzen Festival Z-Vlaanderen: Cello8tet A'dam. Grote Kerk, 20.00 uur Cabaret van NUHR. Scheldetheater, 20.00 uur 'De Pit goes Mosh' De Pit, 21.00 uur Vlissingen Afsluiting Dansweek met Zeeuwse jon geren, Krisztina de Chatel en Dansgroep Amsterdam. Timmerfabriek, 20.15 uur Marike Jager treedt op. De Piek, Hellebardierstraat 13, 22.00 uur. Zierikzee Ska met Mark Foggo en Groover. Brogum, 21.30 uur ZONDAG 16 OKTOBER Kortgene Regina Albrink Klaas Hofstra. De Pompweie, 14.00 uur Middelburg Familiemusical. Stadsschouwburg, 16.00 uur Optreden ROLR (rockcovers) 't Schuttershof, 17.00 uur Oost-Souburg Poppentheater: Jan Klaassen is jarig. Historische Kerk, 11.30 uur Terneuzen Andre Donni Quintet. Porgy en Bess, 15.00 uur. Champagne Charlie presenteert cd. De Paerdestal, 15.00 uur Vlissingen Cappella Amsterdam zingt. Sint Jacobskerk, 15.30 uur Concert Chi Coltrane. Arsenaaltheater, 20.15 uur. IJzendijke Festival Z-Vlaanderen: Wishfulsinging. NH Kerk, 15.00 uur. Dit actieve en dynamische orkest ziet het als taak de passie voor klassieke muziek over te brengen op jong en oud. Beethoven nr. 5 is vanavond 'hoofdact', voorafgegaan door Mozarts Gran Partita. Hiermee wordt u ambassadeur van het Festival. Zaterdag 22 oktober - Basiliek Hulst - 20:00 uur - 25,- of telefonisch 0900 3300033. Kaarten: www.theaterverkoopzeeland.nl Op concertlocatie tot 1 uur voor aanvang, ZeetJwsch-Vltiano'ere! i maar: VOL VOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17