Hulpeloos en zenuwachtig ióI boeken In de greep van heroïne in Oslo Jupiter heeft 63 manen BOEKEN KORT k zaterdag 15 oktober 2011 ZM FtóOC Statistieken toon den jaren geleden aan dat in West-Friesland, in de kop van Noord-Holland, drie maal zo veel zelfmoorden onder jonge ren voorkomen als in de rest van Nederland. Peter Zantingh (1983) greep in 'Een uur en acht tien minuten' dit trieste gege ven aan om een roman te schrij ven over de impact van suïcide op een vriendenclub. De hoofd persoon reist terug naar zijn dorp nadat een vriend er een einde aan heeft gemaakt. Peter Zantingh - Een uur en acht tien minuten. Arbeiderspers, 18,50 euro. RIST In zowel de film als stripwereld is Alejandro Jo dorowsky een begrip. De 82-ja- rige Chileen is de scenarist van stripklassiekers als 'De Incal' en 'De Technovaders'. Bij Oog 8c Blik verschenen twee graphic novels van hem. Het zijn na tuurlijk de tekeningen die het eerst opvallen. En opvallénd zijn ze, opvallend mooi, de teke ningen van Nicolas Fructus voor 'Showman Killer', deel 1 van de reeks 'Een held zonder hart'. Voor 'Ogregod', dat Jodor owsky baseerde op 'Twee jaar vakantie' van Jules Verne, teken de Zoran Janjetov. Alejandro Jodorowsky en Zoran Janjetov - Ogregod. Vert. Pieter van Oudheusden. Showman Kil ler. Vert. Mat Schifferstein. Oog Blik/De Bezige Bij, beide 17,90 euro. De Arbeiderspers is bezig met (her)uitgaves van beroemde, maar vergeten boe ken uit de Amerikaanse litera tuur van vorige eeuw. Ver scheen recent 'De groep' van Mary McCarthy, nu ligt er een nieuwe vertaling van 'Van alles het beste', een roman van Rona Jaffa (1931-2005), uit 1958. Over ook een groep vrouwen, dit maal werkzaam in een uitgeve rij begin jaren vijftig. Ieder met haar eigen dromen, doelen en hartstocht. Q Rona Jaffe: Van alles het beste. Vert. Petra C. van der Eerden. Ar beiderspers, 19,95 euro. Q Birger Baug - Verlossing Vertaling Ceri de Boer Bruna, 17,95 euro door Mieske van Eek Van sommige zaken is nauwelijks of geen ver lossing mogelijk. Van drugs bijvoorbeeld. Wie een maal in de greep is van heroï ne heeft weinig kans op be vrijding. Erger is dat de ver slaafden zo'n willoze prooi zijn van mensen voor wie een mensenleven niet telt. De Noor Birger Baug (1969) schrijft erover in zijn tweede misdaadroman Verlossing. Een Scandinavische roman in de beste traditie, met politie mensen van vlees en bloed die soms net zo met zichzelf worstelen als met de misdadi gers die zij bestrijden. Maar een boek voor watjes is Verlos sing niet. Wat mensen elkaar aan doen in de drugswereld in Oslo liegt er niet om. Het verhaal bestaat uit twee delen. Inspecteur Halvor Hemming onderzoekt met zijn mensen een onverklaar baar groot aantal drugsdoden in de stad. Nog voor zijn on derzoek begonnen is, plegen onbekenden een aanslag op zijn collega Kristine Holm. De ervaringen van de recher cheurs worden afgewisseld met het ontroerende dagboek van een vader die zijn zoon gedwongen wil laten afkicken van heroïne. Langzamerhand beginnen de twee verhalen in het boek in elkaar te grijpen. De politie is nog maar nauwe lijks met het onderzoek be gonnen of er sterft opnieuw een druggebruiker aan een overdosis. Kort daarop wordt zijn vriendin doodgestoken en verdwijnt een belangrijke getuige. Verlossing is een sociaal bewo gen boek met veel aandacht voor de karakters van de poli tiemensen en de slachtoffers, lammer alleen dat de daders nogal schetsmatig blijven. door Hans Hoekstra 1 Guinness World Records 2012 Kosmos Uitgevers, 24,95 euro. Bladerend in de nieuwste versie van Guinness World Records kan de aandacht uitgaan naar de eer ste, grootste, dikste, zwaarste, snelste, langste, drukste, breedste, hoogste, langstdu- rende, langstlopende, duur ste, oudste of succesvolste op vele terreinen. Dan kom je het wespennest tegen dat in 1963 werd ontdekt op een boerderij in Nieuw-Zeeland: lengte 3,7 m, diameter 1,75 m en omtrek van 5,5 m. Waar schijnlijk het werk van Duit se wespen. Of de grootste kruiswoordpuzzel, bestaande uit 132.020 vakjes en bijna 26.000 woorden. De aandacht kan zich ook richten op de dunste, klein ste, traagste, lichtste, jongste, laatste, totaal mislukte, min ste en laagste. De kortste vo gelmigratie staat op naam van de Noord-Amerikaanse sneeuwhoen. In de lente vliegt dit sneeuwhoen slechts 300 meter naar beneden naar de bosgebieden en voedt zich met vroege zaden en jonge blaadjes. De traagst groeiende plant is de grote bromelia Pu- ya raimondii in Bolivia: de bloem verschijnt pas na 80 tot 150 jaar. Jupiter mag dan de grootste planeet in ons zonnestelsel zijn en beschikken over 63 be vestigde manen, het is óók de planeet met de kortste dag van alle grote planeten: 9 uur en ruim 55 minuten. In het recordboek worden tips gegeven om zelf een re cord te breken: video-opna mes maken (direct te plaat sen op videokanaal) en zor gen voor veel getuigen. Op 17 november, Guinness World Records Day, proberen men sen wereldwijd een record neer te zetten of te breken. kanen destijds is gelukt een rol van betekenis te spelen bij het ver slaan van de Duitsers. Robert wil maar één ding: bewijzen dat hij ie mand is. Daar slaagt hij nauwelijks in. Terwijl hij gedesoriënteerd en nutteloos langs slagvelden en brandhaarden banjert en uiteraard in een hospitaal terechtkomt, le zen we hoe het leven van hem en zijn moeder tot dan toe verlopen is. Daarbij slaagt Yates er moeite loos in je vurig te laten hopen dat er iets goed gaat in dat leven. Alice en haar zoon zijn zich er ook wel van bewust dat het leven een min of meer permanente tegen stander is die iedere poging tot ver zet potsierlijk maakt. Ze zijn aan doenlijk zonder dat Yates ze veel vertederends heeft meegegeven. Je komt niet onder ze uit. Hun lot had ook het jouwe kunnen zijn. Het is puur toeval dat je de dans bent ontsprongen. Ergens halverwege het verhaal ont moet Alice een man die onmiddel lijk de man van haar dromen is. Vanaf de eerste seconde van deze ontmoeting willen we roepen: niet doen! Maar Alice doet het toch, ze geeft zich over: 'De moei lijkheid was dat ze haar stem niet kon laten ophouden, of zelfs maar beheersen. Ze hoorde zichzelf hul peloos de ene holle frase na de an dere debiteren terwijl zijn beleef de, licht zwetende gezicht maar bleef knikken en glimlachen en de rest van de kamer in duizelig ma kende vaagheid om hen heen draaide. Ze wist alleen dat als ze ophield met praten, hij misschien weg zou gaan, en even later werd ze bang dat als ze ophield met pra ten, hij misschien oog zou krijgen voor wat er, zo wist ze, allemaal mis aan haar was'. Dit is haar leven. Alles is voortdu rend duizelig makend vaag. Daar om kan ze geen kant op, daarom is ze altijd zenuwachtig en wil ze wég praten wat er aan de hand is. Ze is onstuitbaar. Richard Yates - Een speciaal soort voorzienigheid. Vertaling Marijke Emeis. De Arbeiderspers, 27,50 euro. door Thomas Verbogt Alice en haar zoon Robert zijn aandoenlijk maar niet vertederend. Richard Yates slaagt er in Een speciaal soort voorzienigheid in personages neer te zetten die de lezer echt kunnen raken. Het mooiste geloof is waar schijnlijk het geloof dat al les goed komt. Misschien moet je het daarvan wel hebben, een groot deel van je le ven. Misschien is het daardoor alle maal wel te doen. Richard Yates hoort bij de grote Amerikaanse schrijvers van de vo rige eeuw en ik doe hem tekort als ik zeg dat hij vooral hierover schrijft, maar het is wel het brand punt van zijn thematiek: de tel kens terugkerende droom over be tere tijden, de valse autoriteit van illusies. En hij maakt ons meteen medeplichtig. Denk aan zijn mees terwerk Revolutionary road. Op het moment dat de hoofdpersoon April Wheeler in beeld komt, weten we dat ze in slecht nieuws verzeild is geraakt. Zij weet dat ook, maar ze biedt ver zet, er moet een uitweg zijn. Werkelijkheid en wen selijkheid maken mati ge afspraken. De eerste zin van Cold spring har bor, zijn laatste roman: 'Alle zorgen om Evan Shepards onbehouwen jeugd wer den goedgemaakt toen hij op zijn 17de, in 1935, verliefd werd op au to's'. Hier staat behoorlijk veel, ge vaarlijk terloops, en het is net alsof er opluchting doorheen tintelt, maar dat is onzin, al was het al leen maar omdat je beter niet ver liefd kunt worden op auto's. In 1969 verscheen het derde boek van Richard Yates, A special provi- RJcHtni Ystcs En 1 speciaal soort •W-rcnipkei,! Richard Yates. dence. Het werd door Ma rijke Emeis vertaald en verscheen hier onder de titel Een speciaal soort voorzienigheid. De roman gaat over een moeder en een zoon, maar vooral over de moeder, Alice Pren tice, geboren Grumbauer, een kun stenares die geen kunst maakt die tot iemand doordringt, melancho liek, beetje hysterisch, in alles on handig, uiteraard gescheiden, drankzuchtig, een perfect Yates- personage. Ze woont met haar zoon, die ook een beetje hysterisch is en zo nu en dan ook een klier. Maar meest al doet hij zijn best voor zijn moe der, maar wat ik net al opmerkte, ze is niet te helpen. Robert, zo heet hij, Bobby noemt ze hem, is iemand die goed is in het beden ken van noodoplossingen. Hij laat haar echter alleen, want hij gaat als soldaat naar Europa om daar te vechten in de Tweede Wereldoor log. Daar gaat de roman ook over, over de ravage van de oorlog. Als je dit boek van Yates leest, kun je niet begrijpen hoe het de Ameri foto Thomas Victor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16