Green Chemistry Campus voor chemische innovatie dOndernemerzwn.n| Op het terrein van SABIC in Bergen op Zoom heeft de Green Chemistry haar deuren geopend. Het toekomstbeeld is dat de campus het centrum wordt van de open chemische innovatie als het gaat om biobased innovaties. Zeeland heeft meeste familiebedrijven berichten In deze kolom geven wij u een 'overzicht van nieuws dat op deon- dernemerzwn.nl gevonden kan worden. Het gaat om actueel nieuws, dat niet in de maandelijkse uitgave van de Ondernemer staat. De genodigden, waaronder Bernard Wientjes (staand uiterst rechts), poseren voor de fotograaf. BERGEN OP ZOOM- De Green Chemistry Campus gaat op kleine schaal van start en zal in de loop van de jaren organisch groeien. In een bio based economy nemen groene grond stoffen de rol over van fossiele grond stoffen zoals olie. Olie zit bijna overal in, van kunststoffen en chemicaliën tot brandstoffen. Brabantse onderne mers onderzoeken nu alternatieven. In West-Brabant zitten zowel veel ag- ro-toodbedrijven als veel chemische VL1SSINGEN - Dat is de eerste conclusie uit een onderzoek dat is uit gevoerd door Nyenrode Business Universiteit, in opdracht van de Ra bobank en Baker Tilly Berk. Een percentage van 85 procent bete kent dat ruim 7.900 van de 9.300 Zeeuwse bedrijven een familiebedrijf h- Het belang van het familiebedrijf voor de Zeeuwse economie mag dan ook niet worden onderschat. Het ver garen van meer kennis over het Zeeuwse familiebedrijf is dus van groot belang. Daarom hebben de bedrijven. Deze bedrijven kunnen nieuwe markten aanboren, door hun traditionele producten en werkwijzen te vernieuwen. De Green Chemistry Campus wil hiervoor de motor zijn: een terrein waar grote en kleine be drijven, kennisinstellingen en over heid in een open innovadestructuur samenwerken aan nieuwe producten en technologieën met de focus op bio based materialen, chemicaliën en coa tings. Verpakkingen vervaardigd van Zeeuwse Rabobanken en Baker Tilly Berk prof. dr. R.H. Flören van Nyen rode Business Universiteit gevraagd dit onderzoek uit te voeren. Gezien de ruime historie van de Zeeuwse familiebedrijven valt het te verwachten dat bij lang niet alle be drijven de oprichter nog de leiding van het bedrijf heeft. Drie van de aan het onderzoek deelnemende bedrij ven worden momenteel al geleid door de 6e generatie. Slechts 46 pro cent van de Zeeuwse familiebedrij ven wordt momenteel geleid door de aardappelschillen, natuurvezels in dashboards en bietenloof als brandstof voor auto's zijn slechts enkele voor beelden van nieuwe producten op ba sis van nieuwe technologieën. Cen traal staat het gebruiken van restpro- ducten uit de landbouw als basis voor nieuwe grondstoffen. Ook de onderwijsinstellingen staan in de startblokken om een rol te spelen bij de ontwikkeling van de campus tot inspirerende omgeving. Avans Ho geschool wil een Centre of Expertise op het gebied van groene chemie op zetten, dat straks een plek krijgt op de campus in Bergen op Zoom. Ook met andere onderwijsinstellingen eerste generatie, terwijl al ruim 25 procent van de Zeeuwse familiebedrij ven door de derde of latere generatie wordt geleid. Het oudste aan het onderzoek deelne mende bedrijf is opgericht in 1853. Van alle familiebedrijven in Zeeland is ruim 20 procent voor de Tweede Wereldoorlog opgericht. Hierbij is het niet verbazingwekkend dat de grotere familiebedrijven gemiddeld ouder zijn dan de kleinere familiebe drijven. Daarbij moet ook benadrukt worden dat familiebedrijven niet al leen maar oude bedrijven zijn. Onge veer een kwart van alle Zeeuwse fami liebedrijven is jonger dan 20 jaar. Het definitieve rapport wordt op 29 no vember gepresenteerd tijdens een eve nement in De Mythe in Goes. Hogeschool Zeeland de beste van Nederland Tijdschrift Elsevier heeft in samen werking met onderzoeksinstituut ResearchNed ook dit jaar weer 90 bacheloropleidingen aan hoge scholen en universiteiten beoor deeld. In het hoger beroepsonder wijs is Hogeschool Zeeland bo venaan de ranglijst geëindigd. De HZ-studenten gaven hun oplei dingen een bovengemiddelde waardering, waardoor de HZ zich nu de beste hogeschool van Ne derland mag noemen. De HZ heeft dit jaar weer een aantal num mer-1-opleidingen in de landelij ke rankings. Van de twintig on derzochte opleidingen hebben er vijf de beste eindbeoordeling. Dit geldt voor de opleidingen Bedrijf seconomie, Bedrijfskundige Infor matica, Informatica, International Business Languages-Toerismc en Vitaliteitsmanagement Toe risme. Zeeland de provincie van het familiebedrijf Het percentage familiebedrijven in Zeeland ligt veel hoger dan liet landelijke gemiddelde. Ruim 85 procent van alle Zeeuwse bedrij ven blijkt een familiebedrijf te zijn, terwijl in heel Nederland het percentage op 69 procent ligt. Dat is de eerste conclusie uit een onderzoek dat is uitgevoerd door Nyenrode Business Universiteit, in opdracht van de Rabobank en Baker Tilly Berk. Een percentage van 85 procent betekent dat ruim 7.900 van de 9.300 Zeeuwse be drijven een familiebedrijf is. Het belang van het familiebedrijf voor de Zeeuwse economie mag dan ook niet worden onderschat. Het vergaren van meer kennis over het Zeeuwse familiebedrijf is dus van groot belang. Culinair Zeeland krijgt veel aandacht in de media Zeeland krijgt in de nationale- en internationale media steeds meer aandacht over Culinair Zeeland. Diverse artikelen gaan over de schaal- en schelpdieren, streekge bonden producten, seizoensope- nmgen, kookwedstrijden en hore ca accommodaties. Dat maakt Zeeland - met de Zeeuwse ster renrestaurants - tot één van de meest culinaire provincies van Ne derland. Een logisch gevolg van de aanwezigheid van het vele wa ter (met de juiste biotopen) niet prachtige authentieke streekpro ducten. Zo zijn de Zeeuwse mos selen, Zeeuwse Calamaris, platte oesters uit de Grevelingen en de Oosterscheldekreeft uniek in Ne derland. 20 oktober naar emergo@ syn- tens.nl wse Innovatieprijs Emergo en het Zeeuws Innovatie Evene- me. De kandidaten: ETS Supervision uit Hulst, Lean- Men Services uit Zierikzee, LUXeXcel Group uit Goes, Zeeuws Hand- en Polscentrum uit Goes en Zeeuwse Knop uit Middelburg.. Nieuwe verbindingen op Zeeuws Innovatie Evenement Het Zeeuwse Innovatie Evene ment 2011 vindt dit jaar voor de 8e keer plaats en is geheel ver nieuwd. De nadruk ligt op de be langrijke Zeeuwse sectoren: Zorg, Toerisme, Logistiek en Bio based. Voor iedere sector is een specifiek middagprogramma opge steld waarin trends en innovaties aan bod komen. Ook krijgt iede re ondernemer de gelegenheid om deel te nemen aan interactie ve sessies om in contact te treden met ondernemers binnen en bui ten de sector. Tot slot wordt op de derde middag de uitkomst ge deeld en de winnaar van de Emer go 2011, de Zeeuwse Innovatie prijs, bekend gemaakt. Green chemistry open Op 29 september heeft op het ter rein van SABIC', in Bergen op Zoom, de Green Chemistry Cam pus haar deuren geopend. Het toe komstbeeld is dat de campus hét centrum wordt van de open che mische innovatie als het gaat om biobased innovaties. De Green Chemistry Campus gaat op kleine- schaal van start en zal in de loop van de jaren organisch groeien. In een biobased economy nemen groene grondstoffen de rol over van fossiele grondstoffen zoals olie. Nieuwe barometer voorspelt krimp Een nieuwe economische barome ter voor Nederland voorspelt dat de economie in september met 0,1 procent zal krimpen. In okto ber zou de economie met 0,2 pro cent achteruitgaan. De barome ter, De Stand van Nederland, is een initiatief van de financiële zen der Z24. Het model is ontwik keld aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Actuele gegevens van organisaties als Bovag, Mon sterboard en Tennet worden voor de voorspellingen gebruikt. Volgens de barometer is het sterk gestegen pessimisme onder consu menten de oorzaak van de krimp deze maand. Mensen zijn negatie ver geworden over hun kansen op de arbeidsmarkt, de toestand van de economie en de situatie Welke ondernemer op de huizenmarkt, wint Zeeuwse innovatieprijs Breng je stem uit voor één van de kandidaten en mail je keuze voor Meer informatie over deondernemerzwn.nl tel. (076) - 531 22 55, email: info@deondernemerzwn.nl Het percentage familiebedrijven in Zeeland ligt veel hoger dan het landelijke gemiddelde. Ruim 85 procent van alle Zeeuwse bedrijven blijkt een familiebedrijf te zijn, terwijl in heel Nederland het percentage op 69 procent ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 165