mm Nieuw leven met een eigen zaak eigen zaak Totaal berooid kwam ze 22 jaar geleden naar Europa. Een secretaresse, verlaten door haar man, op zoek naar een nieu we toekomst in een ver en vreemd land waarvan ze de taal niet sprak. Haar twee meiden van zeven en negen moest ze tijdelijk achterlaten in Colombia. De bitte re prijs die ze betaalde voor een nieuw leven. Nu Luz Mary More no uit Goes terugkijkt op haar le ven, beseft ze dat ze destijds toch de juiste stap heeft gezet. door Dennis Rijsbergen GOES - Ze is nu een succesvol onder neemster, heeft net haar eigen atelier geopend, is gelukkig getrouwd en haar dochters... die zijn nu 'echte Zeeuwse' meiden. Een verhaal over hoe het ondernemerschap de redding kan zijn. Het is 18 september 2011In de Goe derenloods in Goes showen modellen de meest prachtige, zwierige galajur ken. De 54-jarige Luz Mary staat de glimmen van trots. Het zijn jurken uit haar nieuwe atelier Mariposa. Ruim twee decennia geleden zag het leven er totaal anders uit. Haar be staan in Colombia verandert drastisch wanneer haar relatie op de klippen loopt. "Ik had een goede baan als se cretaresse en had, zo dacht ik, een goede relatie. Maar mijn man bleek daar anders over te denken en liet me in de steek." Opeens was Luz Mary een alleenstaande moeder die met ui terste moeite de eindjes aan elkaar kan knopen. "Het was puur overle ven", herinnert ze zich. Ze verlaat haar geboortestad Calarca en trekt naar de hoofdstad Bogota. Een beter bestaan levert de verhui zing haar niet op. "Mijn kwaliteit is al- Luz Mary Moreno aan het werk in haar atelier in Goes. tijd al geweest om oplossingen te zoe ken", vertelt Moreno. "Op een gege ven moment heb ik besloten naar Eu ropa te gaan. Hoe en wat, wist ik niet. Ik dacht: 'Ik ga gewoon'." Luz Mary belandt via Spanje uiteindelijk in Nederland. Ze hervindt de liefde, trouwt en laat haar dochters naar Ne derland overkomen. Moreno spreekt en schrijft de taal niet, dus in Neder land kan ze niet als secretaresse aan de slag. De Colombiaanse is er echter niet de persoon naar om niets te doen. "Ik ben toen huizen gaan poet sen, maar na een jaar besloot ik dat ik niet wilde blijven poetsen." Luz Ma ry bedenkt een plan. Ze zet haar ei gen zaak op en gaat kledingwinkels af en biedt zichzelf aan om kleding te vermaken. "Klanten die in een kle dingzaak iets kopen, willen soms dat een broek wordt ingekort of een jurk wordt vermaakt. Ik haalde die kle ding bij de winkels op, ging ermee aan de slag en bracht die weer terug naar de winkel." Twaalf zaken Het loopt storm. Luz Mary maakt da gen van vaak meer dan twaalf uur en heeft op het hoogtepunt twaalf zaken in Goes die van haar diensten gebruik maken. Maar dan krijgt de Colombi aanse te maken met de open EU-gren- zen. "Er kwamen meer buitenlandse vrouwen die zich ook aanboden om kleding te verstellen. En die werkten erg goedkoop", vertelt Luz Maiy. "Ik kon daar niet tegenop concurreren." Moreno ziet langzaam maar zeker het aantal klanten teruglopen. Maar zoals altijd ziet ze kansen in plaats van be dreigingen. De Colombiaanse doet marktonderzoek en komt erachter dat in Goes en omstreken eigenlijk maar weinig winkels zijn waar je galakle- ding, smokings, cocktailjurken, kle ding voor bruidsmeisjes en andere ge legenheidskleding kunt kopen én hu- Trots toont Luz Mary haar nieuwste creaties. Foto's: DenvonMedia In Spanje vindt ze een leverancier. Ze laat de garage aan huis verbouwen tot winkel met atelier. Met een mode show in De Goederenloods in Goes geeft ze het startschot voor haar nieu we zaak. In de winkel hangen prachti ge jurken. Ze gaat persoonlijk naar Spanje om de collectie uit te zoeken. "Ik heb altijd al iets met mode ge had", vertelt ze. "Toen ik een jaar of acht was, liep ik al in de mooiste jur ken." De kleding die in haar atelier hangt, is te koop en te huur. Past een model niet, dan maakt ze de kleding zelf op maat. Is in de collectie ook iets van haar Zuid-Amerikaanse ach tergrond terug te zien? Luz Mary moet lachen. "Nee, in Zuid-Amerika houden ze van erg sexy en veel bling bling. Nederlandse vrouwen willen zich wat bescheidener kleden." Ingeburgerd Luz Mary is helemaal ingeburgerd. Terug naar Colombia, nee, dat nooit, zegt ze. Zeeland is haar thuis gewor den. Het ondernemerschap heeft haar gebracht waar ze nu is. Ze heeft overi gens niets dan lof voor de steun die ze heeft gekregen bij het opstarten van haar kledingverstelbedrijf en haar win kel en atelier. "Je hoort buitenlanders wel eens klagen over Nederland, maar bij mij gingen alle deuren open. Of het nu de belastingdienst, de ge meente of de Kamer van Koophandel was, ik heb altijd steun gekregen. Of ik in Colombia ook zo ver had kun nen komen? Nee, ik denk ik niet. Na tuurlijk is het daar wel gemakkelijker om een eigen bedrijf te beginnen. Je huurt daar een pand en begint ge woon. En als instanties dan langsko men, zegje: 'O ja, vergeten aan te vra gen.' In Nederland gaat het allemaal wat formaliteiten betreft moeilijker, maar ja... de economische situatie is vergeleken met Colombia hier veel en veel beter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 161