Hoog bezoek bij de Oesterpartij oesterpartij De populariteit van de Natio nale Zeeuwse Oesterpartij groeit nog steeds. Op 14 septem ber 2011 gaven ruim 900 mensen uit binnen- en buitenland gehoor aan de uitnodiging van Commis saris van de Koningin in Zeeland Karla Peijs, om samen met haar te genieten van deze bijzondere Zeeuwse Zilte Zaligheid. door Loes van der Hoeven MIDDELBURG - Zoals elk jaar, werd ook de negende Nationale Zeeuwse Oesterpartij voorafgegaan door een minisymposium. Dit jaar was dat getiteld 'Kanaalzone, grenze loze groei tussen Gent en Temeu- zen'. Achtereenvolgens gaven Karla Peijs, Kris Peeters (de Vlaams minis ter-president en minister van Econo mie, Buitenlands Beleid, Landbouw, Zeevisserij en Plattelandsbeleid) en Maxime Verhagen (minister Van Eco nomische Zaken, Landbouw en Inno vatie) hun visie over de perspectieven voor de Zeeuwse en de Vlaamse Ka naalzone: het gebied waar gewerkt wordt aan een grenzeloze toekomst, aan één economisch kerngebied. Nog niet eerder was de belangstelling zo groot dat de imposante Nieuwe Kerk te klein was en een gedeelte van het gezelschap het minisymposium op grote projectieschermen in de ruimte die aan de kerk moest volgen. Topsectorenbeleid Inmiddels rust het in 2007 door Vlaan deren en Nederland ondertekende contract 'de Grenzeloze Kanaalzone' voor een ambitieuze samenwerking tussen de Gentse Kanaalzone en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone op zo'n stevig fundament dat het de basis kan bieden voor verdere uitbouw en ver dieping van de grensoverschrijdende samenwerking. Karla Peijs benadrukte in haar ope ningstoespraak dat het voor het ma ken van een goed beleid daarvoor van essentieel belang is dat zowel Zeeland als Vlaanderen zich focussen op secto ren waarin zij internationaal ijzersterk zijn. "Van deze, door de Nederlandse overheid aangewezen 'topsectoren' zal de hele Kanaalzone volop mee kunnen profiteren." Maxime Verhagen onderstreepte evenals mevrouw Peijs het belang van een goede aanpak van de topsectoren van onze economie. "In de geest van verbindingen zoeken, zijn minis Karla Peijs heet de gasten welkom. De genodigden laten zich de oesters goed smaken Foto's: Marijke Folkertsma Minister Maxime Verhagen aan het woord. wordt gebouwd, waardoor het gebied bereikbaar wordt voor de grootste zeeschepen. "Dat biedt Terneuzen en Gent de potentie om zich te ontwik kelen tot multimodale knooppunten voor het goederenvervoer en de bin nenvaart", aldus mevrouw Peijs. Toezeggingen Minister Verhagen was, op zijn ver jaardag, niet met lege handen naar Middelburg gekomen. Hij deed tien toezeggingen over de Kanaalzone tus sen Gent en Terneuzen, die hij keu rig nummerde. De eerste twee waren het meest opzienbarend voor de re gio. Die betroffen respectievelijk een toezegging voor een bijdrage van 1,5 miljoen euro om een vliegende start mogelijk te maken van de uitvoering van de ontwikkelingsplannen van de Kanaalzone en 4,5 miljoen euro voor twee 'Green Deal'-projecten om rest warmte beter te benutten. Wel onderstreepte de minister dat zijn ministerie niet langer strooit met subsidies, maar innovatie steunt met maatregelen waarop alle onderne mers, onderzoekers en overheden een beroep kunnen doen. Zij moeten dus zelf die kansen grijpen! Informeel Na het minisymposium maakten de genodigden volop gebruik van de ge legenheid om op het Abdijplein on der het genot van de overheerlijke oesters nieuwe contacten te leggen en bestaande te verstevigen of te hernieu wen. Ook daar was het duidelijk merk- en zichtbaar: Zeeland ver bindt! ter-president Kris Peters en ik over eengekomen dat Nederland en Vlaan deren de samenwerking gaan verster ken op het gebied van innovatie, vooral in de topsectoren van onze economie. En waar kunnen wij dat beter doen dan in de Kanaalzone? Daar zie je immers hoeveel wij kun nen winnen door samen te werken. Bovendien sluit wat er in de Kanaalzo ne gebeurt, naadloos aan bij de ambi ties van de topsectorenaanpak van mijn ministerie. In die aanpak wil ik er samen met u, bestuurden, onderne mers en onderzoekers, voor zorgen dat wij onze kennis en kunde meer omzetten in innovatieve producten en diensten. Daarbij richt ik mij op tien kennisintensieve topsectoren van onze economie, waaronder energie, water, logistiek, chemie, tuinbouw en agrofood. Laten dit nu juist zes sec toren zijn, waarin Zeeland sterk is. Op het gebied van de biobased eco nomy bent u echt een pionier. U zet Nederland hiermee internationaal op de kaart! In de Kanaalzone zijn alle in grediënten aanwezig voor de over gang naar de biobased economie: de chemie, een sterke agrosector en diep water om grondstoffen aan te voeren. Hier zijn al projecten gerealiseerd die een belangrijke bijdragen leveren aan de doelstellingen van ons topsectoren beleid. Zeeland heeft goud in han den! Zeeland verbindt. De havens van Vlissingen en Terneuzen zijn ver bonden met die van Rotterdam, Gent en Antwerpen en via de Kanaal zone is Rotterdam verbonden met de Seine. En in die Kanaalzone zijn Ne derlandse bedrijven verbonden met in ternationale toppers." Zowel Maxime Verhagen als Karla Peijs en Kris Peeters onderstreepten in het kader van de grenzeloze groei van de Kanaalzone het belang van de nieuwe zeesluis die bij Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 159