Technocentrum slaat brug tussen onderwijs en bedrijfsleven T J Havenwerk biedt veel perspectief Internationale transporten Op- en overslag Uw officiële DAF sales service dealer in Zeeland! /^\/TZ] A.C. Rijnberg transportservice b.v. I IVi mmmggjf Terneuzen - Holland Hulst - Goes Roosendaal - Breda Vianen - Gorinchem - Tiel TB: de professionals www.TB.eu daf@TB.eu VLISSINGEN - De missie van Technocentrum Zeeland (TCZ) is om een brug te slaan tussen onderwijs en bedrijfsleven. Een goede wisselwerking is essentieel met het oog op de (dreigende) krapte op de arbeidsmarkt, met name in de sectoren techniek en logistiek. De nauwe samenwerking van Zeeland Seaports met Technocentrum Zeeland jui chen wij toe. Als trekpaard van de Zeeuwse economie is werkgelegen heid een belangrijk speerpunt van beleid bij het havenschap. Hans van der Hart, directeur Zeeland Seaports. Zeeland Seaports vindt het dan ook van groot belang dat jonge mensen vroegtijdig kennis maken met het werk en de carriè reperspectieven in de Zeeuwse havens. Ze biedt met de bedrijven waar ze mee sa menwerkt leerlingen en studenten van alle leeftijden de mogelijkheid om een goed beeld te krijgen van de brede waaier van mogelijkheden in de havens.Voor Zeeland Seaports een belangrijke overweging bij haar besluit om het Technocentrum in de komende jaren te ondersteunen. TCZ werkt vanuit haar missie ook nauw samen met Bio Base Europe en vele (bio- base gerelateerde) bedrijven. Daarbij levert ze ook haar bijdrage aan innovatie in het regionale bedrijfsleven. Naast Value Park Terneuzen is Biopark Terneuzen een be langrijk project van Zeeland Seaports. Bio Base Europe is een groot samenwer kingsverband tussen Biopark Terneuzen en Ghent Bio-Energy Valley. De onderzoeks- en opleidingsfaciliteiten voor bioprocessen moeten de ontwikkeling van een duur zame biogebaseerde economie in Europa versnellen. „Biobase is een belangrijke ontwikkeling, zeker in de kanaalzone waar steeds meer in clusters wordt gedacht. Wat voor het ene bedrijf afval is, wordt in het andere bedrijf aangewend als grondstof. De alsmaar stijgende olieprijzen brengen de op groene grondstoffen gebaseerde economie in een stroomversnelling. Het onderzoeks- en ontwikkelingscentrum van Bio Base Europe is eind 2009 al ge realiseerd in Gent. Het hieraan gelieerde opleidings- en trainingscentrum in deTer- neuzense Koegorspolder, dat recentelijk is opgeleverd, is zowel bedoeld voor opera tors in de biogebaseerde- als procesindu strie", aldus Hans van der Hart, algemeen directeur van Zeeland Seaports. Misvatting Technische en logistieke kennis is cru ciaal voor de toekomst van de Zeeuwse havens. Jongeren die een technische of logistieke opleiding volgen hebben dus veel toekomstperspectief. Technocentrum Zeeland laat samen met de bedrijven jon geren kennis maken met de hedendaagse beroepspraktijk. Het is een misvatting dat havenwerk vooral van doen heeft met vuil werk. Van een logistiek medewer ker, zoals een havenwerker tegenwoordig meestal wordt genoemd, wordt veel ken nis over de ladingbehandeling verwacht. Tegelijkertijd is veilig werken volgens de ARBO-regels van groot belang. Met het door Technocentrum Zeeland geïnitieerde project Bedrijf+School wordt concreet in vulling gegeven aan de brugfunctie tussen bedrijfsleven en onderwijs. Centraal staat een database van ruim 285 participerende Zeeuwse bedrijven die door scholen be naderd kunnen wórden voor gastlessen, bedrijfsbezoeken, stages en docentstages op technisch gebied. Bovendien bestaat voor bedrijven en instanties de mogelijk heid om technische praktijkvragen voor te leggen aan scholen met het doel deze door studenten te laten uitvoeren via studie op drachten. Gastlessen „Het Technocentrum verzorgt ook de contacten tussen het onderwijs en Zee land Seaports. Medewerkers van Zeeland Seaports verzorgen regelmatig gastlessen op Zeeuwse onderwijsinstellingen. Wij nodigen scholen ook graag uit voor een rondvaart in de haven. Onbekend maakt onbemind. Het is belangrijk dat leerlingen al in een zo vroeg mogelijk stadium zelf kennis maken met het werk in de haven. Dat is goed voor een juiste beeldvorming. Havenwerk betreft veel meer dan 'dozen' uit een boot halen en ze er weer instoppen. Er zijn bijvoorbeeld ook kwaliteitscontro leurs en laboranten nodig. Bij een groot bedrijf als Zeeland Refinery bijvoorbeeld, in havengebied Vlissingen Oost, worden in een geavanceerd rafFmageproces uit ruwe aardolie de brandstoffen benzine, diesel, ke rosine, LPG en stookolie gehaald. Dit heeft dus weinig met traditionele havenlogistiek van doen." Hans van der Hart heeft afgelo pen donderdag (13 oktober) het Logistiek Opleidingscentrum (LOC) aan de Noor wegen weg in Terneuzen officieel geopend. Zeeland Seaports is samen met Maritiem Instituut de Ruyter initiatiefnemer van het nieuwe centrum. Het LOC zorgt ervoor dat havenmedewerkers worden opgeleid voor de juiste certificaten omdat vandaag de dag er veel specialistische kennis nodig is bij de behandeling van allerlei soorten lading: van auto's tot fruit en van windmo lens tot diepgevroren vis. ZEELAND Edisonweg 53b Vlissingen Tel: 0118-48 68 10, Fax: 0118-48 68 11 Email: info@technocentrumzeeland.nl www.technocentrumzeeland.nl www.bedrijfplusschool.nl A.C. Rijnberg transportservice b.v. Postbus 189 4530 AD Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 158