Eigen kwaliteit dient als basis toekomst 22 Iderale ligging voor een prachtige toekomst. ning en de veranderende samenstel ling van huishoudens, vraagt dit 0111 forse aanpassingen in bijvoorbeeld de geplande nieuwbouw. Tot 2030 ver wachten we krimp in onze gemeente, het aantal nieuwbouw woningen zal beperkt blijven tot 670 tot 2040. Op basis van deze gegevens hebben we ons afgevraagd; Wat is er, wat zijn on ze kernkwaliteiten en kernwaarden? Schouwen-Duiveland is een eiland ge vormd en verbonden door water. Wa ter zit in onze genen en bepaalt in gro te mate onze identiteit. Het "Tij van de Toekomst' geeft dan ook aan dat Schouwen-Duiveland in 2040 een veelzijdig vakantie-eiland is met een toonaangevende watereconomie. Met die twee thema's wil Schou wen-Duiveland zichzelf profileren. Toonaangevend in water Schouwen-Duiveland heeft een sterk gevarieerd toeristisch aanbod, de visie wil een krachtige toeristische hoofd structuur. Met 4 miljoen overnachtin gen en 100.000 toeristen per jaar, is het belangrijk om interessante concep ten te ontwikkelen en te investeren in de structuur van de voorzieningen op Schouwen-Duiveland. "De visie die nu in concrete werkplannen voor ter mijnen van 2 tot 4 jaar moet worden omgezet, heeft als doel dat wij over 30 jaar een-toonaangevende watereco nomie zijn, met authentieke aantrek kelijke woonkernen en Zierikzee als centrale voorzieningsstad. Wat het toerisme betreft willen we verder in zetten op de verhoging van de kwali teit. In de toeristische markt speelt de toename van het aantal kort verblijf vakanties een rol, de vergrijzing biedt kansen voor het zorgtoerisme, en de watergerelateerde recreatie kan ver der worden gefaciliteerd en gestimu leerd. Naast onze sector recreatie en toeris Vlnr: Marlys Schild, Mark Leune, Danielle van Doorne, Paul van Tuil, Sabine Nouwens, Ricardo de Winter en Ingrid Hildenbrant Er is een omslag in denken op Schouwen-Duiveland. Wel licht een voorbode van een nieu we visie op de toekomst van Zee land door de realiteit van de de mografische cijfers te accepteren en te vertalen in het beleid voor de toekomst. In 2010 werd er van uit de gemeenteraad van Schou wen-Duiveland aan het college van B&W opdracht gegeven om een visie te ontwikkelen voor de lange termijn. door Annet van de Ree SCHOUWEN- DUIVELAND - Het jaar 2040 lijkt een stip aan de ho rizon, maar beleid voor de korte en middellange termijn moet gebaseerd zijn op een duidelijke toekomstvisie. Woningbouw, gebiedsontwikkeling en infrastructuur moeten een tijdspe riode van vele tientallen jaren kunnen overbruggen. "De huidige gemeenteraad zal moe ten beslissen over een toekomst van 30 jaar en tilt de beslissingen dus over de eigen 'regeer' periode heen. Om die reden is de visie "Tij van de toe komst" ook zo breed ingevuld. Voor het samenstellen van de visie is er dwars door alle disciplines van onze gemeentelijke organisatie heen samen gewerkt. De interne kennis en exper tise van de gemeentelijke organisatie is gecombineerd met landelijke en Eu ropese demografische en economi sche ontwikkelingen," legt Paul van Tuil, projectleider van de strategische visie en hoofd afdeling openbare wer ken uit. "Er is gewerkt met passie en energie en met de demografische ge gevens van adviesbureau BMC in de hand zijn de gegevens vertaald naar de locale situatie van de 17 kernen op Schouwen-Duiveland. De verwach ting is dat de bevolking met 3.500 tot 4.000 mensen zal krimpen, dat is ca. 10% van de huidige bevolking. Ook uit de analyse van de economische trends en ontwikkelingen, op basis van de kerncijfers van BCI (Buck Consultancy International) blijkt we derom dat het MKB speerpunt moet zijn en dat we dit moeten koesteren. Kijkend naar de trends in vergrijzing, ontgroe dennatuür. De waterboerderij voor de teelt van zeewier, die onlangs werd geopend, is een prachtig voor beeld van de innovatieve kracht in de ze sectoren. Deze kennisontwikke ling biedt kansen om Schouwen-Dui veland als praktijkeiland voor het on derwijs in de markt te zetten. Samen werking tussen overheid, onderwijs en ondernemers is een belangrijke voorwaarde voor het benutten van het duurzaam economisch potentieel op dit vlak. me is er een opvallende groei gecon stateerd in starters in de ICT en crea tieve sector. Deze bedrijven werken via de digitale snelweg onafhankelijk van een vestigingslocatie, kunnen 24/7 diensten bieden en snel inhaken op veranderingen. Het aantrekken van bedrijven van buiten de regio blijkt in de praktijk weerbarstig, uiter aard staat onze gemeente open voor nieuwkomers, maar we zijn wel van mening dat we onze eigen MKB-be- drijven moeten koesteren en laten flo reren. Het is algemeen bekend dat MKB bedrijven graag in de eigen re gio willen blijven, daarvoor moeten dan wel de juiste voorwaarden en ruimte worden geschapen." Landbouw, visserij en aquacultuur zijn onlosmakelijk verbonden aan het eiland. Samen met Wageningen Uni versiteit en Hogeschool Zeeland zijn diverse projecten opgestart om groe ne economie te stimuleren. Het Zeeuws Landschap wil een kustlabora- torium openen als een soort proeftuin voor het ontwikkelen van nieuwe in zichten in o.a. kustveiligheid en getij- Óraagvlak Paul van Tuil is enthousiast over de uitgestippelde koers van Tij van de toekomst, maar zonder draagvlak van politiek en inwoners blijft het bij mooie plannen. "We zijn in een vroeg stadium gestart met het bou wen aan draagvlak, door o.a. een re presentatieve klankbordgroep samen te stellen, die voor verdieping, aan scherping en afstemming met de ach terban heeft gezorgd. Ook zijn er vijf sleutelfiguren van buiten Schou wen-Duiveland (o.a. Alexander Rin- nooy-Kan en Paul Schnabel) bena derd voor een aanscherping van de plannen. Daarna werd inspraakproce dure gestart en is er in drie themabij eenkomsten toelichting gegeven op de visie en werd er gediscussieerd met inwoners. "We zijn dus letterlijk de boer opgegaan, de inspraakprocedure heeft uiteindelijk 111 reacties opgele verd met een wisselend maar overwe gend positief kritisch karakter. Dat is een hele mooie oogst" Voor de gemeente Schouwen-Duive land is het vaststellen van de ontwerp visie 2011 -2040 nu nog een kwestie van tijd. Op 3 oktober a.s. wordt 'Tij van de Toekomst' voorgelegd aan de gemeenteraad. "Vanaf dat moment kunnen we aan de slag met het opstel len van een uitvoeringsprogramma. We betrekken hier onze belangrijkste partners in om aanpak van belangrijke zaken aan de voorkant al af te stem men. Zo maken we verwachtingen van elkaar helder. In 2012 zal dat wor den uitgewerkt. Wij zullen er voor moeten zorgen dat we er klaar voor zijn, zodat de gemeente een actieve en betrouwbare partner is voor de al le partijen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 156