Experts geven een heel klein zesje barometer CIJFERS Paul Nijskens: Ondernemers blij ven zoeken naar nieuwe wegen Het vertrouwen van onze economische experts is af gelopen maand weer iets gezakt, van 6,3 naar 6,1. Nog net een vol doende. Opmerkelijk: de altijd zo positieve Rob Franken geeft een 4. Scarlett Kwekkeboom-Janse: 6,5 Mooie Zeeuwse ondernemingen De eerste drie kwartalen van 2011 zijn alweer achter de rug. Veel onder nemers zijn langzaam opgekrabbeld uit de malaise. Anderen zitten nog steeds in onzekerheid over de toe komst van hun bedrijf. De economi sche toestand in Europa draagt niet echt positief bij aan deze onzeker heid, helaas. Ik zie ook weer onderne mers lachen en ik kom steeds meer in contact met bedrijven die de achterlig gende periode hebben weten te 'over leven' door het tonen van onderne merschap. Ze hebben, tegen alle nega tieve berichten in, geïnvesteerd, zijn nieuwe samenwerkingen aangegaan of hebben nieuwe markten aange boord en gaan daar de vruchten van plukken. Overigens verbaas ik me ie dere keer opnieuw weer over de vele mooie bedrijven die onze provincie herbergt. Helaas genieten deze bedrij ven weinig regionale bekendheid maar zijn wel een speler op de (in ternationale markt. Het zijn onderne mers die een innovatieve duurzame technologie hebben ontwikkeld, een fantastisch exportproduct hebben of die gewoonweg iets bieden waarvoor consumenten binnen en buiten Ne derland in de rij staan. Deze onderne mingen komen mijn inziens te wei nig voor het voetlicht in de regio maar zijn wel geweldige ambassadeurs van de provincie Zeeland. Zij willen het liefst in Zeeland werken en wo nen omdat ze Zeeland koesteren. Hun onderneming is klaar om verder uit te breiden. Helaas lopen ze tegen regels aan waardoor ze beperkt wor den in hun mogelijkheden. Roeland Adriaansens: 5,5. Positief lokaal nieuws Het gaat erg snel in de wereld tegen woordig. Eind 2008 spraken we over een depressie, de overtreffende trap van een economische recessie, die ver gelijkbaar zou zijn met de crisis van de jaren dertig van de vorige eeuw. De economie stortte inderdaad ra zendsnel in elkaar, maar veerde door goede maatregelen van de politiek (het redden van banken), en een blij vende groei in de tweede economie ter wereld (China), snel weer op. In 2010 waren we daarom weer onge veer even ver als ruim twee jaar daar voor. De besluitloosheid van de Euro pese politiek dreigt ons nu weer in een volgende crisis te storten. Het af wikkelen van de Euro crisis is geen leuk proces, maar hoe langer we wachten hoe pijnlijker het wordt. Het wordt dringend tijd om door te pakken en het Europese monetaire systeem om te vormen tot iets wat lan ge termijn houdbaar is. Op lokaal ge bied is er wel positief nieuws te mel den. De Oesterpartij in Middelburg leerde dat ontwikkelingen in de ka (fc-'ll 07-11 09-'ll 10-11 7,0 8,0 6,5 4,0 6,5 6,5 6,5 7,5 6,8 6,5 6,5 6,5 5,0 5,0 5,0 5,0 7,0 7,0 7,0 8,0 6,0 5,0 5,0 5,0 7,0 6,8 6,0 6,0 7,0 7,0 6,5 6,5 7,5 7,0 7,0 7,0 8,0 7,0 6,5 6,5 6,5 6,5 6,5 6,0 6,5 6,5 6,0 5,7 7,0 7,0 8,5 8,0 6,8 6,5 6,0 5,5 naalzone Gent - Terneuzen zowel door de Provincie als ook de Neder landse en Vlaamse overheden sterk ge steund worden. De "Bio-Based Eco nomy" is echt een troef voor de Zuid westelijke delta en je proeft dat alle partijen zich er voor willen hardma ken. Paul Nijskens: 6 Nieuwe kansen Het blijven maar onzekere tijden en iedereen heeft er wel een eigen opi nie over. Een ding staat echter vast en dat is' dat ondernemers naar wegen blijven zoeken om hun toekomst zelf te bepalen. De oprichting van de Green Chemistry Campus in Bergen op Zoom is daar een bijzonder voor beeld van. Bioraffinage is een nieuwe kansrijke technologie voor Zuidwest Nederland. Door intensievere samen werking tussen agraische sector (reststoffen) en de procesindustrie (procestechnieken productontwik keling) kunnen er uit reststoffen nieu we producten worden gemaakt.Bij voorbeeld bioplastics en coatings. De Green Chemistry Campus in Bergen op Zoom bundelt de krachten van be drijven, onderwijs en overheden en creert de omgeving om een nieuwe sector in West Brabant tot wasdom te laten komen. Ondanks de crisis inves teren de bedrijven, het onderwijs en de overheden fors in deze kansen. Nieuwe kansen pakken daar kan geen crisis tegen op. Verder was het eerste halfjaar van 2011 eigenlijk best goed. Veel indicatoren sprongen weer op groen. Ook RE WIN kan terugkijken op een goede eerste helft van 2011. Echter na de zomer blijken de onze kerheden weer fors toe te nemen door de schuldencrisis. Daar kunnen de nieuwe kansen dan weer niet te genop Rob Franken: 4 Droevig debat De trouwe lezer van deze rubriek is een dergelijk lage beoordeling van mij niet gewend. En dat klopt ook, immers een crisis maakt ook wijzer en daarna dus beter. Nou ja, dat zou zo moeten zijn maar is dat in deze fa se ook zo. Ik doel daarbij niet op nieu we, sombere ontwikkelingen in de economie. Waar ik wel op doel, is een totaal gebrek aan politieke besluit vaardigheid in Europa. Onzekerheid is een belangrijke factor en onze poli tieke leiders dragen daar volop aan bij. Maar, alleen in Europa dan? Nee, en daar zit mijn pijn. Wat waren de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer van een erbarmelijke kwaliteit. Droevig, dit land en de we reld in crisis en dus zandzakken sjou wen! Maar nee, niets van dat alles. Heer Pechtold, nationaal kampioen oneliners die erg graag wil weten dat hij de beste speecher is. Mevrouw Sas met een heuse "stekker-act" waar kin deren in groep 1 ook al op zouden ko men. Om van de rest maar niet te spreken. Mijn voorstel is om na de bij dragen van prémier Rutte, minister van financiën de Jager en, eerlijk is eerlijk. Roemer van de SP in het ver volg de beraadslagingen te beëindi gen. Dan is immers alles wel gezegd wat ertoe doet. Alle andere bijdragen kunnen dan met het grootste gemak schriftelijk worden afgehandeld. Ik had in elk geval last van plaatsvervan gende schaamte. Chris van Loon: 5 Regionale stimulator Het was maar een klein berichtje in de krant van een paar weken geleden; de verplichte bijdrage die door onder nemers jaarlijks wordt betaald aan de Kamer van Koophandel wordt door Minister Verhagen afgeschaft. Einde lijk heeft de lobby vanuit VNO/ NCW gewerkt. De werkgeversorgani saties willen al jaren af van de be moeienis van de Kamers van Koop handel met startende ondernemers en de regionale organisatie van het be drijfsleven. Dat hiervan vooral de al lergrootste bedrijven en winkelketens profiteren, wordt uiteraard niet ver meld. Het MKB volgt haar grote broer blindelings terwijl de lokale MKB-ondememer nog wel eens het kind van de rekening zou kunnen worden. Met het verdwijnen van de financiële middelen voor de Kamers zijn ze ten dode opgeschreven.Ik vrees dat we voortaan afhankelijk zul len zijn van de landelijke en provincia le politici voor wat betreft de investe ringen. Rob Franken Voorzitter ROC Jdést-Brdkint Willem Jonkmans Ondernemer Scarlett Kwekkeboom Diiecteur Janse Janse GuustVerpaalen Directeur Phidelity Consultancy Chris van Loon Bestuurder De Unie Paul Nijskens Directeur Rami West-Brabant LiïEanne van der Ha Agrarisdi ondernemer Ronald Reunis Philips Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep Jan Pollemans Superniarktdeskundige Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal Joris Jansen Egenaar restaurant Auberge des Moules Roel Adriaanssens BZVV Zeeland Ronald Reunis Philips Jan Pollemans Supermarkten Boelo Tigchelaar Autobedrijf Scarlett Kwekkeboom Janse janse Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewïn Chris van Loon De Urne Roeland Adriaansens BZW Zeeland Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules Rob Franken ROC West-Brabant Lilliane van der Ha Agrariër

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 145