Kunst basis van duurzame relaties kunst 08 Wat in 2003 begon met een vakantierondreis door China is voor de Middelburgse ga- leriehoudster Dimp Nelemans uit gemond in de organisatie van constructieve uitwisselingspro gramma's voor Chinese en Neder landse maritieme kunstenaars. "Tijdens een van mijn eerste rondreizen door China heb ik de schilder He Jiang ontmoet." door Loes van der Hoeven MIDDELBURG - "Om in zijn on derhoud te kunnen voorzien, bezit hij in Xitang een Culture Bar, waar backpakkers vanuit de hele wereld el kaar ontmoeten en er op Post-its tips en groeten achterlaten. Deze felge kleurde berichten zijn voor de schil der contactmakers over de hele we reld geworden. Ook ik heb zo een duurzame, vriendschappelijke en zake lijke relatie met hem gekregen. Dat mondde uit in diverse bezoeken en evenementen over en weer. Kunst communiceert; Gallery Mariti- me geeft dat verhaal graag door. Nog tot 15 november 2011 is bijvoorbeeld zo'n 40 meter van He Jiang's enorme Panorama van Xitang te bezichtigen in het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk. Absoluut een bezoek waard! Het eeuwenoude waterdorp Xitang, een UNESCO werelderfgoed, is de inspiratiebron geworden voor He Jiang's tekeningen. Inmiddels heeft hij soortgelijke afbeeldingen vervaar digd van de andere waterdorpen in Jiangnan, zijn leefomgeving. Zijn te keningen zijn uitgevoerd met sterk verdunde zwarte 'Thick Ink' op zo'n manier, dat het ene tafereel de kijker vanaf het water naar het volgende leidt. Dat heet 'Walking Eye'. He Jiang leerde zichzelf perspectief teke nen. Dat beheersen slechts weinig tra ditionele Chinese kunstenaars. In onze Middelburgse GalleryMariti- me, het centrum van de hedendaagse maritieme kunst, hangt eveneens een onderdeel van dit Panorama." Kunstuitwisselingsprogramma 's Van de internationale uitwisselings projecten die Dimp Nelemans heeft georganiseerd, is dat met China het spectaculairst. Het leven, wonen, wer ken in het deltagebied van China heeft veel gemeen met dat van Neder land en vooral met Zeeland. Het eerste project met China was de expositie 'Dutch Light Sails to China' in 2006. Op uitnodiging van het C.Y.Tung Maritime Museum in Shanghai gaven 16 maritieme kunste naars hun werken mee met Dimp Ne lemans, die de Nederlandse inzending begeleidde. De tentoonstelling reisde daarna naar diverse andere culturele 'hot-spots', zoals DE BUND, Shang hai Art-Fair en het beroemde kunst district van Shanghai. Chinese samenwerking is gebaseerd op wederkerigheid. In 2008/2009, werd op uitnodiging van GalleryMari- time, het werk van 12 Chinese mari tieme kunstenaars, waaronder het eer ste deel van het Panorama van Xi tang, onder de titel 'EAST-meets-WEST' geëxposeerd in Rotterdam, Groningen, Den Haag, Middelburg en Hoorn. De exposities in Hoorn vonnden de aanleiding tot een interessant nevenprogramma. In juli 2009 kwamen zes Chinese kunste naars naar Nederland om samen met Nederlandse kunstenaars te gaan va ren op een platbodem en te schilde ren op de Wadden en het IJsselmeer. Ook werden masterclasses verzorgd. Toen was China weer aan de beurt. Dat project 'South-Wind' vond, op aanbeveling van He Jiang, plaats in ok tober 2010 in Wuxi en Xitang. Acht kunstenaars van GalleryMaritime ga ven er samen met Chinese kunste naars lezingen en werkten vierweken- lang voor de kunstopleiding HBO en Universiteit Wuxi, aan 65 beeldhouw werken en schilderijen. Deze collec tie bleef in China om daar origineel Nederlands maritiem werk te expose ren. De vervolguitnodiging was aan GalleryMaritime. In juli 2011 vond de kunstuitwisseling plaats van 15 Chi nese studenten van de Kunstacademie Wuxi. Op het Middelburgse Abdij plein schilderden zij het drieluik 'Her innering aan Zeeland' in olieverf op doek. Dat werd op 2 augustus overge dragen aan Gedeputeerde voor Cul tuur en Economie, Ben de Reu. Hun andere werken zijn in september ten toongesteld in GalleryMaritime. Dat kunst communiceert en bruggen bouwt tussen culturen, blijkt wel uit het meest recente verzoek van de Stadsprovincie Wuxi aan de galerie of gastvrijheid kon worden verleend aan een officieel bezoek. Van 13 t/m 15 oktober is een Chinese delegatie in Zeeland om foto's te maken die in Wuxi kunnen worden geëxposeerd, wanneer een Zeeuwse delegatie de Stadsprovincie bezoekt. Twee delega tieleden uit Wuxi zijn kunstenaars die in het Watersnoodmuseum kunstde monstraties verzorgen van Chinese borduurkunst en kleikunst. Ter gele genheid hiervan organiseert Gal leryMaritime in oktober de over zichtsexpositie 'Grensverleggend in de Kunst', met werken die door Ne derlandse maritieme kunstenaars in China en Chinese kunstenaars in Ne derland zijn gecreëerd. Dimp Nelemans: "Onze uitwisselings programma's hebben al diverse succes sen geboekt, vooral voor de kunste naars. Zo is He Jiang nu een veelge vraagde kunstschilder in zijn regio, terwijl hij vóór onze kennismaking nog niet was doorgebroken." Kunst communiceert Eén afbeelding zegt meer dan dui zend woorden. Daarom verbaast het Dimp Nelemans dat er in het maritie me Zeeland nauwelijks ondernemers zijn, die hun bedrijfspand verfraaien met moderne maritieme kunst. Voor haar is maritieme kunst een vorm van lifestyle en zegt het iets over het ple zier in je werk. "Je verwacht dat dege ne, die beroepsmatig in de maritieme sector werkt in zijn woon- of werk cultuur daarvan een afspiegeling geeft. Op het water, middenin de na tuur, vergeet je immers je dagelijkse beslommeringen en ontspan je. Dat zelfde gevoel krijgen bezoekers in een wacht- of vergaderruimte die is opgefleurd met moderne maritieme kunst. Die relaxte sfeer leidt ongetwij feld tot succesvol zakendoen." www.gallerymafitime.nl Dimp Nelemans: 'Kunst communiceert.' Foto's: Marijke Folkertsma Chinese kunst in Middelhui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 142