Gevaar voor winkeliers DRV - oktober - stand van zaken column Hoe raak ik verliezen kwut? Maatschap: toch geen hoofdeluke aansprakelukheid 03 Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidwest- Nederland: 6 'Grote uitdaging om consumenten naar de winkel te blijven lokken. Zo druk zou iedere winkelier het wel willen hebben. Staan wij aan de vooravond van een nieuwe recessie? De ze vraag houdt de gemoederen al enige tijd bezig. Gezien de vele onzekerheden die de economie omgeven, wagen maar weinigen zich aan concrete voorspellingen. Wat wel duidelijk is, is dat het economische klimaat duidelijk is verslechterd. Zo is het consumen tenvertrouwen in september sterk gedaald, tot op het niveau van eind 2008. BREDA - Dit betekent dat consu menten zich terughoudend zullen op stellen als het gaat om het aanschaften van nieuwe producten en diensten, zeker als het gaat om duurdere artike len. Veel winkeliers zullen het hier door extra moeilijk krijgen. Maar ook andere bedrijven die afhankelijk zijn van binnenlandse bestedingen, zo als de autobranche, horeca, recreatie, bouw, makelaars en architecten zul len alles uit de kast moeten halen om hun omzet op peil te houden. De daling van het consumentenver trouwen komt met name voor de de tailhandel op een ongunstig moment. De winkeliers worden al langer ge plaagd door een sterke concurrentie, een ongunstige koopkrachtontwikke ling, toenemende online-bestedingen en een krimpende bevolking in som mige gebieden. Het gevolg is een groot aantal opheffingen en een toene mende leegstand. Begin 2011 lag de leegstand in Zuidwest-Nederland 22 procent hoger dan een jaar eerder. Ten opzichte van 2008 gaat het zelfs om een toename van 54 procent. In gemeenten als Middelburg, Borsele, Schouwen-Duiveland, Etten-Leur en Steenbergen is de leegstand in de pe riode 2008-2011 verdubbeld. Rela tief gezien is de leegstand het hoogst in de gemeenten Vlissingen, Roosen daal, Temeuzen en Bergen op Zoom. In deze vier gemeenten is de leeg stand groter dan 10% van het totaal aantal verkooppunten. We zien dat de leegstand in de stadscentra nog rela tief laag is maar toeneemt in toeloop straten en buurtcentra (zogenaamde B- en C-locaties). De minder centrale winkelgebieden hebben steeds meer moeite om zich te onderscheiden ten opzichte van webwinkels en 'shop- Foto: ANP ping mails'. De consument gaat niet alleen naar de stad om te kopen, maar. vooral om te verpozen en om de stad als etalage te gebruiken voor nieuwe wensen. Een stuk beleving brengen in winkel en gebied is de uitdaging. Binnensteden Het is belangrijk dat de binnensteden hun karakter als verblijfsruimte niet verliezen. Een aantrekkelijke inrich ting van het openbare gebied en kwa litatief goede horeca blijft belangrijk om de consument te 'lokken'. Ook winkeliers moeten de belevingswaar de van hun winkel vergroten. Wie in de toekomst een vitale winkel wil houden zal in elk geval de fysieke winkel aan moeten vullen met een virtuele winkel op internet, die op zijn beuit weer een etalage of afhaal- punt zal zijn voor de fysieke winkel. Onënteren en kopen loopt op die ma nier door elkaar heen. Het grote voor deel van een webwinkel is dat onder nemers hun verzorgingsgebied (aan zienlijk) kunnen vergroten. Zeker wanneer men afhankelijk is van een verzorgingsgebied met een dalend aantal inwoners. Hoewel de herfst nog maar net zijn intrede heeft gedaan, komt het einde van het fiscale jaar in zicht. En dan rijst de vraag: wat kan ik beter dit jaar regelen en wat kan ik beter uitstellen? In,deze column twee onderwer pen om over na te denken. Mr. Marc Heijens is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Terneuzen, m.heijsens@drv.nl. Het meest simpele antwoord op deze vraag zou kunnen zijn: door niets te doen. Maar lees vooral verder want dat moet u zeker niet doen. Sinds 1 januari 2007 kunt u verliezen niet meer onbeperkt verrekenen met toekomstige winsten. Verliezen zijn dus nog maar beperkt houdbaar. 2011laatste ronde voor verrekening van oude verliezen Per 1 januari 2012 zal de mogelijkheid om verliezen (uit het jaar 2002 of eerder) te verrekenen definitief komen te vervallen. Heeft u een ven nootschap waarin zich nog dergelijke verliezen schuilhouden in afwach ting van betere tijden? Dan is het nu de tijd om actie te ondernemen. U kunt bijvoorbeeld onderzoeken of stille reserves in activa om te zetten zijn in reële winsten, of dat profijtelijke transacties in de tijd naar voren kunnen worden gehaald. Maar er zijn (meer) alternatieven denkbaar. Lukt dat allemaal niet dan gaan de resterende verliezen verloren. In sommige gevallen kan het vervallen van verliezen tot een onverwachte tegenvaller leiden. Vooral wanneer de vennootschap al eerder rekening heeft gehouden met een belastingteruggaaf vanwege veronderstelde verrekening door deze als vordering op de balans op te nemen. Kortom: verliezen kunnen geld waard zijn. Laat ze niet verloren gaan. Vorige maand verraste Minister Opstelten van Veiligheid en Justitie on dernemersland met de boodschap dat hij het wetsvoorstel Personenven nootschappen (WPV) wilde intrekken. Dit wetsvoorstel hing meer dan 5 jaar boven de markt en de invoering werd steeds opnieuw uitgesteld. Het beoogde een aantal knelpunten op te lossen en veel voorkomende zaken in wetgeving te vatten. Maatschapsleden die per definitie geen hoofdelijke aansprakelijkheid kennen komen door de nieuwe wetgeving op één lijn te staan met ven noten van vennootschappen onder firma, die wel die hoofdelijke aan sprakelijkheid hebben. Dit werd als groot nadeel gezien van het nieuwe voorstel. Maatschap omgevormd naar BV of NV? Met name bij de (para)medische en vrije beroepen zijn een aantal maatschappen omgevormd naar structuren met besloten vennootschap pen als voorbereiding op de nu afgeblazen wetgeving. Soms was het voorkomen van de hoofdelijke aansprakelijkheid daarbij leidend. Dat de rechtsvorm van de BV of NV vaak fiscaal minder aantrekkelijk is werd daarbij voor lief genomen. In de dagelijkse praktijk wordt het opereren vanuit de besloten vennootschap door menig professional echter als knellend en onvoldoende transparant ervaren, ondermeer doordat er een scherpe scheidslijn loopt tussen zakelijk en privévermogen. Rechtsvorm heroverwegen De maatschap blijft dus als samenwerkingsvorm gewoon bestaan met haar bekende voor- en nadelen. Voor de groep ondernemers die minder gelukkig is met de rechtsvorm BV kan dat aanleiding zijn tot herover weging. De fiscale wetgeving kent faciliteiten die daarbij behulpzaam kunnen zijn. Waar in vennootschapsovereenkomsten al rekening is ge houden met de verwachte wetgeving is het raadzaam na te gaan of de overeenkomst moet worden aangepast. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 137