schonen blauen Donau' 'An der 19 reizen Gemeten van de rust op het water, van romantische wijndorpjes en mooie steden foto wiiiemijn bos als Wenen, Bratislava en Boedapest. Willemijn Bos walste over de Donau. reizen@wegener.nl J5j:: 024-3650360 Zaterdag 15 oktober 2011 De Wachau behoort tot het z— 1 1 1 1 j mooiste deel van de Donau. 1 De kapitein is een jovia le man bij wie je vrij wel altijd welkom bent in de stuurhut. Daar draait hij niet aan een groot stuurwiel. Hij be stuurt de MS Esmeralda met be hulp van een pookje. Op de klan ken van Duitse schlagers manoeu vreert hij zijn schip met groot ge mak de zoveelste sluis in de Do nau binnen. Het belooft een prachtige dag te worden. De meeste passagiers zit ten in het zonnetje te genieten op het achterdek. Lezend, pratend, fo tograferend, slapend. Of ze hou den met de kaart in de hand bij waar we zijn en hoe de sluizen he ten die we passeren. Het is de derde sluis alweer van daag. Samen met een grindschip liggen we ingesloten tussen twee zompige muren van zo'n 15 meter hoog. Het stijgen kan beginnen. Het water stroomt de sluis binnen en zo'n vijf minuten later zijn we opgetild naar het zonlicht en va ren we verder de Donau af. De Donau wordt ook wel de Zwar te Rivier genoemd, omdat hij in het Zwarte Woud ontspringt en uitstroomt in de Zwarte Zee. Het water is groen en niet blauw, zoals Johann Strauss de wereld wilde la ten geloven toen hij zijn wals An der schonen blauen Donau schreef Met 2.829 kilometer is het na de Wolgade langste rivier van Euro pa. De Oostenrijkse steden Linz en Wenen liggen inmiddels achter ons. Iedere dag een nieuwe stad, zonder dat je koffers in of uit hoeft te pakken, dat is het aantrek kelijke van een cruise. Vandaag me ren we aan in Bratislava, hoofd stad van Slowakije. Met een trein tje rijden we door de oude stad, die in een halve maan tegen de Do nau aan ligt. Bratislava is booming. Vooraanstaande kunstenaars expo seren hier, in de opera zingt de be roemde mezzosopraan Cecilia Bar- toli en even buiten het centrum ligt een groot winkelcentrum. Het treintje knarst zich omhoog, naar de burcht (Hrad), het sym- Passau Diirnstein Melk bool van de stad. Dit witte, hoeki ge kasteel met vier torens is zó grondig opgeknapt, dat alle betove ring is weggestuct. Maar het is wel indrukwekkend om op deze heu vel boven de Donau te staan. Van af hier keken de bewoners van het door de communisten bezette Bra tislava naar het vrije Westen, naar Oostenrijk, dat je in de verte ziet liggen. Wenen ligt maar 60 kilome ter stroomopwaarts. In de vroege ochtend leggen we aan in Boedapest. Via een bustour krijgen we een beeld van een stad met allure, een stad die veel te groot is om in één dag te voet te verkennen. Eind negentiende eeuw had Boedapest de pretentie een tweede Parijs te worden. Zo is er een Moulin Rouge en Gustave Eiffel (die van de toren) ontwierp hier veel gebouwen in Franse stijl. We rijden langs de dieren tuin, het pretpark en het kasteel van Dracula. Pal - aan de Donau ligt het Parlement, een archi tectonisch juweel waarin zo'n 40 kilo bladgoud in is verwerkt. Die avond, terug op het schip, eten we Hongaarse goulash. Op de zevende dag varen we door het wijngebied van de Wachau, een 30 kilometer lange vallei tus sen de Oostenrijkse plaatsjes Krems an der Donau en Melk. Te gen zessen leggen we aan in het ro mantische dorp Diirnstein. Geluk kig nog net op tijd om de beroem de Wachauer schnaps en abriko- zenlikeur in te slaan. De volgende ochtend rijdt een bus ons naar het Benedictijner kloos ter van Melk, dat op een 50 meter hoge rotswand boven de Donau uittorent. We zijn er vroeg, het enorme complex is nog in nevelen gehuld. Een okergeel sprookje met middeleeuwse torens en transen doemt op. Hier staat een van de mooiste barok-abdijen van Oosten rijk, er is een museum met ba rokke kunst en de kei zerlijke vertrekken zijn te bezichtigen. In de bibliotheek val je stil. Zo SLOWAKIJE hoog, mooi, oud en voornaam. Af en toe hoor je kinderstemmen, want hier gaan ook nog eens hon derden gymnasiasten naar school. Er is zoveel te zien en te overden ken, dat ik maar eens op een muur tje ga zitten en vervolgens de bus terug mis. Gelukkig heb ik het nummer van de Esmeralda in mijn telefoon. Ik krijg gelukkig snel een lift naar de haven. Hoe lang hij op me gewacht zou heb ben, vraag ik de kapitein. „Hmm", zegt hij nadenkend, en draait een puntje aan zijn olijk opkrullende operettesnor: „een halfuur." Op de laatste avond klinkt er live muziek in de lounge en worden glaasjes sekt rondgebracht. De kapi tein bedankt iedereen: het perso neel en de passagiers. Een Weense wals zet in en terwijl de Esmeral da weer westwaarts koerst, wordt er gedanst. Een zware, oranje zon zakt ondertussen weg achter de volgende knik in de Donau. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl «K Wenen OOSTENRIJK -0 Bratislava HONGARIJE Boedapest 10 Type: salonboot Lengte: 90 meter Breedte: 11,20 meter Passagiers: 126 Er zijn tal van maatschappijen die riviercruises aanbieden. Wij maakten deze Donaucruise met Kras; vanaf 699 euro per persoon voor 10 dagen. Meer info: www.kras.nl of via telefoon 0900-9697 op maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 14.00 uur. Alle reizen van Kras kunnen ook geboekt worden bij de reisbureaus van Arke en D-reizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 125