II 'De nazorg is hier geweldig' 'Twee artsen zijn even goed, maar één werkt een stuk goedkoper. Dan ligt het voor de hand om met die arts een contract te sluiten' 'Niet te mager voor een operatie' zorg m hel buitenland buren. Hij is er elk half jaar terug voor controle. Vlaamse artsen zijn vriendelijk en benaderbaar en bieden veel snellere service dan in Nederland, zegt hij. „Ik heb altijd vier, vijf afspra ken op één dag, alles achter elkaar. En de bloed- en urineuitslagen krijg ik meteen te horen." Bij al die bezoeken aan het Antwerpse ziekenhuis heeft hij op zijn hoogst een keer een kwartier moeten wach ten. „In Vlissingen bracht ik soms hal- i ve dagen in de wachtkamer door." „We nodigen ontevreden patiënten uit om dit bij ons kenbaar te maken", reageert een woordvoerder van het ziekenhuis in Vlissingen. „Juist dan kunnen we moeite doen om de pa tiënt alsnog tevreden te stellen en de behandeling voor hem en andere pa tiënten te verbeteren." Volgens het hospitaal kan het vanwe ge een te laag lichaamsgewicht wel degelijk te risicovol zijn om iemand te opereren. „En voor alle bezoekers pro beren we wachttijden te beperken." Hannewijk ziet het anders. „Er hing daar zelfs een brief in de wachtka mer: als je rond het middaguur een af spraak had, kon je maar beter je bo terhammen meenemen." David Hannewijk is niet te spreken over de zorg in Nederland. In 2008 zorgde een hardnekkige bacterie in het stuitbeen ervoor dat de 65-jarige inwoner van Vlissingen wekenlang te ziek was om te eten. „Ik vermagerde zienderogen. Op een gegeven mo ment woog ik nog maar 50 kilo. De chirurg in het Admiraal De Ruyterzie- kenhuis in Vlissingen wilde mij vervol gens niet opereren aan een liesbreuk omdat die me te licht vond." Zijn huisarts stuurde hem hierop door naar het universitair ziekenhuis Ant werpen. De Vlaamse artsen - 'alle maal professoren' - reageerden ver baasd, zegt Hannewijk. „Zij vonden me niet te mager voor een operatie." Een internist lichtte hem helemaal door, waarbij ook nog een knik in Han- newijks dikke darm aan het licht kwam. In Antwerpen onderging hij een hele serie ingrepen: het aangeda ne stuk stuitbeen werd weggehaald, de dikke darm weer rechtgelegd en de liesbreuk verholpen. „Ik knapte daar zo van op dat ik al gauw weer terug was op mijn oude gewicht van 75 ki lo." Hannewijk is vol lof over zijn inmid dels talrijke bezoeken aan de zuider- zaterdag 15 oktober 2011 Christine Rompa, Zilveren Kruis Achmea daar afspraak na afspraak voor no dig." Tien dagen later werd ze geopereerd. „Ze lag op een prachtig mooie kamer op de 'Privatabteilung', met één ande re patiënt", vertelt haar man. „De rust is ongekend. Personeel klopt aan, de privacy wordt veel meer gerespec teerd. Het ruikt er niet eens naar zie kenhuis. En het contact met de dokto ren is geweldig goed. De arts is er daar echt voor de patiënt en niet an dersom." Na tien dagen werd Karin overge plaatst naar de revalidatiekliniek in Bad Bentheim. „Hier krijg ik dagelijks fysiotherapie. De nazorg is geweldig. Als ik straks thuiskom kan ik bijna al les weer." Menzis vergoedt de behan deling en revalidatie volledig. Maar Karin en Wim vragen zich wel af waarom zoiets in Duitsland wel kan en hier niet. Wim: „Karin is bijna vijf weken onder de pannen. Hoe is dat mogelijk? Dit gaat om gigantische be dragen. Zijn de kosten daar zo veel la ger? Verdienen de artsen minder? Erg vreemd dat het verschil zo groot is." Karin ('liever geen achternaam') zou het iedereen aanraden: als je geope reerd moet worden, ga dan naar Duitsland. De 65-jarige Hengelose is op dit moment aan het revalideren in een kliniek in het Duitse Bad Bent heim. Vorige week heeft ze een nieu we heup gekregen, ook in Duitsland. Vlak over de grens, maar een wereld van verschil met Nederland, zegt Karin. Ruim een jaar geleden kreeg Karin al een nieuwe heup in het ziekenhuis in Hengelo. Over de operatie had ze niets te klagen. Daarna mocht ze vijf dagen verblijven in het Zotel, om te herstellen. Nu kon dat niet meer. Van vrienden hadden Karin en haar echtgenoot Wim 'wildenthousiaste' verhalen gehoord over Duitsland. Na raadpleging bij verzekeraar Menzis bleek ook een operatie over de grens tot de mogelijkheden te behoren. „Menzis regelde een afspraak in het ziekenhuis in Rheme, op zo'n veertig minuten rijden van Hengelo. In één be zoek werden alle gesprekken en foto's afgehandeld. In Nederland hadden we Lezers van deze krant stellen heel uiteenlopende vragen over de gezondheidszorg in Neder land. Vandaag belichten we vra gen die betrekking hebben op zorg in het buitenland. "t Waarom zou ik een medische be- handeling in het buitenland wil len? Bijvoorbeeld vanwege een kortere wachtlijst, een andere behandelme thode, voorkeur voor een bepaalde specialist of als een ziekenhuis dichterbij is. Wordt zorg in het buitenland door de verzekering vergoed? „Voor zorg in het buitenland be staan twee situaties", zegt direc teur Erik Hordijk van de onafhan kelijke vergelijkingssite Verzeke- ringssite.nl. „Als je op reis bent en je wordt ziek of krijgt een ongeval, is er sprake van spoedeisende hulp. Die is verzekerd via de basis verzekering tegen het maximaal in Nederland geldende tarief." An ders is wanneer het om een medi sche ingreep in het buitenland gaat, zegt Hordijk. „In dat geval heb je een aanvullende verzekering nodig." 3 Moet ik een eigen bijdrage beta len als ik een medische ingreep in het buitenland krijg? Het College voor Zorgverzekerin gen zegt: „Voor behandelingen in EU-landen geldt dat de eigen bij dragen voor rekening van de verze kerde zijn. Deze kosten kan de ver zekeraar alsnog vergoeden als die voor dezelfde behandeling in Ne derland een hoger bedrag zou heb ben vergoed dan hij aan het land van verblijf moet betalen." 4 Is het verplicht om vooraf toe stemming te vragen aan de ver zekeraar voor een operatie in het bui tenland? De Consumentenbond adviseert om dit altijd te doen. „Alleen wie een naturapolis heeft, en de arts of het ziekenhuis in het buitenland heeft een contract met de zorgver zekeraar, mag ervan uitgaan dat de ingreep altijd vergoed zal worden. Bij de verzekeraar is na te gaan met welke artsen en ziekenhuizen contracten zijn afgesloten. In ande re gevallen hangt het van de polis af of de ingreep in het buitenland wordt vergoed. Het is dus altijd aan te raden vooraf toestemming van de zorgverzekeraar te vragen." 5 Worden de reiskosten vergoed? En de kosten van de meereizende partner? „Deze kosten zijn niet in de basis verzekering gedekt. Ook niet als er sprake is van spoedeisende hulp", zegt Erik Hordijk van Verzekerings- site.nl. „Afhankelijk van de dek king van de aanvullende verzeke ring zullen deze kosten zijn gedekt. Vaak is er wel een maximum be drag van toepassing." Mag je een huisarts of tandarts in het buitenland nemen? En hoe zit het met een second opinion? Hordijk: „Verzekeraars maken af spraken met huisartsen, tandart sen en fysiotherapeuten. Bij een naturapolis krijgt u alleen de kos ten vergoed indien u de zorg af neemt bij een gecontracteerde zorg verlener. Bij een andere zorgverle ner moet u een deel van de kosten zelf betalen. Het beste kunt u eerst contact opnemen met de verzeke raar. Een uitgebreide aanvullende verzekering biedt vaak dekking voor een second opinion. Je hebt dan wel toestemming nodig van de verzekeraar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11