io gezondheidszorg Tienduizenden Nederlanders gaan voor medi sche zorg naar België of Duitsland. Verzekeraars verwijzen zelfs door naar buitenlandse zieken huizen zonder dat de patiënt erom vraagt. In een reeks over de zorg vandaag deel twee: zorg in het buitenland. zaterdag 15 oktober 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Kuren bij de buren door Dewi Gigengack en Frouke Tamsma Elk jaar steken tiendui zenden Nederlanders de grens over voor bij voorbeeld een heup- of knieoperatie of een ooglidcorrectie. Ze gaan hoofdzakelijk naar België en Duitsland. „Maar ook Spanje is ge wild, vooral bij de overwinte raars", zegt Christine Rompa van Zilveren Kruis Achmea. Bij deze grote zorgverzekeraar gaan jaar lijks vijfduizend verzekerden voor hun behandeling naar het buiten land. Het gaat vooral om knie- en heupoperaties, ivf en kankerbehan delingen. Ook verzekeraar CZ sluit steeds meer contracten met Duitse en Belgische ziekenhuizen. CZ kan geen precieze aantallen noemen, maar het gaat om tienduizenden verzekerden. Patiënten roemen de snelle en kwalitatief hoogwaardige zorg en de persoonlijke aandacht van veel buitenlandse artsen. Het is niet heel ingewikkeld om in het buitenland zorg te krijgen. Ne derland heeft een verdrag met een groot aantal landen, waaronder al le EU-landen. Wie hier wordt be handeld, krijgt maximaal een be drag vergoed wat de zorgverzeke raar voor een vergelijkbare behan deling in Nederland zou betalen. Rompa: „Is een behandeling duur der, dan moet de patiënt het ver schil wel bijbetalen." Het verdrag geldt alleen voor zorg die via de basisverzekering wordt vergoed. Zaken als cosmetische chi rurgie en ook spoedeisende hulp vallen buiten de regeling. De verzekeraar selecteert artsen en ziekenhuizen allereerst op kwali teit, maar Achmea- erkent dat kos ten ook een rol spelen. „Twee art sen zijn even goed, maar één werkt een stuk goedkoper. Dan ligt het voor ons voor de hand om met die arts een contract te slui ten." En als de goedkope arts toevallig Dit is de tweede aflevering van een serie over de gezond heidszorg in Nederland, in de volgende aflevering gaan we in op de organisatie van de zorginstellingen: zijn er te veel managers, staat de bu reaucratie adequate zorg in de weg en hoe staat het met de verspilling van medicijnen? U kunt ons helpen met uw erva ringen. Schrijf naar zorgvraag@wegener.nl of Zorgvraag Centrale Redactie Wegener Postbus 36 6500 DA Nijmegen in België werkt, dan doet Achmea zaken met België. Van de vijfdui zend Achmea-verzekerden die naar het buitenland gaan, doen duizend dat alleen omdat de verze keraar zelf met de 'buitenlandop tie' is gekomen. De reden is vaak dat patiënten zo sneller kunnen worden geholpen. Als de behande ling ook nog goedkoper is, is dat mooi meegenomen, al benadrukt Rompa dat dat uiteindelijk vooral 'de BV Nederland' ten goede komt. Achmea en CZ adviseren pa tiënten overigens altijd om vóór behandeling in het buitenland con tact op te nemen met de verzeke raar. Kan Nederland nog iets leren van de zorgstelsels in andere landen? Duitsland heeft net als Nederland een systeem met een verplichte zorgverzekering, maar daar is sinds 2009 de premie inkomensaf hankelijk. Deze was vorig jaar bijna 15 procent van het bruto- maandinkomen. Verpleeghuis- en thuiszorg betalen Duitsers in prin cipe zelf. Wel is het mogelijk daar een inkomensafhankelijke tege moetkoming voor te krijgen. Ook België heeft een verplichte zorgverzekering die wordt inge houden van het loon. De bijdrage bedraagt ruim 13 procent van het brutoloon. Werkgevers betalen ook een deel. Daarnaast bieden ziekenfondsen aanvullende verzekeringen aan. Medicijnen in België zijn over het algemeen duurder. Belgen betalen ook hogere eigen bijdragen, tot 1800 euro per jaar. Trendwatcher Adjiedj Bakas, die het boek De toekomst van gezond heid schreef, stelt dat Nederland ook kan kijken naar Brazilië, Singa pore en Zwitserland: „Een zieken huislaboratorium in Brazilië kost 5 procent van een Nederlands lab, en de salarissen van de artsen zijn gelijk. Maar ze zijn beursgenoteerd en hebben weinig overhead." In Singapore betalen mensen een fikse eigen bijdrage. „En je ziet als- patiënt iedere zorgfactuur, waar door mensen erg kostenbewust zijn. In Zwitserland is het vrijwil lig levenseinde veel meer geaccep teerd dan in Nederland. Te veel mensen worden hier in verpleeg huizen tegen hun wil in leven ge houden." Ook het Deense zorgstelsel is de moeite van het bestuderen waard, denkt de Nederlandse Birgitte van der Burg (50). Zij woont al veertig jaar in Denemarken en werkte tot vijfjaar geleden als verpleegster in een ziekenhuis. Nu is ze zelfstan dig zorgconsulent en geeft ze cur sussen aan ambtenaren over ge zondheid op het werk. „Iedereen krijgt dezelfde behande ling, dat vind ik goed", zegt Van der Burg. „De zorg wordt via de be lasting betaald." Medicijnen betalen Denen zelf, tot duizend kronen (134 euro). Daar boven krijgen ze korting. Voor chronisch zieken zijn medicijnen gratis. Wie net als Van der Burg een zorgverzekering afsluit voor vier- tot vijfduizend kronen per jaar (zo'n 600 euro), kan naar pri- véklinieken, waar je sneller wordt geholpen. „Een vriendin van mij kon met haar longziekte langer leven in het Deense systeem dan een Ameri kaanse vriendin die dezelfde chro nische ziekte had. Ik hoef nooit bang te zijn dat ik mijn huis moet verkopen omdat ik de zorg die ik nodig heb, niet kan betalen." Branche-organisatie Zorgverzeke raars Nederland zegt dat het eenie der vrij staat om voor zijn zorg naar het buitenland te gaan, maar plaatst wel enkele kritische kantte keningen. ,Je spreekt niet altijd de taal van de arts", zegt woordvoer der Jan Veerkamp. „Als je in Zwol le woont en in Frankrijk wordt ge opereerd heb je misschien een fiks taalprobleem." Waar mensen zich volgens hem ook onvoldoende van bewust zijn: de operatie heeft weliswaar in het buitenland plaats, maar de nacon- troles gebeuren bij een Nederland se arts. Na een geslaagde operatie hoeft de arts in Nederland mis schien alleen een hechting te verr wij deren. Dat zal weinig proble men opleveren. Veerkamp: „Maar anders wordt het wanneer er na de operaties complicaties optre den. Daar zit die arts niet op te wachten. Die zegt dan: Ja, dacht dat u het daar beter kon krijgen!" foto's ANP, AP beeldbewerking CRW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10