Bert van Leeuwen missie De laatste klassieker van het jaar kijktip Bert van Leeuwen gaat in Het familiediner weer op pad om ruziënde familieleden met elkaar te verzoenen. „Dat het in de meeste gevallen lukt, geeft veel voldoening." door Nico de Boer zaterdag, 14.30 uur zaterdag 15 oktober 2011 In Hetfamiliediner, dat op 31 oktober aan een nieuwe reeks begint, probeert pre sentator Bert van Leeuwen gekwetste ego's zo te bepra ten en te balsemen, dat fami lieleden in een limousine naar een familiediner zoeven om aan een vorstelijk gedekte dis hun ruzie bij te leggen. Dat levert soms ontroe rende taferelen op, van bloedver wanten die na lang gebrouilleerd te zijn elkaar weer in de armen sluiten en de strijdbijl begraven. Van Leeuwen, ook bekend van That's the question, benadert de hoofdrolspelers blijmoedig en on bevangen, zonder strategie of truc jes. „Ik treed de mensen frank en vrij tegemoet. In het begin was het krampachtig, maar als ik meer ont spannen ben, werkt het beter." Hetfamiliediner gaat het negende seizoen in en is een vaste waarde bij de publieke omroep. Het wordt goed bekeken en gewaardeerd. Kij kers die Van Leeuwen onverwacht aan de deur krijgen, stellen door gaans verrukt vast dat ze hem ken nen. Wat is de kracht van het pro gramma? „De herkenbaarheid. Als mensen iets van zichzelf kunnen laten zien waarmee ze erg zitten, is dat heel herkenbaar. Daar word je als kijker door gepakt. Een an der aspect is het verrassingseffect. We weten zelf ook absoluut niet hoe het afloopt." Soms figureren verwanten die el kaar zo het bloed onder de nagels vandaan hebben gehaald, dat het onbegonnen werk lijkt die nog te verbroederen. Toch lukt het door gaans. De magie van de camera? „Een camera kan positief werken, maar het kan er ook voor zorgen dat het de andere kant opgaat. Dat mensen met stomheid geslagen zijn. Het komt voor dat je met mensen praat, die pertinent weige ren mee te werken. Dan vraag ik ze toch het serieus af te wegen en zitten ze tot mijn verrassing even later toch in de limousine." Soms vraag je je af waar die men sen zich druk om maken. Heeft hij dat zelf nooit? „De eerste keer had ik dat. Toen ontdekte ik dat ook achter heel kleine dingen veel schuilgaat. Neem het kettinkje dat de ene zus wel en de andere niet kreeg na het overlijden van moe der. Dan denk je 'waar gaat dit foto Ruben Timman/GPD over, het is een kettinkje'. Maar dan blijkt het altijd weer terug te grijpen op andere dingen." Veranderde Hetfamiliediner zijn ei gen kijk op familie? „Ik ben er aler ter op dat dingen niet uit de hand lopen. Iedereen heeft weieens een meningsverschil, ergernis, con flict. Ik had laatst een familie die na 24 jaar bij elkaar kwam. Uit eindelijk zeiden ze allemaal: 'Het is wonderlijk. Wat heb ben we elkaar een tijd niet ge zien!' Je moet het niet zover laten komen, vind ik. Ruzie is niet altijd te voorkomen, maar probeer het bijtijds op te lossen." Ligt het in families gevoe liger dan erbuiten? „Jaze ker. Bij blije of droevige gebeurtenissen kom je el kaar altijd tegen, je wordt er vroeg of laat altijd mee geconfronteerd. We hebben bij het programma een soort top tien van uit spraken. Daarin scoort 'het blijft toch je zus of broer' hoog. Als je even doorpraat na dat ze eerst hun gal heb ben gespuwd over dat fami lielid, blijken ze diep van bin nen toch wel te willen dat het goedkomt." Ook na de uitzending is er contact met de deelnemers. „Ik geef heel makkelijk mijn o6-nummer aan mensen. Ik val zelf onverwacht bij ze binnen, dus moeten ze mij ook onverwacht kunnen bellen. We houden sowieso de week na de op namen contact met de mensen. En er zijn omstandigheden waarin zij contact opnemen." Soms raken familieleden die zich in het programma verzoend heb ben toch weer gebrouilleerd. „Maar in de meeste gevallen komt het goed. Als ik de mensen aan het diner heb, adviseer ik ze niet over alle gevoelige dingen te pra ten. Als het even kan, maken we een afspraak of bellen we de men sen de week erna om met een pro fessionele mediator erbij bepaalde dingen uitgepraat te krijgen." Krijgt hij nooit genoeg van die ru- Bert van Leeuwen. V-j1 Reageren? familieleden? „Nee. We ne- de reeks in periodes op. Na aantal draaidagen is het wél iets anders te doen, geluk- heb ik dan mijn spelletjespro- en ben ik er na die week wel weer klaar voor. Dat maakt het leuk, de afwisseling. Het is ook elke keer anders. Steeds andere mensen. Het is nooit te voorspel len hoe mensen reageren." Van Leeuwen is zelf een familie man. Hij komt uit een gezin met zeven kinderen en heeft zelf een gezin met vier kinderen. „Daar ge niet ik erg van. De familie heeft re gelmatig feestjes en bijeenkom sten. Dat vind ik belangrijk. En ach, in elke familie is er weieens wat. Het is de kunst het met elkaar uit te praten. Als ik zelf partij ben, moet ik niet de mediator gaan zit ten uithangen. Dat werkt niet. Ik denk dat het daarom zo goed werkt in het programma, dat ik neutraal ben. Ik kom van buitenaf, kies geen partij. Ik kan open met beide partijen praten. Ik ga op avontuur. Ik ben eigenlijk bezig met een soort missie." En als het mislukt? Als familiele den onverzoenbaar zijn? Voelt het dan alsof hij zelf gefaald heeft? „Ja. Als mensen zeggen 'ik hoef mijn zus nooit meer te zien' en dat met of zonder camera erbij uitleggen, dan snap ik dat wel. Daar kan ik vrede mee hebben. Maar er zijn ook gevallen waarin ik het gevoel heb dat iemand door zijn of haar partner of wie dan ook wordt te gengehouden. Dat is frustrerend. Maar dat heb je nu eenmaal met dit soort programma's, ze bieden geen garantie op succes." Het familiediner. Vanaf maandag 31 oktober iedere maandag op Nederland 1 om 22.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109