3i wonen m worien@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 15 oktober 2011 Kleurrijke kleedjes, kekke krukjes en flesjes die niet alleen vaasje maar ook kaarsenstandaard zijn: ze zijn vaak een ontwerp van Toya Verberne, de vrouw achter de woonaccessoires van de Hema. door Shyra Hueting absoluut van kleur. Wie niet van kleur houdt, kan niet bij de Hema werken." Elk halfjaar vernieuwt de wooncollectie. Van alle producten wordt eerst een tekening ge maakt, en daarna wordt iets speciaal voor de Hema geproduceerd. „De uitdaging is steeds iets te bedenken wat leuk en klein genoeg is om in één keer mee te nemen. Naast het aan bieden van een basiscollectie, richt de Hema zich op impulsgedrag van mensen. Daarom houden wij bij het ontwerpen altijd rekening met de vraag of iets in het schap past. Mensen moeten het zo mee kunnen nemen." Hoe heeft de vrouw achter de woonaccessoires het thuis eigenlijk zelf ingericht? Heeft ze een echt 'Hema-huis'? „Nee, niet helemaal. Maar ik heb bijvoorbeeld wel kandelaars, bestek en heel veel vaasjes. Die heb ik ergens in huis op kleur bij elkaar gezet, en tentoongesteld. Dat ziet er vrolijk uit. Ik heb een zwak voor glas en keramiek." Verberne woont met haar vriend en twee doch ters van en 3 jaar in een wit huis uit 1930. „Een twee-onder-een-kapper. Het is gedeelte lijk gemoderniseerd. De achtergevel heeft gla zen schuifpuien op de bel-etage en een groot balkon. In het souterrain hebben we een woon keuken, met ook een glazen schuifpui. De keu ken lijkt daardoor over te lopen in de tuin. Het is een heerlijk licht huis, maar in de winter ook gezellig met de openhaard aan." Gezelligheid is belangrijk voor Verberne. Ze be denkt graag accessoires waarmee je je huis in Hema-ontwerper Toya Verberne met een aantal accessoires uit de huidige wooncollectie van de Hema. Het warenhuis, dat zeshonderd filialen in vijf landen telt, bestaat 85 jaar. foto Robert van Willigenburg een handomdraai een metamorfose geeft. „Geef bijvoorbeeld je bank een mix and match- gevoel met verschillende folkloristische kus sens. Zorg daarmee voor een kleurexplosie. Handig is ook om veel krukjes bij elkaar te zet ten als alternatief voor een grote salontafel." Voordat hetgeen Verberne en haar medewer kers bedenken in de winkel ligt, wordt het ge test op zaken als veiligheid en functie. Doet het product wat het belooft? Bovendien wordt het in de Hema-proefwinkel uitgeprobeerd: waar Breed assortiment voor breed publiek De Hollandse Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam (He ma) bestaat 85 jaar. Het be drijf is in 1926 ontstaan van uit de 'kwartjesgeest': alles in de winkel moest goedkoop en eenvoudig zijn. Een breed assortiment voor een breed publiek, voor dagelijks ge bruik. Geheel volgens de tijdgeest volgde in de jaren vijftig een periode waarin het accent meer kwam te liggen op de kwaliteit van de artikelen. In de jaren tachtig is daar stijl aan toegevoegd. Producten moesten niet alleen goed koop en stevig zijn, maar er bovendien leuk uitzien. Tegenwoordig gaat het (nog meer) om design. Veel van wat er in de Hema ligt, is 'aan geraakt' door een van de veertien ontwerpers van de afdeling, zegt Rob van Thiel, manager styling en concept. Hij zet de kaders neer waar binnen de ontwerpers hun gang mogen gaan. De produc ten worden wereldwijd ge maakt en zijn voorzien van de 'Hema-handtekening': een voudig, goedkoop, van goede kwaliteit en fris van kleur. De Hema telt circa zeshon derd filialen, verspreid over Nederland, België, Luxem burg, Duitsland en Frankrijk. Tante Leida Ter ere van het 85-jarig be staan worden Hema-toppers precies moeten de woonspullen liggen, hoe ko men ze het best uit, passen ze überhaupt goed in het vak? Pas daarna gaat het de echte win kels in. „Leuk is dat wat ik heb ontworpen en bedacht, uiteindelijk in heel Nederland en daar buiten te zien is. Dat maakt me trots." www.hema.nl rfpjj Reageren? wonen@wegener.nl Wim en Lilliane Getkate bewonen een ruim huurhuis in Bwebajja, Uganda. Het stel laat op het 'estate' binnenkort een eigen huis bouwen. foto's WG Zet zelf ook groot licht op en ga niet van mijn helft. Dan buigen ze wel af, al is dat soms pas érg laat." Hoe ben je in Uganda beland? „Pff, lang verhaal. Laat ik voorop stellen dat het altijd mijn wens is geweest ooit naar het buitenland te gaan en ontwikkelingsprojecten te doen. Toen ik in 2003 niet meer zo blij was met mijn toenmalige baan, heb ik mijn kans gegrepen. Eerst naar Nepal, om daar te wer ken in kindertehuizen. Daarna, tij dens een korte periode terug in Nederland, ben ik gaan beseffen AAI E Wim (40) en Lilliane Getkate 25), Aviella (5 maanden) BEROEP lij: managementadviseur; zij: zorg foor Aviella (daarvoor assuradeur) HERDER hij: Enter, Papoea (Indone- ;ië), Kathmandu (Nepal); zij: roots in Jganda NU Bwebajja, Uganda (sinds £011, maar al sinds 2008 in dat land dat mijn toekomst in het buiten land lag. Via Idealist.org kwam ik in 2006 in Uganda terecht, als le raar op een school voor voortgezet onderwijs én op een technische school. Ik gaf er onder meer wis kunde. Dat beviel goed, ook al had ik totaal geen ervaring als leraar; ik ben van huis uit werktuigbouw kundige. Dat jaar ontmoette ik bo vendien Lilliane, mijn huidige vrouw. Ze had haar middelbare school zojuist afgerond en zou met een opleiding aan de universi teit beginnen. Om extra geld te ver dienen en mijn vaders 75e verjaar dag te kunnen vieren, ben ik in 2007 teruggegaan naar Nederland. Dan kon Lilliane zich rustig con centreren op haar studie. Het plan was om twee maanden te blijven. Maar toen mijn oude werkgever me vroeg voor een groot project, werd het langer. In 2008 ben ik weer naar Uganda vertrokken. In 2009 zijn Lilliane en ik getrouwd én kreeg ik een baan als manage mentadviseur bij CREEC, Centre for Research in Energy and Ener gy Conservation, in Kampala." In mei werd je 'ook nog' vader. „Ja, van dochter Aviella. Er is veel gebeurd in korte tijd. Ook op het gebied van wonen. We huren een huis op een estate, een soort land goed, voor 500.000 Ugandese shil- uit net verieaen van stal ge haald en in het zonnetje ge zet. Een daarvan is waspoe- der Hemax: de naam is be dacht door (oud-)tante Leida van de auteur van dit ver haal, die als beloning daar voor haar he le leven gra tis waspoeder kreeg. Binnen kort verschijnen kindershirts met de tekst 'Gewassen met Hemax'. Een posthuum eerbe toon aan tante Leida. ling (130 euro) per maand. Op dat terrein hebben wij nu een plot ge kocht, een perceel van 760 vierkan te meter. Waterleiding en elektra zijn klaar, maar de riolering ont breekt. Dat wordt opgelost met een septic tank. Het bouwen van ons huis kost circa 50.000 euro, ex clusief 10.000 euro voor de grond. Relatief goedkoop; het is buiten Kampala. Hoe verder richting de hoofdstad, des te hoger de prijs. In expatregio's wordt in dollars gere kend. Daar ben je 2.500 dollar per maand kwijt voor een huurhuis." Hoe had je leven eruit gezien als Lilliane niét op je pad was gekomen? „Dat heb ik me ook wel eens afge vraagd. Ik was niet in Nederland gebleven; had door zuidoost-Azië gereisd en baantjes voor korte tijd gezocht. Maar nu, met Lilliane, Aviella en ons toekomstige huis, denk ik dat Uganda mijn eindsta tion is. Ik geniet van het leven zo." r>y Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101