6l Schatgravers bovengronds EILANDEN VERZAMELD WERK UNDERGROUND OUDERWETSE KAMER MUSEUM vrijdag 14 oktober 2011 De expositie Opgravingen met groot materiaal en... met de hand, voor het fijne werk. Het resultaat van een geslaagde opgraving. Underground loopt tot 15 april 2012. veel veranderd. Archeologische waarden moeten sindsdien wor den opgenomen in bestemmings plannen. Zo is archeologisch onder zoek nu altijd verplicht, als er op enige schaal in de bodem wordt ge woeld. Commerciële archeologi sche bedrijven schoten als padden stoelen uit de grond. Dat alles heeft tot veranderde ver houdingen tussen de werkers in het veld geleid. Er zijn drie groe pen te onderscheiden: de professio nals, de amateurs en de schatgra vers. De eerste twee werken goed samen. Met de groep illegale gra vers ligt dat anders. Overheden zijn zich sterker tegen de schatgra vers gaan afzetten. Zodanig, dat er in Vlissingen onlangs gravende avonturiers zijn aangeklaagd. Eén van de gevolgen van die ver harding is dat vondsten lang niet allemaal meer worden gemeld. Wie nu op een bouwterrein of op een akker een munt of een ge bruiksvoorwerp vindt, kijkt wel twee keer uit voor hij dat meldt. En dat is nu precies waar het om draait, zegt Nathalie van Jole. Zij heeft in Middelburg het bureau Ar tefact voor 'advies en onderzoek in erfgoed', en is voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Archeolo gie. Ze zegt: „Je hebt twee soorten schatgravers. De één laat het weten als hij iets vindt. De ander gaat voor de kick van het illegale en houdt zijn vondst stil." Grootste probleem is dat met het achterover- drukken van archeologisch materi aal het historische verhaal in de bo dem wordt verstoord. „Dat is fu nest", zegt Nathalie van Jole. „He laas zijn de verhoudingen de afgelo pen jaren ernstig verstoord geraakt. We willen duidelijk maken dat het ons alleen gaat om registratie van vondsten, er wordt geen beslag ge legd." Op de expositie worden en kele vitrines demonstratief leeg ge laten, met onderschriften voor de ontbrekende voorwerpen. „Later hopen we tijdens een debat met de schatgravers in gesprek te raken." Volgens de wet zijn schatgravers strafbaar. Je mag niet zomaar archeologische vondsten voor jezelf houden. Toch wil het Zeeuws Museum in gesprek raken met de ondergronds opererende archeologen. Om het verhaal van Zeeland zo compleet mogelijk te kunnen vertellen. door jan van Damme Underground: het En gelse woord ont loopt het Nederland se niet eens zoveel - ondergronds. Bij het jubileumfeest van het Zeeuws Mu seum mogen we het ondergrondse letterlijk én figuurlijk nemen. Want het gaat over archeologie. En het gaat over 'schatgravers', die lie ver ondergronds opereren. Al thans, dat is op dit moment nog zo. Als de expositie Underground en volgend voorjaar het debat over schatgraverij vruchten afwerpen, zal niemand meer illegaal naar erf goed moeten spitten. Laten we zeg gen: het Zeeuws Museum gooit een balletje op over hoe er met cul tureel erfgoed moet worden omge gaan. Een experiment, dat aansluit bij één van de centrale vragen die het 50-jarig museum stelt: wat kan het publiek voor ons betekenen en andersom, wat kunnen wij voor het publiek betekenen? Sinds in 2007 in Nederland de op het Verdrag van Malta gebaseerde Wet op de Archeologische Monu mentenzorg van kracht werd, is er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90