Zeeuwen filmen wat ze het bewaren waard vinden 3 ZEE EILANDEN VËF 11ËLD WERK tfjROUND OUDE IWETSE KAMER Ilfll j JAAR vrijdag 14 oktober 2011 Wat wordt de herinnering van de toekomst? Wat wil jij bewaren? In het jubileumjaar roept het Zeeuws Museum de Zeeuwen op om filmpjes in te sturen van wat hen dierbaar is. door Jan van Damme Het jarige museum wil met de inzendingen de heden daagse cultuur van de Zeeuwse 'eilanden' in kaart brengen. Vier professionele cineasten maken in 2012 van de ingezonden film pjes eigen films, die op het Festival Film by the Sea worden vertoond. Tot nu toe heeft het project Eilanden ongeveer dertig inzendingen opgele verd. Op deze pagina vertellen drie in zenders over hun film. Glijden over het water •Peter Dirkson (65) is gepensioneerd na- tuurkundeleraar in Goes. En amateurfil mer. Hij heeft zichzelf laten filmen bij het instappen in een dubbeltwee. In derdaad, roeien is een passie. „Ik begon op mijn veertiende met roeien. Na mijn studie ben ik een tijd gestopt. Maar sinds in 1985 de vereniging Scal- dis in Goes werd opgericht, ben ik weer actief Onlangs heb ik nog meege daan aan de Abeelenrace op het Kanaal door Walcheren. Ik roei twee tot drie keer per week, zo'n 10 kilometer per keer. Alleen met windkracht 6 of meer, of als er ijs ligt, ga ik niet. René Won- dergem heeft het instappen en een stukje oproeien gefilmd. Ik geniet erg van over het water glijden. Natuurlijk pieker ik wel eens over het ouder wor den, als je te stram bent om in de boot te stappen. Met dit filmpje heb ik het plezier willen vastleggen. Natuurlijk kan ik nog een tijd blijven roeien. Mijn maat in de film, Jan van der Weele, is 69 jaar." Bovenop de bijtjes Sigrid Burg (30) studeert aan de Riet veld Academie in Amsterdam. Ze heeft eerder al een studie filmweten schap afgerond. Een aantal jaren werk te ze bij de Amsterdamse politie, waar ze met fictiefilms een project opzette om agenten over hun eigen gedrag aan het denken te zetten. Ze is geen leek op filmgebied, beaamt ze. Sigrid is af komstig uit Burgh-Haamstede, en is verknocht aan Zeeland. Als het maar even kan gaat ze op pad in de provin cie. Het filmpje dat ze naar het Zeeuws Museum instuurde heet 'Blij van bij tjes': „Het duurt maar een halve mi nuut. Het is een opname van bijen die van bloem naar bloem vliegen. Ik heb het in een hele trage beweging gefilmd - het lijkt wel animatie - zodat je de bij en echt kunt volgen. Met mijn iPhone, omdat je daarmee heel dicht bij je on derwerp kunt komen zonder in te zoomen. Je zit er bovenop, wordt één met de materie. Dat in tegenstelling tot een grote, professionele camera - daarmee blijf je letterlijk op afstand. Als ik me goed herinner heb ik de bij en gefilmd in de buurt.van Nieuw- en Sint Joosland. Het is een romantisch beeld. Als je ouder wordt krijg je te ma ken met complexe relaties en sexuali- teit. Ik wil met de bloemetjes en de bij tjes de onschuld van het kind bewa ren. Ook de mooie natuur, die be dreigd wordt door allerlei infrastruc tuur, wil ik vastleggen." Puck drinkt uit de kraan Patty Walvis (62) in Middelburg is al langer wat je noemt een plezierfilmer. Met een - volgens haar - simpel cameraatje legt ze vast wat haar zomaar aanspreekt. Een shantykoor dat ze tegenkomt tijdens Sail Amster dam, een carnavalsoptocht in haar ge boorteplaats Heerlen. Ze werkt in de zorg, in een huiskamerproject in het Middelburgse verzorgingshuis Swerf-Rust. Ze heeft voor het Eilandenproject een kort filmpje gemaakt van de rode kater Puck. Dat zit zo: „Het is de kat van mijn zoon Ralph. Die woont tijdelijk bij mij omdat zijn huis wordt verbouwd. Als hij weggaat, zal hij de kat meene men. Ik heb altijd gezegd, dat ik geen huisdier wil omdat ik niet gebonden wil zijn. Maar misschien ga ik nu die kat toch wel missen. Daarom heb ik een filmpje gemaakt, om de herinne ring te bewaren. Het is ook zo'n grappig beest. Hij maakt ons 's och tends wakker en hangt aan deurklin ken om deuren te openen. En hij drinkt graag uit de kraan. Dat heb ik gefilmd: het moment dat er een straal tje water uit de kraan komt en hij daar van drinkt." WÊÈÉÊÉÈÊBÊBÊÊÊÊÊÊSBBBBBBKBÊBBÊ Peter Dirkson (rechts) glijdt over het water. Bovenop de bijtjes. Puck drinkt uit de kraan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87