binnenland 17 T ropeninstituut opent aanval op Ben Knapen 'Fluisteraars' van een paranoïde kabinet 'Chirurg in Schepener niet alleen schuldig' BEZUINIGING Voortbestaan in gevaar door dichtdraaien subsidiekraan Rutte: niet nog meer bezuinigen op Oranjes vrijdag 14 oktober 2011 amsterdam - Het Tropeninstituut overweegt juridische stappen nu het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt de subsidie per 2013 te willen stopzetten. Het voortbestaan komt daardoor op losse schroeven te staan, aldus het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT). Het KIT heeft een jaarlijkse begroting van vijftig mil joen euro, waarvan twintig mil joen afkomstig is van het ministe rie. De bezuinigingen treffen met name het Tropenmuseum, de bi bliotheek en het Tropentheater. Staatssecretaris Ben Knapen vindt het onjuist dat deze activiteiten worden betaald uit de middelen voor ontwikkelingssamenwerking. Hij zegt dat het Tropeninstuut de mogelijkheid behoudt om subsi dies aan te vragen voor biome disch onderzoek en ontwikkeling van beleid voor ontwikkelingssa menwerking. Het instituut ont ving vorig jaar zes miljoen euro voor deze activiteiten. Bestuurs voorzitter Jan Donner van het KIT zegt niets te begrijpen van de maatregel. „Het ministerie heeft eerder bezuinigingen aangekon digd, maar dit is volledige kaalslag. Als de staatssecretaris zegt dat hij geen museum wil financieren uit de ontwikkelingsgelden, vind ik dat een enorme miskenning van wat wij hier aan het doen zijn. De motivatie overtuigt allerminst." Het Tropenmuseum vormt de spil van een reeks activiteiten in bin nen- en buitenland. Het KIT heeft een uitgeverij, een hotel, een afde ling voor onderzoek naar tropi sche ziekten en een opleiding voor ontwikkelingswerkers. Ook biedt men ondersteuning aan Neder landse bedrijven die in het buiten land actief zijn. Het instituut heeft daarnaast commerciële activiteiten in het buitenland. Het Tropeninsti tuut is honderd jaar geleden opge richt door overheden en bedrijfsle ven. Vandaag de dag maken grote bedrijven als ABN Amro en Shell nog steeds deel uit van het be stuur. Interieur van het Tropenmuseum donderdag in Amsterdam. Het ministerie van Buitenlandse Zaken draait de subsidiekraan voor het Koninklijk Instituut Voor de Tropen (KIT) dicht. Hierdoor dreigt het Tropenmuseum, en de bijbehorende bibliotheek en het Tropentheater, te moeten sluiten. foto ANP mwkmw mum door Frits Bioemendaal den haag - Premier Jan Peter Bal kenende die de Rijksrecherche op PvdA-minister Jacqueline Cramer afstuurde, omdat hij dacht dat haar politieke assistent had gelekt. Vice-premier Bos die in de minis terraad Balkenende opriep zijn ei gen politieke assistent te ontslaan, omdat die Bos zou hebben zwart gemaakt. Waarna die oproep tij dens het staatsgeheime beraad ook weer uitlekt. Niet eerder hebben spindoctors zo'n prominente rol gespeeld als onder het vorige kabinet onder lei ding van Jan Peter Balkenende. Journalist Max van Weezei van Vrij Nederland beschrijft hun be denkelijke rol in zijn boek Haagse Fluisteraars. Maar eigenlijk gaat het boek voor al over de totaal verziekte sfeer in het CDA/PvdA/ChristenUnie-kabi- net. Al lang voor dat aantrad was er een diep wantrouwen tussen CDA en PvdA, met name tussen Balkenende en Bos. In de aanloop van de verkiezingen van 2006 werd het nog veel erger toen het CDA in de campagne Bos persoon lijk begon aan te vallen. Eerst was het Maxime Verhagen die over de zogeheten Bos-belasting (mensen met een redelijk pensioen betalen mee aan de AOW) riep: 'Met Bos ben je de klos.' Na de directe aan val van Balkenende tijdens een ver kiezingsdebat ('U draait en u bent niet eerlijk') kwam het niet meer goed. Door de verkiezingsuitslag waren PvdA en CDA tot elkaar veroor deeld (met de Christenunie als derde coalitiepartij). Ondanks bin dende praatsessies onder leiding van Herman Wijffels bleef het wantrouwen diep. Met als gevolg dat beide partijleiders en hun mi nisters zich omringden met een le ger aan politieke assistenten en partijdige overheidsvoorlichters. Spindoctors waren er al tientallen jaren geleden. Maar ze bleven lang een uitzondering. Pas onder het tweede Paarse kabinet groeide hun aantal sterk, bijna elke minis ter had toen zijn eigen politieke as sistent. Deze medewerkers dien den in de eerste plaats het partijbe lang, in tegenstelling tot de voor lichters van ministeries, die uit de staatskas worden betaald en het al gemene belang behoren te dienen. Duidelijk is dat onderscheid niet al tijd geweest, maar onder het kabi net-Balkenende IV werd het rond uit schimmig. Partijvrienden wer den aangesteld als voorlichter en vormden zo extra soldaten in de permanente communicatieoorlog tussen PvdA en CDA. Sommigen zijn inmiddels hoog in de ambtelijke hiërarchie opgeklom men: Remco Dolstra (PvdA) is di recteur Communicatie bij Financi ën, Stephan Schrover (CDA) is di recteur Communicatie van de Rijksvoorlichtingsdienst en een van de woordvoerders van pre emmen - De chirurg van het Sche per Ziekenhuis in Emmen, door wiens toedoen vijf mensen overle den tijdens een operatie voor een maagverkleining, is niet alleen ver antwoordelijk voor de sterfgeval len. Dat stelt de Onderzoeksraad voor Veiligheid in een gisteren ge publiceerde rapport. Volgens de onderzoeksraad hebben betrokken partijen ook te weinig oog gehad voor die veiligheid, waardoor er te grote risico's zijn genomen. Ook het bestuur van het ziekenhuis, de andere medische specialisten, de zorgverzekeraar en de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) moeten gezamenlijk werk maken van de patiëntveiligheid, oordeelt de raad. De verantwoordelijkheid is vol gens de raad te veel overgelaten aan de individuele arts. Pieter Ja- gersma, advocaat van een aantal slachtoffers van chirurg Nick R., herkent dit uit de verhalen van de patiënten die hij sprak: „Het ver wijtbaar handelen betreft volgens hen niet alleen de chirurg, maar ook het verplegend personeel en zijn collega-artsen. Ik denk dat de patiënten blij zullen zijn met dit rapport, dat de vinger zo goed op de zere plek weet te leggen." De raad van bestuur van het Sche per Ziekenhuis liet gisteren weten dat het de kritiek ter harte neemt en dat in de loop van 2009 een ver beterprogramma is opgesteld en uitgevoerd, dat aansluit op de aan bevelingen van de onderzoeks raad. De lotgenotengroep, bestaande uit nabestaanden van overleden pa tiënten en slachtoffers, die zijn ge opereerd door Nick R., vindt dat de Raad van Bestuur van het Sche per Ziekenhuis moet opstappen. „Wij waren in 2009 al van mening dat het management tekort is ge schoten", zegt Assenaar Alex de Haan van de lotgenotengroep. mier Rutte, en Marjolein Voslam- ber (CDA) is raadsadviseur van Rutte. Opperspindoctor Jack de Vries (CDA) schopte het zelfs even tot staatssecretaris, maar moest het veld ruimen na een affaire met een ondergeschikte. „Wie zijn al die mannen in Arm- ani-pakken?", citeert Van Weezei PvdA-minister Eberhard van der Laan, toen die tijdens een be- windsliedenoverleg ineens een le ger nieuwe gezichten zag. Het wa ren de fluisteraars van de PvdA, die waren opgeroepen voor het eindspel met het CDA. Ruim twee weken later viel het kabinet. De spindoctors die Van Weezei heeft gesproken wijzen allemaal naar de anderen: zij waren begon nen en daarom moesten wij wel in de tegenaanval. Het tekent de volstrekte paranoia die zich van het kabinet had meester gemaakt. Max van Weezei: Haagse Fluisteraars. Uitgeverij Balans. den haag - Het kabinet vindt het niet redelijk koningin Beatrix nieu we bezuinigingen op te leggen. „Ze heeft al ingeleverd", aldus pre mier Mark Rutte gisteren bij het debat over de begroting van 'De Koning' in de Tweede Kamer. Ruttes eigen WD had eerder deze week nadrukkelijk gevraagd het ko ningshuis niet over te slaan bij de bezuinigingsronde bij de overheid. De premier legde echter omstan dig uit dat de Oranjes hun bijdrage - zo'n vier procent van hun bud get - al hebben geleverd. „Het is te recht dat ze meedoen in de bezui nigingen, maar het is niet eerlijk ze twee keer aan te pakken. Boven dien, de koninklijke uitkeringen zitten op de nullijn. Dus ook zij verliezen aan koopkracht." Dat was voor de WD voldoende. Andere partijen die hoopten meer te kunnen afromen, hebben daar door geen meerderheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7