301 zeeland Verslagenheid na dood twee jongeren r 1 1 1 1 Culinaire Academie Zeeland brengt www.festival-zvl.nl RELATIEDRAMA Schok in Zeeuws-Vlaanderen Verbindingsweg A58-A4 dicht f/ib 22 oktober 2on Oud Shell-topman Van der Veer geeft lezing vragen Indian Summer, een rampoefening over st. vrijdag 14 oktober 2011 HOEK - In Zeeuws-Vlaanderen is met verslagenheid gereageerd op de dood van de 18-jarige Eline Maas en haar 20- jarige ex-vriend Alexander Spruit. In Hoek, op ste delijke scholengemeenschap De Rede in Terneuzen en op vrien densites wordt veel gepraat over het drama. Eline, afkomstig uit Hoek, werd in de nacht van dinsdag op woens dag dood aangetroffen in haar wo ning in Leiderdorp. De politie, die uitgaat van een misdrijf, ging naar Elines huis na een melding van haar verontruste ouders. Dinsdag avond laat werd het levenloze lichaam van Alexander in zijn wo ning in Den Haag aangetroffen. Hij heeft hoogstwaarschijnlijk zelf moord gepleegd. Beide jongeren zijn oud-leerlingen van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. Eline behaalde in 2010 haar havo-diploma; Alexan der zat tot 2005 gedurende twee jaar op de school. Volgens haar huisgenoten werd Eli ne de afgelopen tijd lastig gevallen en gestalkt door haar ex-vriend. Jan Lonink, burgemeester van Ter neuzen, is woensdagochtend op de hoogte gesteld. Hij is van plan BERGEN OP ZOOM De verbindingsweg van de A58 van uit Bergen op Zoom naar de A4 richting Antwerpen is komend weekend dicht. De afsluiting heeft te maken met groot onderhoud aan de A4 tussen knooppunt Mar- kiezaat en de Belgische grens. De afsluiting begint vanavond om 20 uur en duurt tot maandagoch tend 6 uur. Rijkswaterstaat was aanvankelijk van plan de verbin dingsweg vanuit Vlissingen af te sluiten. Om het werk efficiënter in te delen, vervalt die sluiting. door Cornelleke Blok op zeer korte termijn contact op te nemen met de ouders van Eline die in Hoek wonen en met de moeder en de stiefvader van Alexander in Sluiskil. Hij verwacht dat de ouders van beide jongeren vol vragen zitten. De politie Ter neuzen heeft contact met de poli tie Haaglanden, die het onderzoek naar het drama uitvoert. „Ik wil mijn medeleven uitspreken rich ting de ouders en antwoord kun nen geven op de vragen waarmee zij zitten", aldus Lonink. In Hoek is het nieuws over Eline Maas donderdagmiddag alom be kend. „Mijn zoon kende die jon gen van jongerencentrum De Pit in Terneuzen. Hij is behoorlijk ge schokt", vertelt een inwoner in de deuropening van de fietsenwinkel aan de Molendijk. Bij de dorpssupermarkt staan twee middelbare scholieren. Eén van hen zit op De Rede. Zij kent zowel Eline als Alexander. Zij spreekt met respect over allebei. „Flex - de bijnaam van Alexander - was zeker geen kwaaie jongen." Eline heeft bij de dorpssuper markt gewerkt. De eigenaar doet er het zwijgen toe. Het is al erg ge noeg wat er is gebeurd. MIDDELBURG Jeroen van der Veer, oud-bestuurs voorzitter van Shell, geeft woens dag 19 oktober een lezing in het Roosevelt Study Center te Middel burg over leiderschap. De bijeen komst begint om 16 uur. Van der Veer is op dit moment vi- ce-voorzitter van de Raad van Com missarissen van ING en voorzitter van de Raad van Commissarissen van Philips. Hij is ook nog toezicht houder bij Shell. Belangstellenden kunnen zich melden op 0118-631590 of via rsc@zeeland.nl MIDDELBURG - De zes Zeeuwse ho reca- en bakkerijopleidingen in het vmbo en mbo opereren voortaan samen onder de naam Culinaire Academie Zeeland. Door betere samenwerking kunnen leer lingen in vijfjaar tijd een vmbo-di- ploma én een mbo-diploma op ni veau 2 halen. De nieuwe academie kan voor scholieren niet alleen een jaar tijd winst opleveren, de overgang van vmbo naar mbo moet ook makke lijker worden. „Tussen het vmbo en het mbo was een groot gat", zegt teamleider Arold Versluys van het ROC Zeeland. „Het mbo sloot niet aan op de lesstof waarmee leerlingen in het vmbo begonnen waren." Daarom is een 'werkprak- tijkboek' ontwikkeld, waar vmbo' ers uit het derde leerjaar in januari voor het eerst mee gaan werken. Het boek zorgt ervoor dat leerlin gen op alle scholen dezelfde les stof voorgeschoteld krijgen. Daarnaast worden vmbo'ers beter begeleid tijdens de overstap naar het mbo. „Zij hebben de grootste moeite met de overgang van een relatief kleine vestiging waar ze al les kennen naar een grote mbo-school. Dat verschil willen we weghalen door ze alvast weg wijs te maken op het mbo en ze workshops aan te bieden van be drijven.' De overstap moet een logi sche keus worden." En dat is nodig. De laatste jaren daalde het aantal studenten dat koos voor een horeca- of bakkerij opleiding, terwijl er juist behoefte is aan personeel. „Er is een enor me werkgelegenheid in de horeca. Tweedejaars studenten van de horeca-opleiding van het ROC Zeeland rein in Middelburg. Zeeland heeft een reputatie hoog te houden. Er zijn enkele culinair hoogstaande restaurants, maar daarnaast heel veel meer restau rants waar je heel lekker kunt eten. Die hebben mensen nodig." We willen meer jonge mensen in teresseren voor het vak van bak ker, kok, gastheer of gastvrouw en ze zo snel mogelijk op het juiste ni veau brengen." De Culinaire Aca demie Zeeland werkt samen met hebben ze de wind laten draaien zijn hoe dan ook tóch in dienst. De afgelopen twee dagen heb ben bestuurders, ambtenaren en hulpdiensten op een fictief kern ongeval geoefend. Een papieren exercitie die zich, op een paar meetwagens na, achter gesloten deuren voltrok. Voorzitter van de Veiligheidsregio Koos Schou- wenaar over nut en noodzaak. door Marcel Modde Wat is er gebeurd? „In de kerncentrale van Borssele is een probleem ontstaan met de koe ling. Als gevolg daarvan warmt de reactor snel op en dreigt er radioac tieve straling te ontsnappen. Dat gebeurt op een gegeven moment ook en dus is er gevaar voor de om geving. Er is besloten tot evacuatie van een groot deel van Zeeland. Op de eerste dag bleef dat nog enigszins beperkt, maar 's nachts en toen moesten er meer gebieden aan geloven. Alleen Walcheren en de gemeente Sluis niet." Is dit een realistisch scenario? „Vind ik van wel. Je hebt het over een technisch probleem met extre me gevolgen. Met grote risico's vooral." Hoe verliep de evacuatie? Wat voor de één te snel zal zijn, vindt de ander te traag. Daar kan ik nog niks over zeggen. Dat moet straks uit de evaluatie (eind dit jaar begin volgend jaar) blijken." Dan pas! Stel dat er vandaag iets ge beurt, weten we dan wel zeker of we het nu goed doen hier? „Zeeland is nu ook goed voorbe reid. Anytime! Er staan hier heel veel mensen klaar om wat voor ramp dan ook, niet alleen met de kerncentrale, te bestrijden. Tot nu toe is met oefeningen altijd geble ken dat we dat goed doen. Maar het kan altijd beter. Hoeveel mensen hebben aan de oefe ning meegedaan? Zevenhonderd: 350 in Zeeland en 350 in Den-Haag, tot en met de minsters Verhagen en Opstelten. Wat kost dat? Weet ik niet. Het is ook maar wat je kosten noemt. Heel veel mensen die zich hier de afgelopen twee da gen mee bezig hebben gehouden, werken al voor de overheid. Ze Dus of ze op dat moment nou het één doen of het ander, dat maakt per saldo weinig uit." Ging de communicatie tussen al die mensen en tussen Zeeland en Den Haag een beetje goed? „Dat is nu juist één van de oefen- punten geweest. Dat gaan we dus nu nog niet vertellen, anders loop ik vooruit op de evaluatie. Je oe fent zo groot om te onderzoeken of de hele organisatie goed werkt. En zou dat niet zo zijn, dan moet je die onderdelen waar het wat moeilijker gaat misschien iets an ders organiseren." Geen last gehad van de BlackBerry storing? Nee, niet dat ik heb gemerkt. Maar je kunt ook op vele andere manier- ren communiceren dan met een BlackBerry. Met een i-Phone bij voorbeeld of met andere smart- phones. Of gewoon heel ouder wets via de computer. Voor zover ik weet zat in het scenario geen uit val van het netwerk ingebouwd." Ging er veel mis, ging er veel goed? Ook dat kan ik niet zeggen. Nog maals, ik wil de evaluatie niet in de wielen rijden." Was het een nuttige oefening? Dat wel! Gaat u rustig slapen? „Dat heb ik woensdag gedaan en dat doe ik ook nu vast weer." The Belgian Brass Orchestra Dynamisch, divers en virtuoos. Reis mee door vier eeuwen muziek-geschiedenis. Van barok tot bigband. Vrijdag 21 oktober - RK kerk Westdorpe - 20:00 uur - 15,- Kaarten: www.theaterverkoopzeeland.nl of telefonisch 0900 3300033. Op concertlocatie tot 1 uur voor aanvang, maar:VOL VOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58