341 sport Celine van Cerner niet in haar 'element' op WK Van Noorden vo als misdadiger fa Kroatië laatste hindernis 'Alleen als voor Hiddink en Turkije Triatleet Huub van Noorden uit Yerseke is voor een jaar geschorst, na het missen van een dopingcontrole in België. IkooPif/ 150 minuten plus internet op je mobiel 1GB T 16 vrijdag 14 oktober 2011 door Edwin Fischer TOKIO - Céline van Gerner is er gis teren op het WK turnen in Tokio niet in geslaagd om een eigen ele ment op haar naam te krijgen. De 'Van Gerner', een gymnastische sprong op balk waarbij ze een wis selspagaat met hele draai maakt, werd naar oordeel van de jury niet goed uitgevoerd in haar meer- kampfmale. Daarin werd ze uitein delijk zeventiende, ruim achter de nieuwe Amerikaanse wereldkampi oen Jordyn Wieber. Van Gerner voerde de sprong tot aan de landing goed uit, maar haar voetenstand was niet conform de eis. Daardoor werd het element niet geteld door de jury en als zo danig nog niet als nieuw element erkend. Al had bondscoach en Van Ger- ners persoonlijk trainer Gerben Wiersma meteen na afloop nog even hoop. „Het is een subjectieve sport, wie weet heeft de jury 'm toch geteld." Dat bleek dus niet het geval, al wist het Nederlandse kamp pas laat in de avond zeker dat de jury het element echt als 'niet correct uitgevoerd' gewaar deerd had. Treuren deed de gymnaste uit Em- meloord zichtbaar niet. Haar lach, direct na de oefening, was er één van 'jammer maar helaas'. Een nieuw element moet op een WK of tijdens de Olympische Spelen goed uitgevoerd worden om een officiële erkenning met bijbehoren de waardering (in dit geval een 'E', gelijk aan 0.5 punten) te krijgen. „Het was heel mooi geweest als hij wel was toegekend. Nou ja, dan móet ik hem maar op de Olympi sche Spelen turnen." De zestienjarige kopvrouw van het vaderlandse turnen stond toch te vreden in de catacomben van het Tokyo Metropolitan Gymnasium. Ze turnde na balk, waarvoor ze 13.666 punten kreeg, degelijke oefe ningen op vloer (13.633), sprong (13.700) en brug (13.766). Het lever de haar een puntentotaal van 54.865 op. „Gezien alle omstandig heden moet je tevreden zijn", vond Wiersma. Hij doelde daarmee vooral op de groeiproblemen die zijn pupil het laatste jaar gehad heeft. „In de zo mermaanden was de groeispurt er en dat heeft veel met Céline ge daan. Daardoor is haar program ma veranderd, kon ze vaak niet goed trainen en waren haar oefe ningen nu niet zo stabiel." Van Gerner, de eerste Nederlandse turnster die in een tweede WK- meerkampfmale actief was, vol deed daardoor in Tokio niet aan de vorig jaar na het WK in Rotter dam door Wiersma uitgesproken verwachtingen. „Céline kan het ko mend jaar haar uitgangswaardes opkrikken en als ze zich dooront wikkelt is top-twaalf over een jaar reëel", zei Wiersma destijds. Nu zei hij hetzelfde. „Ze heeft nu zonder grote fouten geturnd, kan nog veel winnen in het maken van minder kleine fouten en kan bijvoorbeeld op sprong ook veel bijscoren. Als ze haar groeiproble men niet gehad had, dan was ze nu inderdaad al bij de beste twaalf geëindigd. Dus het vooruitzicht is nog steeds erg goed voor haar." Zo keek de gymnaste, die minder spanning had gevoeld dan vorig jaar op haar eerste WK, er zelf ook tegenaan. „Dat ik zeventiende word en twee plaatsen gewonnen heb ten opzichte van Rotterdam, daar kijk ik eigenlijk niet naar. Ik kan nog wel veel beter, maar ben blij geen fouten in deze finale ge maakt te hebben. Dat is heel goed voor het zelfvertrouwen en dat is richting het olympisch testevent wel belangrijk." Daar wil Van Gerner met haar ploeggenotes een olympisch lan- denticket verdienen. Wiersma: „Daar zal de focus meteen na dit WK op gericht worden. Hopelijk zijn Céline's grootste problemen achter de rug, want we zullen een hele goede Céline wel nodig heb ben in Londen." SCHORSING door Maurice Steketee Céline van Gerner in actie tijdens de meerkampfinale. foto Robin Utrecht YERSEKE - Huub van Noorden mag een jaar lang niet meedoen aan triatlons en wieier- en atletiekwed strijden. De Yersekenaar, die twee weken geleden nog als derde ein digde in de Kustmarathon, miste in april een dopingcontrole na een wielerkoers in het Belgische Herze- le. De Belgische Dopingautoriteit maakte daar melding van bij de Nederlandse Dopingautoriteit en die besloot deze week om de Zeeuwse triatleet voor een jaar te schorsen voor officiële wedstrij den. Van Noorden moet ook nog 250 euro betalen aan proceskosten. „Dit valt zwaar tegen. Het lijkt wel alsof ik een misdrijf heb begaan, terwijl ik maar een hobbyist ben die af en toe aan een wielerwed strijd meedoet. Dit blijft voor al tijd achter je naam staan." De ellende voor Huub van Noor den begon allemaal begin juni. De Yersekenaar kreeg destijds een brief van de Belgische bond met de mededeling dat hij een doping controle gemist had. Vlak daarna lag er een brief van de KNWU op de mat dat hij voorlopig geschorst was. Reden: Van Noorden gaf tijdens een wielerkoers in Herzele halver wege op, pakte zijn tas en ging naar huis. Van een dopingcontrole was hij niet op de hoogte. „Als ik geweten had dat ik had moeten plassen, was ik natuurlijk geble ven", zei Van Noorden in juni. De triatleet hoopte de zaak snel op te lossen met de KNWU, maar daar kwam niks van terecht. „Ik werd in september opgeroepen voor verhoor. Op een donderdag avond moest ik om 20.00 uur in Nieuwegein zijn en daar werd ik gehoord door de aanklager van de Nederlandse Dopingautoriteit. Er zaten die avond ook nog vier men sen bij van het Instituut Sport Rechtspraak." Van Noorden werd een half uur lang aan een vragenvuur onder worpen. „Ze vroegen of ik wel be sefte wat ik had gedaan. Ze zeiden dat me een schorsing van twee jaar boven het hoofd hing. Het leek of ik een hele grote fout had begaan, terwijl het volgens mij ge woon een lullig incident is ge weest. Het voelt nu hetzelfde als een misdrijf. Het staat immers wel op je naam. ]e bent voor het leven getekend. Het is voor mij gewoon een hobby. Kijk, dat ze Riccardo Riccö voor twaalf jaar schorsen omdat-ie met een bloedzak heeft lopen rommelen begrijp ik wel. Maar dit?" Door zijn verhaal te vertellen hoopt Van Noorden andere wiel renners te waarschuwen. „Stel, je bent een talent en staat op het punt om door te breken. Dan kun je door zo'n foutje een carrière als prof wel vergeten. Ze beseffen niet dat dit grote consequenties kan hebben." Van Noorden vervolgt: „Het is al bij meerdere renners gebeurd. 'Er is ook al eens een ploegleider ge weest die een Belgische arts na een koers heeft gebeld met de vraag of hij dit wel op zijn gewe ten wilde hebben. Toen begonnen ze meteen over omkopen. Iemand heeft ook tegen me gezegd dat ik op een website sta waarop renners SftMf §r O - <C B 10.15 Eerste 4 maanden k gratis -3(f 1 1 van 29,90 voor n Sfi' C 1 Gratis Samsung Galaxy S Plus telfort.nl IWerkt in je voordeel j Telfort wi"ke's KRAKOW - Bondscoach Guus Hid dink speelt met Turkije in de playoffs voor deelname aan het EK voetbal tegen Kroatië. Turkije mis te eerder rechtstreekse kwalificatie door tweede te worden in de groep, achter Duitsland. Kroatië was niet blij met de uit komst. Assistent-trainer Aljosa Asanovic: „Het wordt moeilijk voor ons. We mogen de uitdaging echter niet uit de weg gaan en we hebben er ook vertrouwen in. Voor het Kroatische voetbal is de ontmoeting met Turkije van groot belang." Aguz Cetin, assistent van Hiddink, was voorzichtig. „Onze spelers heb ben in de nationale competitie de komende weken een overvol pro gramma. Dat is niet direct een voordeel. Dat we de eerste wed strijd thuis spelen vinden wij wel gunstig. We kunnen dan meteen een goed resultaat neerzetten." Verder speelt Estland tegen Ier land, ontmoet Tsjechië in de extra ronde Montenegro en komt Bosnië uit tegen Portugal. In 2004 was Portugal nog verliezend fina list op het EK in eigen land. „Deze loting biedt perspectief', zei coach Paulo Bento in een eerste reactie. „Met onze selectie moeten we zon der enige twijfel in staat zijn de eindronde te halen." De heenwedstrijden worden ge speeld op 11 of 12 november, de re- turnsop 15 november. De vier win naars gaan naar het EK. De loting voor de eindronde is op 2 decem ber in Kiev. Naast de organisato ren Polen en Oekraïne zijn Duits land, Rusland, Italië, Frankrijk, Ne derland, Griekenland, Engeland, Denemarken en Spanje al ge plaatst. Zweden plaatste zich als beste nummer twee. door Ad Pertijs den haag - Thomas Dekker weet wat hem te doen staat zondag in de Chrono des Nations, een sterk bezette tijdrit in de Franse Ven dee. 'Alleen als je die wint, krijg je van mij een contract', liet Garmin- Cervélo-teambaas Jonathan Vaugh- ters de voormalige dopingzondaar onlangs weten. In het kamp-Dekker weten ze dat het de Amerikaan menens is als het gaat om het verdienen van een plekje in diens World-Tourequipe. „Alleen wist Vaughters op het mo ment dat hij het zei niet hoe sterk het deelnemersveld nog zou wor den", nuanceert manager Eelco Berkhout. „Je mag aannemen dat hij redelijk genoeg is om te weten dat Thomas op dit momeht nog niet in staat is om renners als To ny Martin en David Millar te klop pen in zo'n tijdrit." Het laat onverlet dat Vaughters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34