Zwangerschap en de financiën G€LDKW€STI€S 'Ik wil scheiden, mijn man niet. Wat nu?' vrijdag 14 oktober 2011 door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Nederlandse vrouwen hebben recht op zestien weken zwangerschapsver lof Ze kunnen er tijdens dat verlof echter flink in inkomen op achter uit gaan. Waar moeten zwangere vrouwen op letten? Vrouwen met een kinderwens die hun volledige inkomen willen behouden, moeten al ruim voor hun zwanger schap maatregelen nemen. Dat geldt zowel voor zelfstandigen als vrouwen in loon dienst. Het goede nieuws voor zwangere zelfstandigen is dat ze sinds 1 juli 2008, net als vrouwen in vaste loondienst, in aanmer king komen voor een uitkering tijdens het zwangerschapsverlof de zogeheten ZEZ-uit- kering, een afkorting van zelfstandig en zwanger. Het slechte nieuws is dat deze uit kering nooit hoger is dan het minimum loon, sinds 1 juli 2011331,20 euro per week, plus 8 procent vakantietoeslag. Best mager dus. Vrouwen die in het jaar voor hun beval ling tenminste 1.225 uur als zelfstandige heb ben gewerkt, ontvangen de maximale uitke ring. Zo niet, dan is de uitkering lager. De hoogte van de uitkering is dan afhankelijk van de winst in het voorafgaande jaar. Zelfstandigen in blijde verwachting die meer dan het minimumloon verdienen, gaan er gedurende zestien weken zwanger schapsverlof dus op achteruit. De uitkering is bovendien te laag om vervanging te beta len. Om dit op te vangen, kunnen vrouwelijke ondernemers een aanvullende arbeidsonge schiktheidsverzekering afsluiten die ook zwangerschap dekt. Let er in dat geval op dat de uitkering van de arbeidsongeschikt heidsverzekering bovenop de ZEZ-uitkering komt, in plaats van dat de uitkering in min dering wordt gebracht op de verzekering. Heb je een vrijwillige arbeidsongeschikt heidsverzekering afgesloten bij uitkerings instantie UWV, dan krijg je alleen een ZEZ-uitkering als deze hoger is dan de uitke ring uit de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring. Een arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen is geen goedkope optie. Kies hier alleen voor als je deze toch al wil de afsluiten. „Wil je alleen een oplossing voor inkomensvèrlies tijdens zwangerschap, dan is het logischer een spaarpot aan te leg gen om het zwangerschapsverlof te over bruggen", stelt Arjen Vrolijk van ZZP Neder land, een commerciële belangenbehartiger van zelfstandigen zonder personeel. „Houd er ook rekening mee dat bij een arbeidsonge schiktheidsverzekering vaak een wachttijd zit voor zwangerschap en bevalling, van bij voorbeeld twee jaar", waarschuwt Vrolijk. Wacht dus niet tot een positieve zwanger schapstest voor het afsluiten van een verze kering. Ook werknemers in vaste dienst lopen het risico er tijdens hun zwangerschapsverlof in inkomen op achteruit te gaan. De hoogte van de zwangerschapsuitkering, die wordt betaald door het UWV en niet door de werkgever, wordt berekend op basis van het inkomen dat de werknemer gemiddeld ver diende in de periode van een maand voor haar zwangerschapsverlof Vakantiegeld, ein dejaarsuitkering, dertiende maand en ploe- gentoeslag tellen ook mee. Maar let op: er geldt een maximumdagloon voor de uitke ring: 190,32 euro per 1 juli 2011. Door dit maximumdagloon kan er voor hogere inko mens een gat ontstaan. Op basis van de afspraken in de cao of de in dividuele arbeidsovereenkomst kan de werk gever toch worden verplicht de uitkering aan te vullen tot 100 procent van het laatst verdiende loon. Vult de werkgever de uitke ring niet aan, dan kunnen ook werknemers zich verzekeren tegen een inkomensachter uitgang via een arbeidsongeschiktheidsver zekering. Helaas is het ook voor werkne mers meestal niet mogelijk alleen voor inko mensachteruitgang bij zwangerschap een verzekering af te sluiten, maar betalen ze ook premie voor andere oorzaken van ar beidsongeschiktheid. =^k reageren? geld@wegener.nl 3 i Het gaat niet goed tussen mijn man en mij en ik wil scheiden. Mijn man wil dat niet Moet ik me erbij neerleggen dat hij een schei ding weigert? Nee. Het zijn niet uw man en u die beslissen over de echtscheiding. Als u wilt scheiden, kunt u een verzoekschrift schrijven, dat u via een advocaat naar de rechtbank stuurt. In dit geval, waarbij uw man niet meewerkt, zal uw advocaat een kopie van het verzoek schrift naar uw man sturen. Hij kan zich dan tegen de gevraagde echtscheiding verwe ren. De rechter zal u en uw man uitnodigen voor een zitting, waarbij uw verzoek en zijn verweer worden behandeld. Ongetwijfeld zal de rechter ook vragen stellen om een goed beeld te krijgen. Uiteindelijk beslist de rechter of er een echtscheiding komt. "y Mijn tweede man heeft een kind uit zijn vo- rige huwelijk. We weten nu dat het kind niet van hem is. Kunnen we voorkomen dat het kind van ons erft? Mogelijk. Volgens de wet is uw man de va der van het kind, maar hij kan het juridische vaderschap ontkennen. Hij heeft hiervoor een jaar de tijd, gerekend vanaf het moment dat hij weet dat hij niet de biologische vader is. Het ontkennen van het vaderschap gaat via de rechter en uw man is verplicht een ad vocaat in de arm te nemen. Pas als de rech ter een uitspraak heeft gedaan, is de ontken ning van het vaderschap een feit. Die ont kenning heeft terugwerkende kracht, wat be tekent dat het kind nooit zijn kind is ge weest. Aan de andere kant ontstaat er geen vordering: uw man kan de kosten voor de opvoeding en studie van het kind niet terug- 3 Ik wil mijn huis verhuren aan mijn zoon. Heeft dat gevolgen voor mijn AOW? Dat ligt eraan. Als het een zakelijke transac tie is, zijn er geen gevolgen. De huur wordt niet verrekend met de AOW. Het wordt an ders als u met uw zoon in één huis gaat wo nen en een gezamenlijke huishouding gaat voeren. De huur wordt dan ook niet verre kend, maar in plaats van AOW voor een al leenstaande, krijgt u dan de lagere AOW voor een gehuwde. www.geldenrecht.nl/steieenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie samenwerkt, nemen vragen met een algemene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vragen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15