binnenland 17 'Kinderporno is seksueel geweld' laaggeletterden sneller op cursus Met succes een eigen bedrijf starten? Actie om ouders bewuster te maken RAPPORT KINDERPORNO De overheid doet helemaal haar best niet in de aanpak van kinderporno. Op het gebied van preventie, signalering en hulpverlening gebeurt er eigenlijk niks. Kom naar de Week van de Starter donderdag 13 oktober 2011 door Marjolijn de Cocq Twee jaar geleden kreeg na tionaal rapporteur men senhandel Corinne Dett- meijer-Vermeulen er een klus bij. Haar mandaat werd uitge breid met het rapporteren over kinderpornografie. Maar haar eer ste rapportage over kinderporno is gelijk ook de laatste. Want kinder pornografie loskoppelen van sek sueel geweld tegen kinderen in bre dere zin is 'niet zinvol' vindt ze. U stelt dat de overheid tekort schiet bij de aanpak van seksueel geweld te gen kinderen en legt meteen uw taak neer. Een boos rapport, dunkt me. „Zullen we het duidelijk noe men? Ik stel vast dat kinderporno grafie alleen in justitiële zin wordt aangepakt en wordt losgekoppeld van seksueel geweld tegen kinde ren. Maar kinderporno is seksueel geweld tegen kinderen. Dat vindt niet alleen plaats in de kinderop vang, de pleegzorg, de sportclub, maar ook in cyberspace. Seksueel geweld ligt aan de basis van alle kinderpornografie. Het geweld is zelfs vaak nog heftiger en langer omdat er afbeeldingen moeten worden gemaakt. Kinderen wor den gedwongen te lachen, zodat de dader het voor zichzelf kan neu traliseren. 'Kijk maar, het kind vond het zelf ook leuk.' Zo is de realiteit. Daarom vind ik het onbe grijpelijk dat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), waar de expertise ligt voor de zorg voor het kind, zich distantieert van de aanpak van kinderpornografie. VWS is totaal onzichtbaar." Voormalig minister André Rouvoet (Christenunie) van jeugd en Gezin, onderdeel van VWS, is wat u betreft de gebeten hond? „Justitie houdt zich bezig met op sporing van daders, VWS met slachtoffers. Dat er bij kinderpor nografie technologie aan te pas komt, zou dat niet anders moeten maken. Kinderpornografie gaat niet alleen over bits en bytes, maar het gaat over daders die slachtof fers maken. Eén dader, één slacht offer, een camera en een computer en je bent er al. Alleen vormde voor minister Rouvoet die toege voegde dimensie wel een verschil. Ik noem hem, omdat hij het zo aan de Tweede Kamer heeft ge schreven. Hij zag kinderpornogra fie als cybercrime en georgani seerde misdaad. Daardoor zag hij ten onrechte geen rol voor VWS." U noemt de overheid onvoldoende 'digibewust'en 'digibekwaam'. „Het zit niet tussen de oren dat kinderpornografie bij VWS zou thuishoren. En dat heeft denk ik ook te maken met de angst voor internet. Men gaat er vanuit dat het allemaal zó groot en zó enorm is. Maar je kunt niet zeggen dat het de schuld van internet is, het is de schuld van daders die ge bruik maken van technologie. Die technologie biedt ook kansen: door aangetroffen beeldmateriaal zijn ook slachtoffers ontzet en nieuwe daders opgespoord. Tech nologie heeft het misbruik zo zichtbaar gemaakt dat het niet meer te ontkennen is. In de leef wereld van kinderen wordt ge- pingd, gefacebookt en ge-whatsap- ped. Maar VWS heeft dit niet op het netvlies staan. Ook in de hulp verlening speelt het internet nau welijks, terwijl het voor slachtof fers van kinderpornografie grote gevolgen heeft: als het beeldmate riaal op internet staat, gaat het er niet meer van af De slachtoffers zijn nog te zien als ze vijftien zijn, en als ze tachtig zijn waarschijnlijk ook. Dat betekent dat het veel moeilijker is een trauma af te slui ten. Die permanentie, moet u zich proberen voor te stellen hoe het voor slachtoffers is." Ugaat niet verder als rapporteur kin derpornografie, trekt u de conclusie dat u op een verkeerde missie bent ge stuurd? „Een rapporteertaak over alleen kinderpornografie is eigen lijk niks, het moet gaan over het hele terrein van seksueel geweld te gen kinderen. Ik heb gekeken wat Corinne Dettmeijer-Vermeulen: Het zit niet tussen de oren dat kinderpornografie bij VWS thuishoort.' foto gpd er nu gebeurt bij de aanpak van kinderpornografie. En op het ge bied van preventie, signalering en hulpverlening gebeurt er eigenlijk niks. Alleen justitie is druk bezig. Eén klein schouderklopje, want ik heb nog genoeg commentaar. Men probeert wel vanuit het re chercheren van de afbeeldingen kinderen te ontzetten, maar dat lukt maar ten dele. Ik eindig met aanbevelingen die een enorme im puls zouden geven aan de aanpak van seksueel geweld tegen kinde ren. Laat dat een constante zorg zijn, zodat we niet over tien jaar een commissie met de een of andere naam moeten instellen om te on derzoeken hoe het zo uit de hand heeft kunnen lopen. En laat de mi nisteries van Veiligheid en Justitie en VWS samenwerken, ik zie ze ook op een aantal andere terrei nen de boel gezamenlijk oppak ken. Ze kunnen er gewoon niet omheen." den haag - De overheid wil sek sueel geweld tegen kinderen terug dringen door veel meer aan pre ventie te doen. Daarvoor komt staatssecretaris Veldhuijzen van Zanten binnenkort met een actie plan, waardoor onder meer ouders zich bewuster moeten worden van de gevaren van internet. In het voorstel wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen kinderporno en kindermisbruik. Daarmee neemt de staatssecretaris de aanbevelingen over van de na tionaal rapporteur mensenhandel Corinne Dettmeijer-Vermeulen. Zij kwam gisterochtend met harde kritiek op de overheid, omdat die volgens haar tekortschiet in de aan pak van seksueel geweld tegen kin deren. Kinderpornografie wordt volgens Dettmeijer louter als cybercrime bestreden en voor preventie en hulpverlening is veel te weinig oog. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport houdt zich onzichtbaar. Dettmeijer vindt het onterecht dat kinderpornografie wordt losgekop peld van seksueel geweld tegen kinderen in bredere zin. „Mijn boodschap is dat kinderen moeten worden beschermd tegen seksueel geweld. Tegelijk moet worden er kend dat dat onvoldoende lukt, on line en offline. De tijd om alleen achteraf te reageren op incidenten is voorbij." Minister Ivo Opstelten van Veilig heid en Justitie: „We moeten niet alleen focussen op afbeeldingen, maar ook kijken naar onderlig gend seksueel geweld. Dus ook kij ken naar de vervaardigers en mis bruikers. Daar zijn we ook mee be zig, maar jammer genoeg zit er te weinig schot in." 'We kijken ook naar vervaardigers en misbruikers. Maar jammer genoeg zit er te weinig schot in' Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) blemen hebben met lezen en schrijven. Van Bijsterveldt: „Er stromen men sen uit, maar telkens ook weer in. Dat komt omdat er jongeren laag- geletterd van school komen. En doordat mensen uit laaggeletterde landen en streken Nederland bin nenkomen." De Tweede Kamer wil dat het kabi net het al jaren voortslepende pro bleem nu echt oplost. Van Bijster veldt is het ermee eens. „De kraan moet dichtgedraaid wor den. Daarom gaan we in het on derwijs ook toetsen op taal- en Te kenvaardigheid. En wie een uitke ring heeft en geen baan kan vin den door laaggeletterdheid, raakt zijn uitkering kwijt." Verregaande afspraken met gemeenten en regio nale opleidingscentra moeten zor gen voor veel betere cursussen te gen reële prijzen. „Ik krijg klach ten dat het ene ROC minder levert voor een veel hogere prijs dan het ander", zei Van Bijsterveldt. Daar wil de minister korte metten mee maken. Net als de mogelijkheid om laaggeletterden meer bij te brengen dan taal- en rekenvaardig heden. Het kabinet haalt de teu gels strak aan en geeft gemeenten geen mogelijkheid meer om met behulp van diverse geldpotjes bre dere cursussen aan te bieden. Iets waarvoor de Zeeuwse gemeenten hebben gepleit. „Het gaat om le zen, schrijven, rekenen en digitale vaardigheden. En niet om mensen te leren hoe ze sociale contacten onderhouden." Kamerlid Jack Biskop (CDA) haal de een doorgespeelde vraag van wethouder Marga Vermue van Borsele aan: „Hoe zorgen we dat er meer mensen naar cursus gaan? Mensen hebben schroom zich te melden." Van Bijsterveldt: „Ge meenten moeten slimmer werken. Ga met bijvoorbeeld bedrijfsleven, onderwijs en huisartsen om de ta fel zitten. Als een werkgever ziet dat iemand keer op keer zijn eigen formulieren niet invult, moet er een lampje gaan branden. Als ik wethouder zou zijn, dan wist ik het wel." Van de minister mogen regionale opleidingscentra het monopolie behouden op cursussen. D66, WD en PW willen meer markt werking. Br@d3 QOêB toegang gratis Meer informatie en aanmelden www.kvk.nl/startersdagzwn i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7