Zeeuwse activiteiten in Maand van Geschiedenis Oranjefeest der herkenning uit 113 donderdag 13 oktober 2011 door Ellen van Slagmaat Van kostbare gegraveerde gla zen tot bedrukte sigaren bandjes. Vier eeuwen ge- denkvoorwerpen en kitsch met een verhaal. Het is smullen voor fans van het Nederlandse konings huis. Paleis Het Loo toont duizen den souvenirs rondom het Huis van Oranje onder de titel 'Oranje Boven'. Cabaretier Wim Sonneveld had een beroemde conference waarin hij optrad als koningin Juliana's Stalmeester. Met bekakte stem ver telde hij hoe hij elk défilé op Soest- dijk naast het bordes stond om 'de goedbedoelde rotzooi' die het volk de vorstin aanbood 'achter de ro- dondendrons te sodemieteren'. De Oranjes hebben misschien behoef te aan zo'n hoffunctionaris, maar het is niet zo beleefd. Vandaar dat Paleis Het Loo een deel van dé Oranje-aanhankelijkheid bewaart. Naast cadeaus aan de koninklijke familie heeft het ongeveer tiendui zend souvenirs, vervaardigd voor en door Oranje-fans. Het Loo-conservator Paul Rem lacht maar spreekt liever niet van kitsch. „Nee, dat doet deze voor werpen niet echt recht. Ze zijn pre tentieloos en goudeerlijk. Een ui ting van een soort Elfstedentocht- gevoel. Dat is van ons allemaal. Zelfs als je niet van schaatsen houdt, ga je toch tv kijken." Omringd door ballonnen en feest- slingers staan vier grote, tjokvolle vitrinekasten opgesteld in de west vleugel van het paleis dat ook 'ho ge cultuur' tentoonstelt. De exposi tie begint met het oudste stuk uit de collectie: een kruik uit 1600 met het wapen van prins Maurits. Rem: „Er zijn fanatieke Oranje-ver zamelaars. We hebben enkele men sen gevraagd de topstukken uit hun collectie uit te lenen. Royalty- journalist Marc van der Lindén is de eerste Oranje-verzamelaar die een podium krijgt hier. Hij be weegt zich wellicht op de rand van de roddel, maar hij heeft ook geschiedenis gestudeerd en spaart vooral historische documenten." Expositie Oranje Boven in Paleis Het Loo (Apeldoorn): t/m 8 januari 2012. Voor meer informatie: www.paleishetloo.nl. door Wendy de Jong "TT e verbonden voelen met je I dorp, streek, familie of sport- I club is afhankelijk van de si- tuatie waarin je je bevindt. In je eigen dorp spreek je bijvoor beeld een Zeeuws dialect, terwijl je op het werk overgaat op Neder lands. In oktober houdt het Natio naal Historisch Museum de Maand van de Geschiedenis met als thema 'Ik en wij', over de ver schillende aspecten van de Neder landse identiteit. In het hele land organiseren tal van instellingen en organisaties op het gebied van ge schiedenis, cultuur en actualiteit allerlei activiteiten. Ook in Zee land. Op maandag 17 oktober presen teert dijk- en oorlogsmuseum Het Polderhuis in Westkapelle de re sultaten van een onderzoek naar hoe dorpelingen zichzelf zien en anderen hen. Duizend inwoners hebben hiervoor foto's bekeken. Binnen ieder thema moesten de dorpelingen kiezen welke foto ze het best bij Westkapelle en haar bevolking vonden passen. Daarnaast verzamelt het museum sinds begin deze maand foto's, ge dichten, tekeningen en schilde rijen over het 'Wasschappels gé- voel'. Al deze kunstwerken zijn vanaf 21 oktober te zien op een ex- pomuur in Het Polderhuis. Sporen van het verleden zijn ook te vinden in Sluis. Op zaterdag 29 oktober laat de stadsgids tijdens een wandeling over de stadswal len zien dat het stadje een rijke his torie heeft, waarvan Napoleon, de Dikke van Dale, Klokkenist Jantje van Sluis en Prins Maurits deel uit maken. Een week eerder, op zater dag 22 oktober, is het mogelijk om de wandeling in het donker te ma ken. Voor kinderen is er een spe ciale kinderrondleiding. In museum Het Bolwerk in IJzen- dijke wordt stilgestaan bij het be zoek dat Napoleon tweehonderd jaar geleden aan Zeeuws-Vlaande- ren bracht. Op 31 oktober is daar de tentoonstelling 'Nieuwe kleren van de keizer' te zien. foto Zeeuws Archief Heinkenszand. In het Zeeuws Archief in Middel burg is het op zaterdag 15 oktober archievendag. Er zijn dan rondlei dingen door de depots met archief stukken op 14 meter onder de grond. Tijdens de conference Ak ten van Lief Leed, eveneens tij dens de archievendag, worden mooie Zeeuwse verhalen bezon gen over 'gewone mensen' uit de Zeeuwse historie. Kijk voor alle activiteiten en meer informatie en openingstijden op www.maandvandegeschiedenis.nl en klik op activiteiten Zeeland. Vanavond sluit de Heemkundige Vereniging Terneuzen haar jubi leumactiviteiten rond het bezoek van Napoleon af met geïllustreer de lezingen door oud-docent Kees de Bliek en Edwin Hamelink. Ook is er nog tot met vrijdag 21 oktober in het gemeentehuis van Terneu zen een expositie te zien waarin de Franse tijd (1795-1813) centraal staat. Wie benieuwd is naar zijn of haar Schouwse voorouders kan op zaterdag 15 oktober terecht bij het Gemeentearchief Schouwen-Dui- veland. Daar helpen vrijwilligers je door middel van stamboomon derzoek uitzoeken wie je voorou ders waren, wat ze deden, hoe en waar ze leefden en of ze arm of rijk waren. Speciaal voor de wat oudere jeugd (10 t/m 15 jaar) houdt Historisch Museum de Bevelanden zaterdag 15 oktober een spannende avond wandeling door Goes. De tocht voert langs bijzondere gebouwen, maar om de spanning op te voe ren, liggen er 'weerwolven' op de loer. Op vrijdag 21 oktober is er in het Goese museum een lezing over een bijzonder transportmiddel: de hondenkar. Er wordt onder meer verteld hoe men tussen 1850 en 1962 met de hondenkar werkte in verschillende beroepsgroepen. Het gebruik bij posterijen en in het le ger komen aan de orde, evenals het gebruik van trekhonden in de kunst en reclame. Op vrijdaga vond 21 oktober houden de Zeeuwse musea samen met de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) een Zeeuwsbrede Mu seumnacht. In het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp wordt het verhaal verteld over de bommen werper Feathered Injun en zijn be manning. Op 18 september 1944 werd het toestel uit de lucht ge schoten en stortte het neer boven 'Akten van Lief Leed': Jhr. Willem Ernest van Panhuys, geboren 1 maart 1900. Wilhelmina en Hendrik in was, ter ere van hun huwelijk, 1901.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77