61 binnenland Bijwerkingen? Melden graag! Topvoordeel VERRE (ROND)REIZEN Kamer wil CAMPAGNE Bijwerkingen Centrum wil dat medicijngebruikers van zich laten horen Bijwerkingen? Minder trainers nodig in Kunduz 'Holleeder zat achter liquidaties' KRA5.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 l5cPm donderdag 13 oktober 2011 Krullen krijgen van een me dicijn is niet zo erg, maar het gas aandoen als je er van gaat slaapwandelen, of een hart dat stopt, dat moet iedereen kunnen weten. door Floor ligtvoet Medicijnen kunnen vreemde maar ook zeer ernstige bijwer kingen veroorzaken. Iedere dag wordt er in elk zieken huis wel iemand opgenomen van wege medicijnproblemen. Daarom roept Agnes Kant van het Neder lands Bijwerkingen Centrum La- reb gebruikers in een landelijke campagne op om bijwerkingen te melden op www.lareb.nl. Het cen trum begint vandaag met een lan delijke campagne. Geneesmiddelen worden uitgebreid getest. Hoe kan het dan dat ernstige bijwerkingen over het hoofd worden gezien? Agnes Kant: „Medicijnen worden goed onderzocht. Maar ze worden getest op een beperkte groep men sen en tijdens een beperkte perio de. Je weet dus wel veel over de ef fecten van het middel, maar niet alles. In de testgroep zitten relatief weinig vrouwen, ouderen en bijna nooit kinderen en zwangeren. Hoe zij op het medicijn reageren, weten we dus niet volledig. Daar naast worden medicijnen ook wel bij andere klachten gebruikt dan waar ze oorspronkelijk voor ge maakt zijn. Daardoor kunnen ze een andere uitwerking hebben. Vaak hebben mensen meerdere ge zondheidsproblemen en slikken ze verschillende medicijnen door elkaar. Dat kan de werking ook sterk beïnvloeden. Daarom moet de veiligheid van medicijnen be waakt worden." Waarom is het zo belangrijk dat ie dereen zijn bijwerkingen meldt? Agnes Kant: „Medicijnen worden getest op een beperkte groep en tijdens een beperkte periode. Je weet dus niet alles." foto GPD „Dan kun je veel sneller zien of een middel soms gevaarlijk is. Daar kan dan rekening mee wor den gehouden bij het voorschrij ven. Bij niet zulke ernstige bijwer kingen kan de bijsluiter worden aangepast. Een enkele keer moet een medicijn zelfs helemaal van de markt worden gehaald. We wil len drama's als de softenonaffaire van vijftig jaar geleden voorko men. Dit geneesmiddel werd aan zwangere vrouwen gegeven tegen ochtendmisselijkheid maar zorgde ervoor dat er kinderen met niet volgroeide armen en benen wer den geboren. Destijds was er geen goed meldingssysteem, het duurde dus relatief lang voordat het ver band tussen de misvormingen en het geneesmiddel werd ontdekt. Wereldwijd zijn er toen 12.000 kin deren door softenon gehandicapt geboren. Nu worden de meldin gen gebundeld. Dat gebeurt niet al leen bij Lareb maar ook bij de We reldgezondheidsorganisatie. Hier door gaan de alarmbellen veel eer der af. Melden maakt medicijnge bruik dus veel veiliger." Noem eens enkele andere ernstige bij werkingen. „Bij de pijnstiller vioxx kan hartfa len optreden. Dat gebeurde mis schien niet op grote schaal maar is zeker niet de bedoeling. Het mid del werd daarom van de markt ge haald. Sommige bijwerkingen wor den pas ontdekt als een grote groep mensen het medicijn ge bruikt. Zo is er een antischimmel middel itraconazol dat heel zelden een alvleesklierontsteking kan ver oorzaken. Dat is gevaarlijk. Het ge beurt niet vaak maar een arts moet er wel aan denken als ie mand tegenover hem zit die dit middel gebruikt en klaagt over buikpijn." Er zijn vast ook heel vreemde en bij zondere bijwerkingen van medicij nen gemeld. „Jazeker, van een middel tegen epi lepsie dat valproïnezuur bevat kre gen sommige mensen spontaan krullen in het haar. Er bestaat ook een middel tegen Parkinson, pergo- lide. Mensen die dit slikken kun nen ontremd gedrag gaan verto nen. Die ontwikkelen een gokver slaving of worden seksueel ontremd en doen verzorgenden seksueel getinte voorstellen. Een ander voorbeeld is een slaap middel Zolpidem. Gebruikers kun nen hiervan gaan slaapwandelen. Maar tijdens dat wandelen blijken ze gewoon te gaan puzzelen en thee te zetten. Iedereen snapt dat het gevaarlijk kan zijn als slapende mensen het gas aanzetten." Waarom begint Lareb met deze cam pagne? „Veel mensen weten niet dat ze bij werkingen kunnen melden, laat staan waar en waarom dit belang rijk is. Vooral apothekers en ander hulpverleners melden bijwerkin gen nu op lareb.nl. Patiënten kun nen dingen heel anders ervaren dan deskundigen. Een middel kan jeuk veroorzaken. Dat lijkt mis schien niet zo erg, maar jeuk kan echt heel erg naar zijn. Ook zulke dingen zijn wel belangrijk om te weten." 3BSBBHB MBmMHl—IHI BH - - v - cxzc* i S Vertrek: 16/12/11 t/m 4/5/12 met verblijf in een 4-sterren hotel! Stedentrip Shanghai met voordelig optioneel te boeken excursiepakket inclusief Huangpu Rivier cruise, stadstour met Bund, de zijdestad Suzhou en het waterstadje Tongli incl. vlucht, transfers, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/36318 INDONESIË Vertrek: 15/12/11 t/m 29/3/12 zéér populaire rondreis! Rondreis Sumatra, Java en Bali met o.a. Bukit Lawang, Tobameer, Bukittinggi, Jakarta, Borobudur tempel, Bogor, Bromovulkaan en vrije dagen op Bali incl. vluchten, verblijf, ontbijt, rondreis, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36308 Vertrek: 29 november 2011 slecht één vertrekdata, boek nu! Rondreis Royal India met o.a. Delhi, Taj Mahal, het Agra Fort, de 'roze stad' Jaipur, de pelgrimsstad Pushkar, Udaipur, de 'blauwe stad' Jodhpur en Mandawa incl. vlucht, verblijf, ontbijt, rondreis, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36036 VIETNAM Vertrek: 5/11/11 t/m 10/3/12 laatste plaatsen op 5/11! Rondreis Highlights of Vietnam met o.a. Ho Chi Minh City, de Mekong-Delta, het authentieke Hoi An, de Marmeren Bergen, de intieme stad Hué en Hanoi incl. vluchten, verblijf, ontbijt, rondreis, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/74760 INDONESIË Vertrek: 10/11/11 t/m 31/3/12 gegarandeerd vertrek op 10/11! Rondreis Java Bali met o.a. Jakarta, de botanische tuinen, Bundung, Yogyakarta, de wereld j beroemde Borobudur, Bromo vulkaan, en Godeneiland Bali incl. vlucht, verblijf, ontbijt, rondreis, i NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36204 MALEISIE Vertrek: 19/3/12 23/4/12 slechts twee data, weg pech! Rondreis Grand Tour Borneo met o.a. Kuching, Bako Natio naal Park, Batang Ai, de Iban- stam, Sapi, Kota Kinabalu, Kinabatangan en Sandakan incl. vluchten, verblijf, maaltijden, rondreis. NL-spr. reisl. en excursies Zie www.kras.nl/36376 den haag - Defensie haalt zeven van de twintig politietrainers in de Afghaanse provincie Kunduz binnenkort als eersten terug om dat er geen werk voor hen is. Bo vendien wordt de volgende lich ting trainers van de. marechaussee gehalveerd naar tien. Dat zei commandant der strijd krachten, generaal Peter van Uhm, gisteravond tijdens een persbijeen komst over de missie. Wel houdt Defensie tien trainers in Neder land achter de hand voor het geval ze toch nodig blijken te zijn in Kunduz. De marechaussees geven daar op een Duits trainingscen trum een basisopleiding van acht weken aan Afghaanse agenten. In de afgelopen tijd bleken er ech ter minder rekruten te zijn dan aanvankelijk was voorzien. Ook is er meer behoefte aan het trainen van onderofficieren van de Af ghaanse politie. Voor de komende tijd is er werk voor tien marechaus sees, aldus Van Uhm. De nieuwe ploeg gaat er binnenkort heen. De politietrainers zijn begonnen met het trainen van elf vrouwelij ke agenten. Ze zijn al werkzaam als agent en krijgen van de Neder landers een vervolgopleiding. den haag - Het Openbaar Ministe rie (OM) weet al vijf jaar dat Wil lem Holleeder de opdrachtgever is van enkele liquidaties. Dat blijkt uit een proces-verbaal dat afgelo pen maandag is opgesteld door of ficier van justitie De Haas, die des tijds verantwoordelijk was voor de Criminele Inlichtingen Eenheid. Volgens het OM werden de verkla ringen geheim gehouden op ver zoek van kroongetuige Peter La S. Hij vreesde dat zijn familie gevaar liep als bekend zou worden dat hij ook over Holleeder, die toen al vast zat voor afpersingen, verkla ringen had afgelegd. Dat blijkt uit de verklaringen die door het OM deze week alsnog aan het dossier zijn toegevoegd en door NOS publiek zijn gemaakt. Volgens La S. zit Holleeder achter de moorden op Kees Houtman en Thomas van der Bijl. waarom zou je meer betalen rfëj Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief r'éserveringskosten en Calamiteitenfonds. door Jeffrey Kutterink den haag - Mensen die niet kun nen lezen, schrijven of rekenen moeten dat zo snel mogelijk leren. Gemeenten en regionale oplei dingscentra moeten daarvoor be ter hun best gaan doen. Er komen landelijke afspraken over kwaliteit, prijs en resultaten van cursussen. De wens van Zeeland om geld uit verschillende potjes flexibel in te zetten om mensen te kunnen hel pen, wordt niet ingewilligd. Dat bleek gistermiddag tijdens een overleg in de Tweede Kamer. Minister Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) stelt vast dat het aan tal laaggeletterden al jaren hetzelf de blijft. Naar schatting telt Neder land 1,5 miljoen mensen die pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6