Tien dagen lang het beste jeugdtheater uit i 5 selectie donderdag 13 oktober 2011 Dansweek Zeeland Als afsluiting van de Dansweek Zeeland voeren tientallen Zeeuw se dansers in de Timmerfabriek een stuk op dat ze eerder op de dag onder leiding van de beroem de choreografe Krisztina de Chatel (foto) hebben ingestudeerd. Aan sluitend is er een optreden van Dansgroep Amsterdam. Zaterdag 15 oktober, Timmerfabriek, Vlissingen, 20.15 uur. Marike Jager In het kader van de feestmaand van de 40-jarige De Piek komt Ma rike Jager naar Vlissingen. Onlangs verscheen haar derde album: Here comes the night. Hierop laat ze een wat andere geluid horen dan op de vorige twee cd's: minder braaf, rauwer, spannender. In het voor programma: Anton Walgrave. Zaterdag 15 oktober, De Piek, Vlissingen, 21.30 uur. Chi Coltrane In de jaren zeventig kreeg de Ame rikaanse zangeres Chi Coltrane we reldfaam met de hits Go like Elijah en You were my friend. Daarna ver dween ze voor lange tijd van de podia. 1\vee jaar geleden maakte ze haar rentree, waarbij ze ook in Zeeland optrad. Nu is Chi Coltra ne opnieuw terug. Zondag 16 oktober, Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur. Int. Danstheater Het Internationaal Danstheater brengt het programma Subways, dat laat zien hoe iedereen een ei gen wereld kan creëren met dans en muziek. Diverse subculturen worden krachtig neergezet in kor te scènes, confronterende choreo grafieën en aanstekelijke muzikale nummers. Woensdag 19 oktober, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Twee acteurs (één speelt een vrouwenrol), de meeste tijd naakt, be paald geen adonissen. De één kweelt Ooooo-thèèèèèl- loooo, de ander bast Dèèèès- dééééé-moooo-naaaa. Veel pa thetiek. Daartussen verschijnt af en toe een mens met ezelskop die piano speelt. In het theaterconcert Water en Vuur laat Thé Lau, frontman van The Scene, de status van afstande lijke rockster thuis. Met een gitaar onder de arm kiest hij plekken voor ongedwongen optredens, waarbij hij ter plekke bepaalt wat hij zal spelen. Hoe meer interactie met het publiek, hoe beter. Zaterdag 15 oktober, De Wegwijzer, Nw- en Sint Joosland, 20.30 uur. Voor een pessimist was Omtrent Othello van Tibaldus (in De Werf in Brugge) eigenlijk niet veel meer dan dat. De uitleg dat 'de theater taal van dit jonge gezelschap traag, fysiek en beeldzwanger is, geïnspi reerd door een resem cineasten en beeldende kunstenaars' helpt me niet. Ik voel mij op de rand van de kunst. Goddank lukt het me om daar te blijven. Want op het rand je zijn de ervaringen soms het mooist... Of in ieder geval... het dierbaarst. Weliswaar op een héél andere ma nier kan ik mij bij jeugdtheater vaak ook op zo'n randje voelen. Is het verhaal wel voor mij bedoeld? En is dat spelplezier nog wel 'nor maal'? Maar ook daar blijven heel mooie herinneringen van over. Binnenkort is het weer Jonge Sna ken Festival in diezelfde Werf in Brugge. Ik geef toe dat het daar bui tenland is. Maar voor veel Zeeuw en is er in de verre omtrek geen an der interessant jeugdtheaterfesti val. (Er zijn sowieso heel weinig jeugdtheaterfestivals!) Tien dagen lang het beste op dat gebied op één plek, dat is toch niet te versma den? Omdat de Belgische herfstva kantie later valt dan de onze, noem ik alleen de weekendvoor- stellingen. Wat opvalt, is het aantal voorstel lingen waarin muziek een belang Scène uit de woordeloze poppenvoorstelling En lang en gelukkig van Compagnie Frieda. rijke plaats inneemt. Listen to the Silence (vanaf 6 jaar) is een muzika le reis met de inmiddels overleden avant-gardecomponist lohn Cage. („U bent geen componist maar eer der een uitvinder," zei Schönberg over hem.) Het startpunt is Cage's open en avontuurlijke kijk op mu ziek. Wanneer worden geluiden muziek? Kan muziek ook toevallig ontstaan? En is stilte ook muziek? Een interactief concert, een avon tuurlijke muzikale verkennings tocht. Op 28, 29 en 30 oktober. Met hetzelfde gezelschap (Zonzo Compagnie) als coproducent is er op 5 en 6 november Wagon (ook vanaf 6 jaar). Twee fameuze muzi kanten - Nicolas Rombouts, con trabas. en Joris Caluwaerts, piano - toveren met hun muziek en een kamer vol voorwerpen een hele film voor je ogen. Met fascine rende ingrepen en creatieve klan kenmakerij zorgen ze voor een avontuurlijke geluidsreis door een wonderlijk universum van trei nen, sporen, wissels, luidsprekers. Op 29 en 30 oktober is er locatie theater van het bekroonde, prettig gestoorde buitenbeentje Studio ORKA (vanaf7 jaar, de voorstel ling begint buiten, pas je kleding aan!). Mister More, Lady Less is een hilarisch detectiveverhaal in een wereld vol shoppers. Het gaat over consumeren (en consuminderen), over het gat in de markt en over de houdbaarheidsdatum van liefde en geluk. Over wat er gebeurt als druk-druk-druk bezette mensen weer eens even tijd maken voor el kaar. Veel intiemer gaat het er aan toe bij En lang en gelukkig van Com pagnie Fyieda, op zondag 6 novem ber. Het is een poëtische voorstel ling met sfeervol poppenspel, drij vend op emoties en een prachtige muziekscore, voor kinderen vanaf 5 jaar. De voorstelling vertelt een wonderlijk verhaal zonder woor den. Iets van een jongen en een meisje, van lang en kort, van dicht bij elkaar en heel ver weg en van liefde en het missen van je beste vrienden of van nog iets anders. Compagnie Frieda is een jong ge zelschap, dat werkt met steun van Theater Froe Froe. En die laatste heeft mij al vaak verrast. Ik ben ze zelfs tot ver in België achternage- reisd! Jonge Snaken Festival, van 28 oktober t/m 6 november in De Werf in Brugge. Meer informatie over het programma op www.dewerf.be. Thé Lau Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69