Mobiel vanglakensysteem en moderne MAAND 241 zeeland Project ziekteverzuim scholen krijgt vervolg PARADIJS VOOR INSECTENLIEFHEBBERS Eddie en Carla Vermandei runnen enige entomologiezaak van de Benelux Vermandei VAN HET nlvision.nl w j- mm donderdag 13 oktober 2011 door Sheila van Doorsselaer H et is het eldorado voor entomolo gen. Van over de hele wereld komen insec- tenkundigen, onder wie veel vlinderaars die hun be roep of hobby serieus nemen, uit eindelijk in Hulst terecht. Daar runnen Eddy en Carla Vermandei hun entomologie speciaalzaak; de enige in de Benelux en één van de grootste ter wereld. „Gelukkig zijn onze kinderen het huis uit, anders hadden we serieus ruimtegebrek voor alle spullen", zegt Carla. De garage staat vol met allerhande modellen en maten in sectendozen, waar geprepareerde insecten in bewaard en tentoonge steld kunnen worden. De voorma lige tienerkamers dienen als op slagruimte voor entomologische li teratuur: boeken over insecten in allerlei talen. Het kantoor op de be nedenverdieping is het zenuwcen trum van de webwinkel; daar ko men jaarlijks een paar duizend be stellingen binnen. In het voorjaar en de zomer, hét insectenseizoen, zijn het er wel tien per dag. De klanten komen niet alleen uit Nederland en België, ook vanuit Li ma (Peru), de Filipijnen en Burun di komen bestellingen binnen. Van een envelopje insectenspel- den tot nachtkijkers en lichtvallen. Vermandei (61), biologieleraar en Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: Vermandei Entomolo gie Speciaalzaak gekend vlinderdeskundige, zag bijna vijfentwintig jaar geleden een gat in de markt. Als fanatiek vlinderaar was hij aangesloten bij de Nederlandse Entomologische Vereniging, maar de vergaderin gen in Amsterdam en Wagenin- gen waren niet bepaald bij de deur. Hij besloot zich daarom aan te sluiten bij de Vlaamse entomo logen. „Die vergaderden vlakbij, in Antwerpen. Die Vlaamse gezellig heid lag mij goed. Als er werd ver Een (zeer klein) deel van het aanbod van Vermandei: vlinders in alle soor ten en kleuren. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De begeleiding door de jeugdgezondheidszorg van Zeeuws-Vlaamse leerlingen met ziekteverzuim hoeft niet meer op Rijksgeld te rekenen, maar krijgt desondanks een vervolg op de Zeeuws-Vlaamse voortgezet onder wijsinstellingen. In 2007 startten de middelbare scholen De Rede en het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen samen met de gemeente en de GGD het project, dat erop is ge richt om scholen bij de allereerste signalen van (ongeoorloofd) ziekte verzuim snel in actie te laten ko gaderd, stond midden op tafel een bak bier." Vermandei verhaalde in Antwerpen over een professioneel opgezet Nederlands trekvlinderon- derzoek en vroeg of het misschien een goed idee was dit onderzoek ook in Vlaanderen op te starten. „Mijn idee werd enthousiast ont haald. 'Awel, begin 't er maar aan!', zeiden ze. En dat deed ik." Binnen twee jaar had Vermandei ruim 150 medewerkers om zich heen verzameld die overal in Vlaanderen de trekvlinders in kaart brachten. Die vlinderaars hadden behoefte aan netten, vlin- dervallen, vergrootmateriaal, noem maar op. „En dan klopten ze bij mij aan met de vraag waar ze dat konden kopen. En toen viel mijn franc. Ik ben toen zelf een postorderbedrijfje op gaan zetten, met een heuse catalogus. Daarna kwam de website en is mijn vrouw gaan helpen. Zij is eigenlijk de 'directeur', ik sta immers ook nog voor de klas." Vermandei is in het 'wereld je der entomologen' een bekendheid. Internationale Zoölogische musea, universiteiten, onderzoeksbureaus, gemeenten; al lemaal bestellen ze hun specialisti sche materiaal in Hulst. „Ik ging met Carla een keer naar het Zoölo gisch Museum Amsterdam (nu Na- turalis) en daar rolden ze nog net niet de rode loper voor ons uit, zo Opgericht in 1988 en wordt ge rund door Eddy en Carla Verman- del. Is de enige entomologie speciaal zaak in de Benelux en één van de grootste van de wereld. Begonnen als postorderwinkel met een catalogus. Uitgegroeid tot webwinkel met klanten over de hele wereld: insectenhobbyisten, musea, scholen en universiteiten,, gemeenten en onderzoeksbureaus. Het assortiment beslaat vele hon derden producten, van naalden en boeken tot lichtvallen en microsco pen. Carla naait alle vlindernetten zelf. De vanglakens en draagbare licht vallen zijn ook eigen makelij. Owww.vermandel.com leuk om mee te maken." Naast 'di recteur' is Carla ook een onmis baar productiemedewerker. Zij naait immers de opvouwbare vlin dernetten (diverse maten en kleu ren) en vanglakens zelf, op haar ei gen naaimachine. Een mobiel vanglakensysteem be stond nog niet ('vlinderaars ge bruikten een oud laken, een was lijn en wasknijpers') en de Ver- mandeis hebben dat geprofessiona liseerd. Net als de lichtvallen; dat waren voorheen logge bakken, enkel ge schikt voor het lichtnet. Verman dei heeft een mobiele lichtval ont worpen, met accuvoeding. Het bak je is helemaal demontabel en past in een rugzak. „Ideaal voor veld werk, of zelfs voor op vakantie." Want een echte vlinderaar, zo blijkt, neemt zijn hobby mee op vakantie. „Dan krijgen we een vraag van iemand die een boek zoekt over 'de dagvlinders van Rus- mmmmmmammmmBBsammBmssm men. Leerlingen bij wie een ver moeden bestaat dat hun ziekmel ding andere oorzaken heeft dan ziekte, worden door de school aan gemeld voor het verzuimspreek- uur van de jeugdverpleegkundige. Het project werd de laatste twee jaar betaald met Rijksgeld. Tot april van dit jaar werden 417 leer lingen aangemeld voor begelei ding. Ondanks een positieve eva luatie komt het Rijk niet meer met geld over de brug. Omdat de scho len, GGD en gemeente geloven in de preventieve werking van de ziekteverzuimbegeleiding, bedden zij het project nu in het schoolbe leid in. Bartz Optiek Noordstraat 13 4571 GB Axel Tel. 0115-562772 De Cock Optiek Raadhuisplein 3, Oostburg Dorpsstraat 19, Breskens Tel. 0117-453657 385300 Optiek Sluis Oude Kerkstraat 15 4524 CT Sluis Tel. 0117-461204 www.optieksluis.nl j- - - - -- - ----- - - Carla en Eddy Vermandei: „Het is dat de kinderen weg zijn, anders hadden we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60