binnenland 15 Einde nabij Toekomst COA snel duidelijk Stef Blok: 'Geen cent meer richting Curasao' CHESTERFIELD PRESENTATIE WWW.CHESTERFIELD-DC.NL 2SS&> in Puttense 9 moordzaak Zaterdag 15 en Zondag 16 Oktober Zalencentrum "DE RAAYBERG", Antwerpsestraatweg267 te Bergen op Zoom donderdag 13 oktober 2011 arnhem - Met een strafeis van achttien jaar cel gisteren tegen de 36-jarige verdachte uit Delft komt eindelijk het einde van de Putten se moordzaak in zicht. Volgens de aanklager in hoger beroep heeft de verdachte begin 1994 Christel Am- brosius gewurgd, verkracht en met een mes gedood. Dat gebeurde in het huis van haar oma in Putten. Voor de rechtbank in Zutphen was de strafeis nog vijftien jaar, zo als in 2009 ook werd opgelegd. De Delftenaar kwam in 2008 in beeld toen DNA van hem overeenkwam met zaadcellen op het been van de Puttense stewardess. Voor die tijd werden twee mannen uit Putten veroordeeld. Zij zaten bijna zeven jaar vast voordat die veroordeling in 2002 werd teruggedraaid. Justitie vindt de moord bewezen met sporen op het been van Am- brosius, en een bloedvlekje in haar kleren en onder haar nagels. Een hogere straf dan eerder geëist doet volgeps de advocaat-generaal meer recht aan de zaak. Die was zeer dramatisch voor Christels familie. Volgens de verdachte en zijn advo caat Ruud van Boom had de ver dachte een geheime seksrelatie met Christel en hadden zij de avond vooraf seks gehad. Dat zou de sporen op haar lichaam verkla door Michiel Philippart den haag - Minister Gerd Leers van Immigratie en Asiel beloofde gisteren in de TVveede Kamer snel duidelijkheid te verschaffen over de toekomst van het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers. Het ex terne, diepgaande onderzoek naar onder andere de verziekte bedrijfs cultuur moet voor de kerst zijn af gerond. De vraag of het COA weer onder volledige verantwoordelijkheid van het departement moet staan, voegt de minister op aandringen van D66 en PvdA expliciet toe aan het onderzoek. „Het is noodzake lijk te onderzoeken of het nog wel gewenst is dat het COA een zelf standig bestuursorgaan moet blij ven. Een zo goed mogelijk functio nerende asielopvangorganisatie is van groot belang", aldus Leers. Op hetzelfde moment dat de Ka mer debatteerde over de misstan den bij de asielzoekersorganisatie stond de op non-actief gestelde be stuursvoorzitter Nurten Albayrak voor de rechter om haar baan te rug te krijgen. Dat zij haar doel bereikt, lijkt na gisteren alleen nog maar kleiner geworden. Tijdens het kort geding bleek dat de inmiddels flink in op spraak geraakte Raad van Toezicht Albayrak vorige maand al wilde ontslaan, maar dat niet deed van wege het aangekondigde onder zoek van het ministerie. De op non-actief gestelde bestuursvoorzitter Nurten Albayrak van het COA tijdens het kort geding. foto David van Dam Vrijwel alle Kamerleden benadruk ten dat onafhankelijkheid in dat onderzoek van groot belang was. Zowel de coalitie als de oppositie was eensgezind dat alle schijn van partijdigheid moest worden ver meden om de werknemers de kans te geven eerlijk en open te kunnen praten over de misstan den in het COA. Het lijkt daarom ook onwaarschijn lijk dat Albayrak bij de uitspraak volgende week te horen krijgt dat ze haar werk weer mag uitvoeren. „Werknemers moeten zich vrij voelen om tegen de onderzoekers hun hele verhaal te doen", beklem toonde de raadsvrouw van het COA tijdens de zitting. „Dat moet niet onder toeziend oog van hun baas gebeuren." Terwijl de advocaat van Albayrak in alle toonaarden ontkende dat haar cliënt willens en wetens ver keerde informatie over haar salaris had verstrekt aan minister Leers, betichtte PW'er Sietse Fritsma haar een kilometer verderop in de Kamer van leugens en diefstal. Tot ergernis van Tofik Dibi (Groen Links) legde Fritsma in zijn betoog bijzonder veel nadruk op de fami lieband tussen Nurten Albayrak en haar nicht en PvdA-Kamerlid Nebahat Albayrak. „Alleen de fami lieband is al reden genoeg voor een onderzoek", aldus de PW'er. Waar Leers eerder zijn onderzoek graag uitbreidde over de eventueel niet gewenste zelfstandigheid van het COA, gaf hij niet toe aan de eis van de PW. „Louter een familie band is niet voldoende aanleiding. Er moet aanleiding zijn van belan genverstrengeling." Leers verwierp elke suggestie dat Albayrak zo veel verdiende en toch zo slecht kon functioneren als gevolg van haar familiebanden. Nebahat Albayrak was van 2007 tot staatssecretaris van Justitie en onder meer belast met vreemdelin genzaken. Het COA liet ze echter juist over aan de minister van Justi tie. Overigens is Nurten Albayrak lid van de WD. Leers suggereerde dat hij verkeerd was voorgelicht over het inkomen van de bestuursvoorzitter van het COA. „Mij werd gezegd dat het sa laris onder de norm lag", zei de mi nister tijdens het debat. „Maar het was behóórlijk, het lag aanzienlijk boven de norm." De advocaat van het COA, Hester Uhlenbroek, klaagde voor de rech ter in Den Haag dat Albayrak alle verantwoordelijkheid voor de ver keerd verstrekte informatie over haar salaris neerlegt bij deze Raad van Toezicht en zelf geen verant woordelijkheid neemt. door Frits Bloemendaal den haag - De fractievoorzitters van de Tweede Kamer - behalve die van de SP, PW en de Partij voor de Dieren - bezoeken komen de week de Antillen. Stef Blok, fractievoorzitter van de WD in de Kamer, reageert gelaten op het laat ste nieuws: de Staten van Curasao (het parlement) en de regering weigeren een commissie onder zoek te laten doen naar de beschul digingen van corruptie door Cura- gaose ministers. Daarmee negeren ze het advies van de commissie Rosenmöller. De gouverneur kan nu zelfstandig zo'n commissie aan wijzen. Doet hij dat niet, dan rest de Rijksministerraad, onder druk van Nederland, niets anders dan - zelf in te grijpen. Blok zit daar niet om te springen. Waarom niet? „Er is een jaar geleden bewust voor gekozen Curasao, Sint Maar ten net als Aruba zelfstandig te ma ken. En zelfstandige landen moe ten hun eigen broek ophouden. Dat betekent dat ze zelf maatrege len moeten nemen tegen corrupte politici. Doen ze dat niet, dan kie zen ze maar een andere regering. ministerraad uiteindelijk kan ingrij pen als een land zijn problemen niet oplost. „We moeten daar zeer terughou dend in zijn. Zij zijn primair ver antwoordelijk. Ook voor hun fi nanciën. Natuurlijk maak ik me ook zorgen over de economische situatie. Ik begrijp ook waarom het slecht gaat: bedrijven zijn ge hecht aan stabiel bestuur en rechts zekerheid. Maar het is hun land. De eigen broek ophouden bete kent ook dat de geldkraan na de schuldsanering dichtgaat. Er komt geen geld bij." Vorig jaar is vastgelegd dat de Rijks- Ook op de drie kleine eilanden, Bo naire, Saba en Sint Eustatius, sinds vorig jaar bijzondere gemeenten, is de situatie gespannen. „Daar hebben wij als Nederland wél zelfstandige invloed. Het is dus een heel andere situatie. We wisten vorig jaar dat de situatie er lastiger is, omdat de levensstan daard lager is en het bestuur nog niet op het niveau is van wat we in Nederland gewend zijn. Ik weet dat er problemen zijn. De reis van de fractievoorzitters is juist be doeld om ons er een oordeel van te vormen." Wat is uw prioriteit „Ik ben Nederlands politicus, ik ben door Nederlandse kiezers ge kozen. Voor mij is daarom het be langrijkste onderwerp dat we de immigratie van Antillianen, met name mensen van Curasao, beper ken. Er is nog steeds sprake van forse immigratie van kansloze An tillianen. De criminaliteit onder hun is vijf keer hoger dan onder autochtone Nederlanders, en de werkloosheid drie keer hoger. We moeten de immigratie uit de Antillen op dezelfde manier regule ren als zij zelf doen. Zij stellen de eis dat je in je eigen levensonder houd moet voorzien, en dat je geen criminele antecedenten hebt. Ook wij moeten die eisen stellen." 1.500,= inruilkorting bij aankoop van een Springvale Chesterfield Suite Beide dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uurflffjaflfl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5