zijn over seksualiteit Dubbel feest in schuur Kuitaart www.festival-zvl.nl Terneuzen achterhaalt eigenaar dood dier wei ;nd|23 bijeenkomsten naar aanleiding van misbruik The Good, The Bad Bart XL naar halve finale IVJ^ 1 Ks I J I leeuwsch-'Vlaanderen donderdag 13 oktober 2011 o+-ivai ,^van Kaarten: www.theaterverkoopzeelahd.nl of telefonisch 0900 3300033. Op concertlocatie tot 1 uur voor aanvang, maar: VOL VOL tie tussen de kerk en lichamelijk heid ofwel seksualiteit. „In de mid deleeuwen gingen de mensen en ook de kerk daar veel opener mee om." Dat dit later is veranderd, kan volgens de pastoraal medewer ker niet los worden gezien van al gemene maatschappelijke ontwik kelingen. „Iedereen kent de Victo riaanse tijd, aan het einde van de negentiende eeuw, waarin seksuali teit naar de achtergrond verdween. Seks hoorde enkel en alleen thuis in het huwelijk én hoorde gericht te zijn op het voortbrengen van kinderen." Die gesloten cultuur rond seks heeft lang bestaan, tot in de jaren zestig van de vorige eeuw. Frans van Geyt spreekt van 'een negatie ve beleving van lichamelijkheid en seksualiteit'. „Terwijl wij allemaal lichamelijke wezens zijn. Zonder li chamelijkheid kan er ook geen sprake zijn van spiritualiteit, van geloof." Dat seksualiteit zich niet zo maar laat wegdrukken,' bleek wel uit de gevallen van seksueel misbruik die het afgelopen jaar aan het licht zijn gekomen. In de jaren vijftig en zestig moet dat ook al enigszins bekend zijn geweest. Maar, zegt Frans van Geyt, 'men sprak er niet over'. „De rooms-ka- tholieke kerk had nog een domi nante positie. Mensen konden zich ook niet indenken dat ie mand van de kerk zich schuldig zou maken aan seksueel misbruik. Als je dat als kind thuis vertelde, kon je eerder een draai om je oren krijgen, dan dat de ouders het ge loofden." Frans van Geyt heeft niet het idee dat het seksueel misbruik in de rk-kerk direct te maken heeft met het celibaat, dat gebiedt dat gewij de kerkelijke ambtsdragers niet mogen trouwen. „Ik vind dat te simplistisch. Want dat zou beteke nen dat seksueel misbruik in bij voorbeeld gezinnen niet zou voor komen." De positie van de rooms-katholie- ke kerk in de maatschappij is ver anderd, de maatschappij is veran derd. Seks mag, moet soms zelfs, lijkt het wel. Frans van Geyt: „Wat wij moeten doen, is zoveel moge lijk openheid betrachten. En daar om is ook het initiatief genomen voor het project Het kwetsbare lichaam. Iedereen is welkom deel te nemen." Programma Het project Het kwetsbare lichaam bestaat uit vijf delen. Hulster pastoraal werker Ralf Gros- sert bijt in november het spits af met vier bijeenkomsten over Spiri tualiteit. Andere thema's zijn: Traditie en identiteit, Godsbeelden, Seks in de Bijbel en Een godsdienst voor volwassenen, een ontdekkings tocht. Aanmelden kan bij Pastoraal Cen trum West-Zeeuws-Vlaanderen, t.a.v. De Linkeroever, St. Eligius- plein 17, 4501 CZ Oostburg. Deel name kost 20 euro per thema. De opbouw van de 'disco' in de schuur van De Zwart is in volle gang. De or ganiserende dorpsraad zet tientallen vrijwilligers in. foto Mark Neelemans door Martijn de Koning KUITAART - Negen jaar geleden, tij dens de eerste editie, was de orga niserende dorpsraad al verbaasd dat er maar liefst 250 jongeren af kwamen op het schuurfeest in Kuitaart. Het was nog niets vergele ken met het aantal gasten vorig jaar: dat bedroeg 1400. Leuk natuurlijk, dat succes, maar eigenlijk werd het een beetje te veel, vertelt dorpsraadvoorzitter Han van den Bergen. „Het is bijna niet te doen om zoveel mensen te gelijkertijd in de gaten te houden." En dat is wel nodig, geeft hij aan. „Vooral door de regels in de Wa renwet. We kunnen een flinke boe te krijgen als iemand van 15 jaar of jonger tijdens het feest een biertje drinkt. Maar ja, controleer dat maar eens, als er zoveel gasten zijn..." Bovendien kenmerken de feesten zich tot nu toe als uiterst gemoedelijk. „We hebben nooit rotzooi, ook niet in de omgeving. Dat komt mede doordat we in duo's patrouilleren in de buurt. Ook dat willen we graag zo hou den." Het feest op welke manier dan ook kleiner maken, vond de dorps raad geen optie. „We organiseren dit juist zodat jongeren uit de re gio iets te doen hebben. Als dat succesvol blijkt, moet je dat niet gaan beperken", vindt Van den Bergen. De oplossing is even simpel als doeltreffend: de dorpsraad houdt twee schuurfeesten. Morgenavond is iedereen welkom, maar is de par ty vooral bedoeld voor tieners on der de 16 jaar. Er wordt geen alco hol geschonken; wel fris en de on der jongeren populaire energy- drankjes. „We noemen het dan ook een 'Energy Edition'", vertelt Van den Bergen. Dj Gert-Jan uit Kloosterzande verzorgt de muziek. Zaterdag komen mensen onder de 16 jaar er absoluut niet in, geeft Van den Bergen aan. „We gaan aan de ingang controleren en de len armbandjes uit aan onze gas ten. Wie er toch tussendoor glipt, heeft geen armbandje, dus die kun nen we alsnog controleren." Mu ziek wordt zaterdag verzorgd door dj Fabian uit Terneuzen. De feesten vinden plaats in de schuur van De Zwart aan de Cathe- lijneweg en beginnen beide avon den om 21 uur. De entree is, onder meer dankzij de inbreng van spon sors, gratis. De opbrengst van de consumpties, die niet duurder zijn dan 1,50 euro, gaat naar goede doe len. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Dode huisdieren die bij de Milieustraat in Terneuzen worden gebracht, worden wel de gelijk gecheckt op een chip. De fractie van coalitiepartij TOP/Gemeentebelangen pleitte in schriftelijke vragen voor het checken van de chipnummers, een meldingsplicht en registratie voor de aanlevering van gevonden dieren. Eigenaren die hun geregis treerde huisdier kwijt zijn, kun nen via de dierenarts, het dierena siel en de dierenambulance na vraag doen of hun huisdier is ge vonden. Als een huisdier bij de Mi lieustraat wordt afgegeven, zal de eigenaar niet op de hoogte raken van het overlijden, stelt TOP. Navraag leert dat de fractie haar huiswerk niet goed heeft gedaan. „Van gechipte dieren wordt de ei genaar wél achterhaald. Hebben ze die niet, dan proberen we met behulp van uiterlijke kenmerken en een vermissingslijst het baasje toch in kennis te stellen", aldus een gemeentewoordvoerster. Ove rigens worden niet met regelmaat dode dieren bij de Milieustraat aan geleverd. „Soms is het een of twee keer per week, dan weer eens per maand. Het gaat voor 99 procent om huiskatten." BIERVLIET - De zes man sterke pop- rockcoverband The Good, The Bad Bart XL uit Biervliet is doorge drongen tot de regionale halve fi nale van de bandwedstrijd The Clash of the Cover Bands. Zij bleven afgelopen weekend in De Bosuil in Weert zes andere bands voor. De vakjury vond dat het zestal elk nummer zo naar zich toetrekt, dat het eigentijds en boeiend klinkt. The Good, The Bad Bart XL brachten onder meer nummers van Steppenwolf Creedence Clearwater Revival en Kings of Leon. De halve finale voor de regio Zuid is op zondag 4 december in De EfFenaar in Eind hoven. k&f/ifi 22 oktober 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59