281 sport Van Marwijk heeft nog veel Havenaar maakte 'hoogste kopbal ooit voor Japan' Turkije wil Hiddink snel kwijt Oranje kan loodzware poule treffen op EK In de acht maanden tot aan het Europees kampioenschap voetbal staat er nog veel te gebeuren bij het Nederlands elftal. donderdag 13 oktober 2011 istanboel - 'Waar zouden we zijn zonder Hiddink? Veel beter af!' Het Turkse elftal mag zich dan ge plaatst hebben voor de play-offs van het EK 2012, maar dat is zeker niet de verdienste van de Neder landse bondscoach, klinkt in voet- balminnend Turkije. 'Dank je wel Duitsland', kopte een aantal Turkse kranten veelzeggend. Dankzij de 3-1-zege van de Duitsers op België gaat Turkije, dat dinsdag zelf met 1-0 won van Azerbeidzjan, door naar de play-offs. Groot is de vreugde onder de Turken niet. De kritiek op het spel van de selectie is groot. De moed is velen helemaal in de schoenen gezakt, nu de Uefa gisteren bekendmaakte dat Turkije bij de loting van vandaag geen be schermde status geniet en dus in november een zware tegenstander (Portugal, Kroatië, Ierland of Tsje chië) op het veld zal treffen. „Iemand moet Hiddink stoppen, anders worden de play-offs een gro te teleurstelling", stelt sportcom- mentator Sergen Yalcin van dag blad Habertürk. „Ik heb ons in lan ge tijd niet zo slecht zien spelen", luidt zijn oordeel over de wedstrijd tegen het zwakke Azerbeidzjan. „Hiddink is erbij, maar zijn gedach ten zijn elders", schrijft Turgay De- mir van sportkrant Fotomap die zich afvraagt wie de echte baas is van het nationale elftal, Hiddink of zijn assistent Oguz Cetin. „Meneer Hiddink, dit is Zuid-Korea, Austra lië of Nederland niet", waarschuwt Altan Tanrikulu van Hurriyet. Er moet volgens hem veel veranderen, wil het team klaar zijn voor de playroffs. Hiddink is de laatste weken weinig anders gewend. Hij heeft weinig vrienden bij de Turkse pers, die hem naar huis blijft schrijft. De uit spraak van de Achterhoeker dins dagavond dat hij 'de verkeerde man op de juiste plaats' is wanneer het team met emoties en niet met disci pline wil spelen, wordt dan ook groot uitgelicht. Dat Hiddink niet de juiste man is, weet de pers al lang. ORANJE door Leon ten Voorde den haag - Nu de weg naar het Europees kampioenschap voetbal is bewandeld, kan de blik naar vo ren worden verlegd. Waar moeten we de komende maanden speciaal op letten bij Oranje? Enkele the ma's op een rij. DE KRAKER De eerstvolgende keer dat Oranje weer samen is, komen de Zwitsers op bezoek. Dat is leuk, maar niet iets om je over op te winden. Veel interessanter is het om te kijken naar het duel van een paar dagen later, op dinsdag 15 november. Dan stuit het Nederlands elftal in Hamburg namelijk op Duitsland, dat net als Nederland een titelfavo- riet is. Özil, Götze, Müller en Sch- weinsteiger tegenover Sneijder, Van Persie, Van Bommel en hope lijk Robben. Het affiche is er een tje om te koesteren. Duitsland-Nederland: dat is los van alle opgeklopte sentimenten een vriendschappelijke wedstrijd die puur op het sportieve vlak de lading heeft van een klassieker. En misschien zelfs wel de allure heeft van een vervroegde EK-finale. DE VRAAGTEKENS Ondanks de simpele kwalificatie hangen er nog volop vraagtekens boven Oranje. De defensie bijvoor beeld blijft in dit topensemble nog te vaak valse noten produce ren. Het duel in Zweden was een niet te negeren waarschuwing. Een ander twijfelpunt: wie wordt de spits? Bondscoach Bert van Marwijk lijkt diep van binnen nog altijd een voorkeur voor Robin van Persie op die plek te hebben, maar ondertussen blijft Klaas-Jan Huntelaar doelpunten afleveren met de regelmaat van een trouwe postbesteller. Kan Van Marwijk ei- kiev - Nu twaalf van de zestien deelnemers aan het EK voetbal be kend zijn, kan het Nederlands elf tal voorzichtig gaan bekijken welke landen het kan treffen in de groeps- fase. Duidelijk is in ieder geval dat een confrontatie met wereldkampi oen Spanje op zijn vroegst pas in de halve finales mogelijk is. Oranje wordt op 2 december bij de loting in Kiev benoemd tot hoofd van groep B of C. Polen en Oekraïne, die samen het EK organiseren, voeren ook een poule aan. De Uefa heeft Polen in gedeeld in poule A, waardoor de mannen van bondscoach Francis- zek Smuda op 8 juni het openings duel in Warschau mogen spelen. Oekraïne (groep D) komt 11 juni voor het eerst in actie in Kiev. In de kwartfinale speelt de win naar van groep A tegen de num mer twee van groep B, de winnaar van B treft de nummer twee van A. Dezelfde methode geldt voor de groepen C en D. Als zowel Oranje als Spanje zijn groep wint, kunnen de teams elkaar pas op zondag 1 juli treffen in de finale in Kiev. De zestien deelnemers worden ver deeld in vier groepen van vier lan den. De invulling van de potten 2, 3 en 4 is op basis van de coëfficiën- tenlijst van de Uefa. Vaststaat dat Duitsland in pot 2 zit. Alhoewel de definitieve potindeling pas bekend wordt gemaakt na de play-offs om de vier resterende tickets, is duide lijk dat Oranje een loodzware pou le kan treffen. Zo is het mogelijk dat Portugal (met vedette Cristiano Ronaldo) en Frankrijk in pot 4 te rechtkomen. Een groep met Duits land, een van de grote favorieten voor de Europese titel, en een van die twee landen behoort dus tot de mogelijkheden. Tegen Zweden, dat vanwege de directe kwalificatie voor het EK een feestje vierde, liet de verdediging van Oranje genlijk wel om de topscorer in de EK-kwalificatie heen? Ook interessant is hoe de strijd zich op het middenveld verder gaat ontwikkelen. Houdt Kevin Strootman dit niveau vast? En zo ja, hoe gaan Nigel de Jong en Rafael van der Vaart straks met een eventuele bijrol om? Van der Vaart heeft al aangekondigd dat hij een stapje terug wil doen en zich gaat richten op de plek naast Mark van Bommel in het com mandocentrum van de ploeg. Hoe wel Van der Vaart zijn fijngevoelig heid dinsdag in Zweden etaleerde bij de tweede goal van Oranje, be seft ook hij dat Wesley Sneijder TOKIO - Japan heeft er een sport held bij. Een met Nederlandse wortels nog wel. Kranten loofden gistereng de nieuwe spits van het Japanse voetbalelftal, dat de avond ervoor met 8-0 Tadzjikistan oprol de. Twee doelpunten kwamen op naam van Mike Havenaar. „Japan heeft er een ijzersterk wapen bij", kopte dagblad Nikkei. De zoon van oud-doelman Dido. Havenaar maakte tegen Tadzji kistan niet zijn debuut, maar stond wel voor het eerst in de ba sis van bondscoach Alberto Zac- cheroni. Toen hij het Japanse volkslied hoorde, gingen de rillin gen door zijn lijf „Overal kippen vel", zei de 24-jarige Havenaar, die op 20 mei 1987 het levenslicht zag in Hiroshima. Vader Dido keepte jarenlang bij ADO Den Haag. In 1986 zocht hij het verre avontuur op in het land van de rijzende zon. Hij bleef er ook na zijn actieve carrière en werd trainer. In 1994 liet de fami lie Havenaar zich naturaliseren tot Japanner. „Ik ben er enorm trots op dat ik in het blauwe shirt van mijn land mag spelen.en ik hoop dat het zo blijft. Ik ben van ver gekomen. Ik heb in mijn leven meer tegensla gen dan successen gekend, maar ik ben er bovenop gekomen", zei Mike na zijn succesvolle inter land. De linksbenige aanvaller werd prof in 2006 bij Yokohama Mari- nos. Vorig seizoen daalde hij af naar een lagere divisie bij Ventfo- ret Kofü. Havenaar onderscheidde zich met twintig doelpunten en mede dankzij zijn scoringsdrift promoveerde de ploeg naar de hoogste divisie, de J-League. Zaccheroni zag de kracht van Ha venaar: zijn lengte. „Ik koos voor hem omdat het team meer moet halen uit de voorzetten vanaf de zijkant." De nieuwe spits bedien de de bondscoach van de 'Blue Sa murai' op zijn wenken. In de elfde minuut torende de 1,94 meter lan ge Havenaar hoog boven de defen sie van Tadzjikistan uit om hard raak te koppen. „Waarschijnlijk de hoogste kopbal ooit voor Japan", schreef de krant Nikkan Sports vol bewondering. Mike Havenaar torent hoog boven de defensie van Tadzjikistan uit. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48