261 zeeland Eén organisatie voor kinderen met problemen Rookmelder is één, maar! 'Breng orka's niet blind naar dolfinarium' Afgraven Hedwigedijk begonnen www.festival-zvl.nl DIAGNOSTISCH OBSERVATIE TEAM BRANDPREVENTIEWEKEN In het kader van de brandpreventieweken komt de brandweer Tholen op afspraak langs huis voor een veiligheidscontrole. De eerste huisbezoeken werden gisteren afgelegd. Controlelijst st 'rh 22 oktober 2on donderdag 13 oktober 2011 door Nadia Berkelder middelburg - Bijna veertig Zeeuw se organisaties houden zich bezig met kinderen die een ontwikke lingsachterstand hebben. Daar door duurt het vaak onnodig lang voordat de juiste hulp geboden kan worden. Het Diagnostisch Ob servatie Team (DOT), waarin hulp verleners uit verschillende vakge bieden samenwerken, verkort die tijd aanzienlijk. Dat team bestaat sinds 2009: eerst als proef, en nu permanent. Giste ren werd in Middelburg een sym posium gehouden over de werk wijze van het team. „Het is echt uniek in Nederland", zei teamlei der Ruud Keijser. „Hoe dat komt? Omdat we Nederland in hokjes hebben verdeeld: de financiering van zorg komt uit verschillende bronnen." Kinderen waarvan niet direct dui delijk is hoe ze het beste behan deld moeten worden, komen bij het DOT terecht: in de helft van de gevallen worden ze meteen doorverwezen naar de juiste zorg- den haag - Als nog eens een orka aanspoelt, moet beter worden ge keken naar zijn overlevingskansen. In plaats van het dier blind naar het dolfinarium te brengen, moet ook aansterken op Neeltje lans worden overwogen. Het dier in de natuur laten is ook een optie. Dat zei Kamerlid Esther Ouwe hand van de Partij voor de Dieren gisterochtend in de Tweede Ka mer. Ze vroeg staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) welke les sen hij trekt uit de gebeurtenissen door Marcel Modde verlener, in de andere helft gaat het team aan de slag: het kind wordt tijdens een dagprogramma in Goes en thuis geobserveerd. Na twaalf weken volgt een advies over de behandeling of de school die het beste is voor het kind. „De problemen die we tegenko men zijn op zich allemaal be kend", zegt Keijser. „Onze metho de maakt het alleen makkelijker om snel een diagnose te stellen." Zonder hulp van het team worden kinderen vaak van de ene zorgver lener naar de andere gestuurd. Bin nen het team wordt gezocht naar de juiste zorgverlener voor het kind, bij de instellingen die in het DOT samenwerken. Dat de samenwerking juist in Zee land van de grond komt, is geen toeval, denkt Keijser. „We hebben geen grote bevolkingsaantallen zo als in de Randstad. Daardoor zijn we meer op elkaar aangewezen. Het team werkt voornamelijk met Walcherse en Bevelandse kinde ren. Uit onderzoek van Scoop blijkt dat ouders tevreden zijn over het team. Een groen bordje van AED-hulpverlener naast de deurbel. Hier woont ie mand die bezig is met vei ligheid", zegt preventie-officier Sjaak Steijn van de brandweer Tho len hoopvol. Het huis van Ruud en Caroline Muijt is 19S1 gebouwd. Doorsnee halletje, met rechts het toilet en daarnaast, voor de smalle trap naar boven, de meterkast. De door- zonwoonkamer heeft een open keuken. Ook de badkamer en slaapkamers boven zijn standaard zoals in zovele nieuwbouwwonin gen. „Het is goed te weten hoe vei lig het hier is", motiveert Muijt zijn aanmelding voor de gratis en vrijblijvende controle van de brandweer Tholen. „We hebben wel wat rookmelders hangen, maar het kan altijd beter. Je woont in een rijtje. Dan ben je naar el kaar toch een beetje verplicht te zorgen dat het goed geregeld is." De felle zolderbrand onlangs een paar huizen verderop in de Thool- se Touwslagersdreef staat hem nog levendig op het netvlies. „Dat zet je wel even aan het denken." Steijn en zijn collega Arco Kunst lopen aan de hand van een uitvoe rige controlelijst met Muijt het huis door. „Je eerste vinkje heb je al te pakken", stelt Kunst hem ge rust. „Het huisnummer is goed zichtbaar. Belangrijk als we moe ten uitrukken voor een melding." Dat de voordeur 's nachts op slot gaat daarentegen is een minpunte- je. „Bij brand staat het huis bin nen de kortste keren vol rook en probeer dan de sleutel aan dat haakje nog maar eens te vinden", waarschuwt Steijn. Ook de para- plubak en tas voor de meterkast kunnen beter worden weggehaald, zodat in noodgevallen snel de gas kraan en elektra kunnen worden afgesloten. Een plusje wordt geno teerd voor de aanwezigheid van een blusdeken. „Maar waarom hangt die in de kamerkast en niet in de keuken?" Een bewuste keuze probeert Muijt nog, zodat hij er al tijd bij kan. Niet logisch, zo weten Steijn en Kunst hem te overtuigen. Bij het zien van de kluwen doorge schakelde stekkerdozen achter de bank fronsen ze echt de wenkbrau wen. „De spanning wordt zo opge voerd en kan te hoog worden." Het zijn niet meer dan een paar kleine aandachtpuntjes die zo wor den aangestipt. „Over het alge meen is het hier prima in orde", concludeert Steijn in krap een half uur. Op naar de volgende klant. De contralijst waarmee de brand weer Tholen op huisbezoek gaat richt zich op de entree, berging, keuken, woonkamer, slaapkamer en daarnaast ook nog wat algeme ne punten. Essentieel is onder meer of de voordeur van binnen snel van het slot kan worden gehaald en (in donkere rook) niet eerst nog naar de sleutel moet worden gezocht. Ook moet de meterkast goed be reikbaar zijn om gas en elektra af te sluiten. Rookmelders in de gangen en een blusdeken in de keuken gelden als minimale voorzieningen. www.brandweertholen.nl rond orka Morgan. Bleker zei geen andere optie te hebben dan de or ka naar een dierenpark op Teneri- fe te sturen. Hij stuurt de Kamer een brief over hoe hij in de toe komst met dit soort situaties om gaat. Bleker vindt ook dat mensen beter moeten nadenken over wat te doen als een orka aanspoelt. „Je kunt je hart volgen en het dier red den. Soms moet je een andere op lossing kiezen." Ofwel: in de na tuur laten. De Orka Coalitie gaat in beroep tegen het besluit. door Harmen van der Werf prosperpolder - Vlaanderen werkt gestaag door aan het ontpol- deringsproject Prosper-Hedwige- polder. De Vlaamse dienst Water wegen en Zeekanaal, afdeling Zee- schelde, heeft, daarin gisteren een volgende stap gezet, het afgraven van de Hedwigedijk. „We voeren de in 2005 met Nederland afgeslo ten Scheldeverdragen uit", zei afde lingshoofd Wim Dauwe gistermid dag tegenover de pers. Op verzoek van diezelfde pers hield de afdeling Zeeschelde een bijeenkomst rond het begin van het afgraven van de Hedwigedijk. Dit werk ligt extra gevoelig bij an ti-ontpolderaars, omdat Vlaande ren daarmee ook de Hedwigepol- der binnentreedt, de Hedwigepol- der die de Nederlandse staatssecre taris Henk Bleker voor ontpolde- ring wil behoeden. Dauwe liet zich niet uit over de Ne derlandse stellingname. Mocht ont- poldering van de Hedwigepolder definitief niet doorgaan, dan wordt het nieuwe natuurgebied niet 465 hectare groot, maar slechts 170 hectare. „Het voordeel van een grotere schaal gaat dan ver loren", was het enige dat Dauwe hierover kwijt wilde. De grond van de af te graven, niet meer waterkerende Hedwigedijk (uit 1907) wordt gebruikt om nieu VARA-verslaggever interviewt Vlaams afdelingshoofd Wim Dauwe bij afgraven Hedwigedijk. foto Mark Neelemans we waterkeringen rond het ontpol- deringsgebied aan te leggen. Vlaan deren moet nieuwe dijken aanleg gen over een lengte van drie kilo meter; twee kilometer is al gereed. Een deel van de Hedwigedijk blijft overigens vanwege de cultuurhisto rische waarde en als vluchtplaats voor vogels. Vogelbescherming Nederland liet gisteren in een verklaring weten het afgraven van de Hedwigedijk toe te juichen, omdat daarmee ge stalte wordt gegeven aan het na- tuurherstel voor de verdiepte Wes- terschelde. Tegenstanders van ont- poldering spraken van een 'provo catie'. De Hedwigedijk ligt zeven tig meter op Vlaams grondgebied. Kaarten: www.theaterverkoopzeeland.nl of telefonisch 0900 3300033. Op concertlocatie tot 1 uur voor aanvang, maar: VOL VOL Dit actieve en dynamische orkest ziet het als taak de passie voor klassieke muziek over te brengen op jong en oud. Beethoven nr. 5 is vanavond 'hoofdact', voorafgegaan door Mozarts Gran Partita. Hiermee wordt u ambassadeur van het Festival. Zaterdag 22 oktober - Basiliek Hulst - 20:00 uur - 25,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46