seksualiteit w zeeland 125 Lété ook dupe van sluiten NSP Stapelkamp: Achttien bedden in één woning Napoleontische sferen in Fort Rammekens Volgend jaar weer 4daagse Marbella Het vertrouwde adres voor al uw glaswerk! PvdA tegen verdubbeling toeristentax donderdag 13 oktober 2011 Seks hoorde enkel en alleen thuis in het huwelijk én hoorde gericht te zijn op het voortbrengen van kinderen." Die gesloten cultuur rond seks heeft lang bestaan, tot in de jaren zestig van de vorige eeuw; Frans van Geyt spreekt van 'een negatie ve beleving van lichamelijkheid en seksualiteit'. „Terwijl wij allemaal lichamelijke wezens zijn. Zonder li chamelijkheid kan er ook geen sprake zijn van spiritualiteit, van geloof" Dat seksualiteit zich niet zo maar laat wegdrukken, bleek wel uit de gevallen van seksueel misbruik die het afgelopen jaar aan het licht zijn gekomen. In de jaren vijftig en zestig moet dat ook al enigszins bekend zijn geweest. Maar, zegt Frans van Geyt, 'men sprak er niet over'. „De rooms-ka- tholieke kerk had nog een domi nante positie. Mensen konden zich ook niet indenken dat ie mand van de kerk zich schuldig zou maken aan seksueel misbruik. Als je dat als kind thuis vertelde, kon je eerder een draai om je oren krijgen, dan dat de ouders het ge loofden." Frans van Geyt heeft niet het idee dat het seksueel misbruik in de rk-kerk direct te maken heeft met het celibaat, dat gebiedt dat gewij de kerkelijke ambtsdragers niet mogen trouwen. „Ik vind dat te simplistisch. Want dat zou beteke nen dat seksueel misbruik in bij voorbeeld gezinnen niet zou voor komen." De positie van de rooms-katholie- ke kerk in de maatschappij is ver anderd, de maatschappij is veran derd. Seks mag, moet soms zelfs, lijkt het wel. Frans van Geyt: „Wat wij moeten doen, is zoveel moge lijk openheid betrachten. En daar om is ook het initiatief genomen voor het project Het kwetsbare lichaam. Iedereen is welkom deel Programma Het project Het kwetsbare lichaam bestaat uit vijf delen. Hulster pastoraal werker Ralf Gros ser! bijt in november het spits af met vier bijeenkomsten over Spiri tualiteit. Aanmelden kan bij Pastoraal Cen trum West-Zeeuws-Vlaanderen, t.a.v. De Linkeroever, St. Eligius- plein 17, 4501 CZ Oostburg. Deel name kost 20 euro per thema. door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - De voorgenomen sluiting van het Middelburgse be drijf North Safety Products heeft ook gevolgen voor werknemers van Lété en een nog onbekend aantal thuiswerkers. De verplaatsing van de productie en distributie naar Frankrijk en Slowakije betekent niet alleen een verlies van 88 arbeidsplaatsen bin nen North Safety Products, voor heen Focus Veilig, maar ook een verlies aan werk bij de sociale werkvoorziening Lété. TVvee afde lingen van Lété werken vrijwel da gelijks voor NSP. Daarnaast is een ploeg van 15 tot 25 man gedeta cheerd bij het bedrijf Afdelingshoofd Bert van Sabben van Lété vertelt dat op zijn afde ling (verpakken) een man of vijf zes volop bezig is met het verpak ken van producten voor de consu ment. Op een andere afdeling is een groep van zo'n vijftien man bezig met de montage van onder meer veiligheidsbrillen, laskappen en dergelijke. „De verplaatsing heeft ook zijn impact op Lété. Ze ker voor de groep die binnen North Safety Products is gedeta cheerd. Een aantal van hen werkt daar al jaren en jaren. Voor die he le groep moet straks een andere opdrachtgever gevonden worden." Vorige week donderdag maakte de directie van North Saftey Products bekend dat er plannen zijn om het bedrijf te verplaatsen naar het bui tenland. Er werken nu nog 114 mensen. Voor 26 personeelsleden blijft er nog werk binnen een sales- organisatie. Het plan veroorzaakte grote onrust en onbegrip onder het personeel, vooral omdat het be drijf winstgevend is. FNV-man Koos de Meij: „Het per soneel vindt het onbegrijpelijk dat een florerend bedrijf alleen uit winstoogmerk activiteiten naar het buitenland gaat verplaatsen. We gaan dan ook heel hoog inzet ten als het gaat om een sociaal plan." MARBELLA - Zeeuwen finishen op de slotdag van de Marbella 4Days Wal king, die op initiatief van een Zierikzeeënaar werd gehouden. Aan de eerste Spaanse 4-daagse deden 650 mensen van allerlei nationaliteiten mee. Vol gend jaar krijgt de tocht een vervolg. Voor de vakantiehoudende familie De Bruin uit Renesse was het 'een fantastische belevenis' foto Maria Kupers Monumentaal isolerend glas in stopverf Glas in lood tussen dubbel glas Dubbel glas met een figuurzijde Bel voor subsidie mogelijkheden op isolerend glas! PRINS Tel 0118-413351 www.prins-glas.nlinfo@prins-glas.nl door Luc Oggel KAPELLE - Aan de huisvesting van arbeidsmigranten in de gemeente Kapelle moet snel iets gebeuren. In sommige gevallen zit de situatie tegen uitbuiting aan. Dat zei de burgemeester Anton Stapelkamp deze week tijdens de raadsvergadering, naar aanleiding van recente controles op villapark De Oesterbaai in Wemeldinge en bij verschillende woningen in de dorpskernen. In meerdere gevallen bleek dat er meer dan het maxi mum toegestane aantal van vier slaapplaatsen aanwezig waren. In één geval ging het om achttien bedden in een woning. Ook lieten de brandveiligheidsvorzieningen te wensen over. De eigenaar van het pand heeft nog dezelfde dag maatregelen genomen, zei Stapel kamp. De (handhavings)controles waren een gevolg van een uitspraak van de rechter. Kapelle wildé aanvanke lijk niet optreden tegen onrecht matige bewoning, maar daar was de Vereniging van Eigenaren van De oesterbaai het niet mee eens. Overigens hebben de controles er ook toe geleid dat drie uitzendbu reaus de gemeente al hebben bena derd om te praten over betere huis vesting. ritthem - Het oudste zeefort van West-Europa is op 22 en 23 okto ber weer het decor van een histo risch weekend. In Fort Rammekens (1547) bij Rit them spelen de soldaten van de vereniging het Zevende Bataljon Infanterie van Linie 1815 het leven in de tijd van Napoleon na. Daarbij krijgen ze gezelschap van het Derde Regiment Grenadiers, een Belgische historische vereni ging- Het publiek kan dan zien hoe de soldaten exercities houden, hun wapens schoonmaken, hun potje koken en wachtlopen. Het Zeven de Bataljon is bekend met Fort Rammekens. TXveemaal per jaar is de vereniging er te gast. Eén keer met een groot publieksevenement, zoals op 22 en 23 oktober, en één keer met een garnizoensdienst. Vanwege de herfstvakantie zijn er extra rondleidingen op het fort op de zondagen 16, 23 en 30 oktober vanaf 14.00 uur. Een gids van het IVN laat mensen dan het fort en het naastgelegen natuurgebied zien. Verder is het fort in oktober dagelijks open van 12.00 tot 17.00 uur. door Lilian Dominicus KRUININGEN - Een verhoging van de toeristenbelasting met 100 pro cent: voor de PvdA in Reimers- waal is dat te veel. De fractie hoopt volgende week tij dens de besluitraad de andere le den van de gemeenteraad er van te overtuigen dat een verhoging met 0,15 euro per persoon per nacht ook wel genoeg is en dat de scouts moeten worden vrijgesteld van toeristenbelasting. Het college van burgemeester en wethouders is voornemens om de toeristenbelasting te verhogen van 0,50 naar 1 euro per persoon per nacht. Dat blijkt uit de program mabegroting 2012-2015. Volgens de PvdA hebben diverse recreatieondernemers aangegeven te vrezen voor een teruglopend aantal overnachtingen en inkom sten. Niet nodig, vindt de PvdA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45