Traditioneel schipperen, daar 221 zeeland Geen inzet handhavers in Renesse Loontjens opent nieuw 'casino' op Hogezoom Reparatie naaimachines Recreatiesector en gemeente samen in proef Maandag gaat vanaf de Mosselbank West bij Bruinisse de lustrumeditie van de Blue Peter Hardzeildagen op de Grevelingen van start. 5 JAAR 0% RENTE 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD WWW.AUTOTEAM.NL /TXAutoTeam donderdag 13 oktober 2011 Joke Pouwels Goes Papegaaistraat 4 Tel. 0113-214187 door Ton van den Nouweland renesse - Justitie en politie willen niet dat handhavers van de ge meente 's nachts samen met de po litie op patrouille gaan in Renesse. De Christenunie had daar in de ge meenteraad op aangedrongen. De medewerkers van de dienst Con trole en Toezicht zouden - in de vi sie van de Christenunie - vernie lingen van straatnaamborden en andere gemeente-eigendommen kunnen voorkomen. Bij het aan spreken van baldadige jeugd kun nen echter bedreigende situaties ontstaan. Om die te kunnen oplos sen moet een handhaver beschik ken over geweldsbevoegdheden en die hebben de ambtenaren niet. Als het aan justitie ligt, krijgen ze die ook niet. „Om die reden en om nog enkele andere juridische zaken, voeren we het voorstel van de Christenunie niet uit," licht burgemeester Gerard Rabelink toe. Nachtelijke inzet van ambtenaren gedurende het seizoen is boven dien een kostbare zaak. De kosten worden geschat op een ton. Het ministerie van Justitie komt binnenkort met voorstellen over bevoegdheden van buitengewoon opsporingsambtenaren. Uitbrei ding van geweldsbevoegdheden staat daar echter niet bij. Maar Ra belink houdt hoop: „Volgend jaar kijken we opnieuw wat de moge lijkheden zijn. Ik heb met minister Opstelten, toen hij onlangs in Ren esse was, gesproken over het inzet ten van beveiligingsbedrijven." door Joeri Wisse zierikzee - Recreatieondernemers en de gemeente Schouwen-Duive- land gaan op een nieuwe manier samenwerken. In plaats van dat de gemeente telkens gegevens op vraagt en controles uitvoert, is het de bedoeling dat de bedrijven be paalde informatie standaard on-li- ne delen via het 'Ondernemings dossier'. „Een bedrijf kan bijvoor beeld zelf invullen dat de appara ten voor brandveiligheid gecontro leerd zijn", geeft burgemeester Ge rard Rabelink als voorbeeld. Bijkomend voordeel is dat de ge meente hierdoor minder vaak hoeft te controleren en zich kan richten op bedrijven waar echt wat aan de hand is. Het Onderne mingsdossier is een landelijke pro ject waarbij vijf brancheorganisa ties zijn betrokken. Voor de proef periode, die vanaf volgend jaar in gaat, zijn 20 'vooruitstrevende ge meenten' geselecteerd, waaronder dus Schouwen-Duiveland. HARDZEILDAGEN door Piet Kleemans Zoveel mogelijk op zeil varen. Dat is belang rijk tijdens de Blue Peter Hardzeildagen. Varen op de motor le vert strafpunten op. Kortom: er moet traditioneel geschipperd wor den tijdens het meerdaagse zeileve- nement. Dit jaar wordt het eerste lustrum gevierd. De race start maandag 17 oktober. De Blue Peter Hardzeildagen zijn ontstaan na een periode waarin de families Rijpma en Van der Veer jaarlijks meevoeren met de 'Bieten- tocht'. Op dat evenement kwamen zoveel deelnemers af dat besloten werd dat alleen nog schepen die in het verleden daadwerkelijk met bieten hadden gevaren er aan mee mochten doen. De Rijpma's en Van der Veers za ten niet bij de pakken neer en lan ceerden hun eigen race met klassie ke zeilschepen; de Blue Peter Hard zeildagen. Iedereen met een gaffel- getuigd schip mag er aan mee doen. De eerste editie telde slechts vier deelnemers. Vorig jaar waren het er acht en aan de editie 2011 doen 11 schepen mee. Woordvoer der van de organisatie Boudy van der Veer: „We zijn blij verrast door de belangstelling, maar veel groter moet het niet worden. Vijf tien deelnemers is wat ons betreft het maximum. We willen het in tieme karakter van de Blue Peter Hardzeildagen graag behouden." Meedoen met de zeildagen is, weet Van der Veer uit ervaring, hard werken. „Het is echt behoor lijk zwaar. Bijvoorbeeld het op zeil in plaats van op de motor aanlan den van een schip is moeilijk. Je moet heel goed uitkienen op welk moment je zeil reeft om op tijd voldoende vaart te minderen. Hoe groter het schip, des te moeilijk het is." Zeilen met een klassiek gaf- felgetuigd schip vergt vakman schap. „Je moet je schip goed ken nen om er goed mee te kunnen zeilen. Je moet er als het ware mee vergroeid zijn om precies op de juiste tijd het juiste commando te kunnen geven." Bij de Blue Peter Hardzeildagen gaat het net als bij de Bietenrace om zoveel mogelijk mijlen maken door zoveel mogelijk poorten te passeren. Die poorten zijn virtuele poorten, aangetekend op voor deel nemers beschikbare kaarten. Wie op een van de openbare aanlegstei gers in de Grevelingen aanlandt op zeil, dus zonder de motor te ge- Hard werken na een 'bakkie en een plakkie' De deelnemers aan de Blue Peter Hardzeildagen worden zondaga vond verwacht op Mosselbank West bij Bruinisse. Zij worden ontvangen met een 'een bakkie en een plakkaV en kunnen zich inschrijven. Maandag is de eerste wedstrijddag. Na het palaver start de 'poortenra- ce' rond 11.00 uur. Dag twee staat in het teken van de opdracht tot het zeilen van een 'Grevelingen Acht' Dagwinnaar is de 'slimste schipper'. Woensdag is de derde en laatste wedstrijddag. Zo snel mogelijk een bepaalde route afleggen is de opdracht. Winnaar is de 'snelste schipper'. Het eindfeest is bij WSV-Bru. bruiken, krijgt bonuspunten. Elke keer dat er op de motor gevaren wordt levert dat strafpunten op. El ke dag moet met de deelnemende schepen een bepaalde route afge legd worden. Zo luidt de opdracht van wedstrijddag twee het varen van een acht op de Grevelingen. Dag 3 staat weer in het teken van het zo snel; mogelijk zeilen van een route. Het hardzeilen is een sport, maar bij Blue Peter wordt niet op het scherpst van de snede gestreden. Van der Veer; „Je hebt niet dat he le fanatieke wat je bij sommige an dere zeilwedstrijden wel ziet. Het gaat niet alleen om de sport, maar ook om het samenzijn." De meeste deelnemers aan de hardzeildagen op de Grevelingen komen uit Zeeland en Zuid-Hol land. „Maar de winnaar van vorig jaar - demsteraak de Lettie - komt d uit Leimuiden en dat is meen ik in Noord-Holland. En, wat ik heel bi* zonder vind, we hebben dit jaarj een deelnemer uit België." De lustrumeditie van de Blue Peter hardzeildagen wordt woens dag 19 oktober afgesloten met een groots feest met live muziek voor alle deelnemers. Bij de Blue Peter Hardzeildagen gaat het om het zeilen van zoveel mogelijk Zeilen met een klassiek gaffelgetuigd schip is hard werken. Om goed te mijlen via negen (virtuele) poorten. kunnen zeilen moet je je schip door en door kennen. officieel Opel Dealer door Joeri Wisse LJLvoel je v r i j Onderdeel von de Automotions Groep Goes Vlissingen Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aan de Pearyweg te Goes. renesse - De Middelburgse firma Loontjens wil nog-voor de zomer een tweede zaak openen op de Ho gezoom in Renesse, Het nieuwe Funtastic Casino moet naast res taurant Plenty's verrijzen. Loontjens heeft al een zaak op de Hogezoom, Family Funhouse. De kansspelafdeling met gokautoma ten, die alleen toegankelijk is voor volwassenen, wordt in de plannen ondergebracht in het nieuwe pand. „Na de splitsing is het duide lijker voor het publiek wat je te wachten staat", zegt Alexander Loontjens. Het Family Funhouse is straks vrij van speelautomaten en toegankelijk voor iedereen. Op de plek waar het Funtastic Ca sino komt, is nu nog het terras van Plenty's. .Door de open ruimte te bebouwen, ontstaat er een doorge trokken gevellijn. Wethouder Ad Verseput spreekt van een 'kwali teitsverbetering'. Ook juicht hij de plannen van Loontjens toe om de verschillende vormen van ver maak van elkaar te scheiden. Alexander Loontjens hoopt dat de bouw voor het nieuwe seizoen ge reed is. Het bedrijf heeft diverse Funtastic Casino's, onder meer in Burgh-Haamstede, Ouddorp, Mid delburg, Vlissingen en Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42