zeeland 13 Er wordt druk gependeld bij de grens Zalco blijft bij loonoffer aL-ji» -as ftftfth Grensarbeiders commentaar Naar België O^ESftiö! te m Hl Ouders man die caisson opblies niet langer vast EIGENHUIS VERBOUWEN +INRICHTEN Zeeuwen naar Belgie Belgen naar Zeeland donderdag 13 oktober 2011 'Het aantal studenten dat afstudeert aan de hogeschool in Antwerpen is niet groot genoeg om aan de vraag te voldoen.' Robert Scheltjens, directeur Stedelijk Basisonderwijs Antwerpen 'Ik heb verschillende open sollicitaties gestuurd, maar telkens kreeg ik te horen: 'Sorry we hebben geen vacatures'.' Alexandra de Waele uit Hulst, afgestudeerd aan de pabo op de HZ T onge leerkrachten geven I het juiste voorbeeld. Zij kij- I ken naar de mogelijkheden in België. Daar vinden ze werk. Over de grens liggen dui delijk kansen. En niet alleen voor een baan in het onder wijs. Ook in de auto-industrie en in de logistiek is er veel te doen. Maar je moet het wel wil len zien. Zeeuwse bestuurders zijn te recht gespitst op zo veel moge lijk werkgelegenheid in Zee land. Die moet jongeren aan dit gebied binden. Maar het zou een goed tweede spoor zijn om de Zeeuwse jeugd consequent te helpen om ook eens wat ver der te kijken. Zeker in Zeeuws-Vlaanderen, waarvoor gisteren opnieuw een onafwendbare terugloop van de bevolking werd voor speld en waar de banen dus schaars worden, zullen jonge ren de grens wég moeten den ken. Met een beetje geluk kan achteraan staan in Nederland dan veranderen in een goede positie in België. Vanuit Zeeland en West-Brabant wijst Eu- res-adviseur Frans Buter werkzoekenden én werk gevers binnen de Euregio op de pro's en contra's, de mogelijkhe den en de beperkingen van wer ken over de grens. Hij speurt in da tabases met vacatures in binnen- en buitenland, brengt partijen bij een en bovenal: hij informeert. Gebrek aan informatie is het be langrijkste struikelblok bij grensar- beid, is zijn ervaring. Over fiscale zaken bijvoorbeeld, arbeidsrecht, kinderbijslag, pensioen en zieke- kostenverzekering. Ook kennis van de Franse taal, vaak een vereiste bij onze zuiderburen, is voor Ne derlanders nogal eens een pro bleem. Nog eentje: de Nederlan der die in Vlaanderen solliciteert, doet er goed aan enige uitleg te ge ven bij termen als 'havo' en 'vwo' die een Belg weinig zeggen. Buter c.s. hebben een verklarende lijst en korte uitleg van het Belgische en Nederlandse onderwijssysteem op schrift gezet, die zeer van pas kan komen bij het opstellen of be oordelen van een cv. In Midden-Zeeland zit de mogelijk heid van werk zoeken over de grens nog 'niet zo in het hoofd', zegt Buter. Naast praktische bezwa ren zoals de kosten voor de tunnel en de afstand, speelt mogelijk ook een psychologische drempel mee, veronderstelt de Eures-adviseur. In de Zeeuws-Vlaamse grensstreek wordt ondertussen druk gepen deld. Veel Vlamingen zijn werk zaam in Zeeuwse chemische be drijven. Al decennialang is er een toevloed van Vlamingen naar het voortgezet onderwijs in Zeeland; de andere kant uit gaan nu Pa bo-afgestudeerden die werk zoe ken in het Vlaamse primair onder wijs. Ook komen er al jaren medisch specialisten en andere zorgverle ners vanuit Vlaanderen deze kant uit, terwijl er in België grote vraag is in de sectoren logistiek (maga- zijnmedewekers en productieme dewerkers, bijvoorbeeld bij de au- tostoelenfabriek in Assenede) en automotive (auto-industrie, met name Volvo en toeleveranciers). In absolute cijfers komen er grosso modo net zoveel Vlamingen hier heen als er Zeeuwen naar Vlaande ren gaan. Maar, waarschuwt Buter, procentueel liggen de verhoudin gen anders. „Als je kijkt naar de werkgelegenheid in Zeeuws-Vlaan- deren en die in Oost- en West-Vlaanderen, zijn wij Calime- ro. Het percentage Belgen binnen de Zeeuws-Vlaamse beroepsbevol king is veel hoger dan andersom." BOEKENPRIJS Stem op uw favoriete boek voor de PZC-publieksprijs van de Zeeuwse Boekenprijs. Stemmen kan tot 4 no vember via www.pzc.nl/boekenprijs VIDEO Bekijk de laatste nieuwsvideo's op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Ben Jansen vussingen-oost - De werkne mers van aluminiumsmelterij Zal co in Vlissingen-Oost krijgen eind deze week formeel de vraag voor gelegd wat ze vinden van de plan nen van de directie om de loonkos ten te beperken. Maandag lieten ruim tweehon derd werknemers op een bijeen komst van de bonden al weten daar niets voor te voelen, maar dat gebeurde niet op basis van concre te voorstellen. Die heeft de directie gisteren in een gesprek met de vakbonden ge daan: geen CAO-verhoging vol gend jaar (afgesproken was 1 pro cent per januari en 1,1 procent per t juli), to dagen extra werken zonder salaris (bijvoorbeeld door elke dag twintig minuten eerder te beginnen of later te stoppen) en een deel van het loon afhankelijk te maken van de resultaten van Zalco. Tot een gedachtewisseling over de ze voorstellen kwam het niet, want de leden hadden hun bonds- bestuurders opgedragen niet ver der te praten zo lang een loonoffer dreigt. Koos de Meij van FNV Bondgeno ten toonde zich erover teleurge steld dat de directie van Zalco het wat hem betreft kristalheldere sig naal van de werknemers eerder de ze week niet heeft verstaan. „Dat komt op mij niet slim over. Ik be- middelburg - De ouders van de 2o-jarige bomverdachte uit Oost-Souburg zijn gisteren vrijgela ten. Het Openbaar Ministerie zegt onvoldoende bewijs te hebben voor hun betrokkenheid om ze langer vast te houden. Hun 20-jarige zoon blijft wel lan ger vastzitten. Hij geldt als hoofd verdachte van de explosie die op 23 september een caisson op het strandje van Ritthem vernielde. Hij wordt verdacht van het maken en laten ontploffen van de bom. Het drietal werd 6 oktober thuis aangehouden. „Wat er precies ge beurd is op het strand bij Ritthem is nog onduidelijk", zegt Martine Pilaar van het Openbaar Ministe rie. „Langzaam krijgen we alle in formatie binnen, maar de stukjes van de puzzel passen nog niet." Het OM wil verder geen medede lingen doen over het onderzoek. grijp die strategie niet helemaal." Directeur Wout Kusters van Zalco legde uit dat van alle bij het bedrijf betrokken partijen een bijdrage wordt gevraagd om de smelter weer winstgevend te laten werken. „Dat vragen we aan onze aandeel houder, aan onze leveranciers en ook aan onze medewerkers." De bonden gaan ervan uit dat het loonoffer de gemiddelde Zal- co-werknemer bijna 20 procent aan inkomen kost en dat de kos tenbesparing voor het bedrijf maar 1 procent bedraagt. Kusters wilde niet ingaan op deze percen tages. De bonden raadplegen hun leden schriftelijk. De uitkomst moet eind volgende week duidelijk zijn. w -.s» WWW.DENftTiBNAlEBOBWBEURS.Xl secundair onderwijs industrie logistiek primair onderwijs gezondheidszorg autobranche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3