2 zeeland Jonge leerkrachten kijken over de grens Prognose: Zeeuws-Vlaanderen telt in 2040 nog maar 91.000 inwoners donderdag H&M'tje Jonge leerkrachten vinden in Zeeland moeilijk werk door dalende leerlingaantallen op scholen. Ze bezochten gisteren Antwerpse basisscholen, waar juist een tekort aan personeel is. In België meer perspectief Half uurtje met de auto donderdag 13 oktober 2011 door Willem van Dam De koningin hoeft niet in H&M-jurkjes staats bezoeken af te leggen", aldus het PvdA-Twee- de Kamerlid Jeroen Recourt deze week in De Volkskrant Wat is er in vredesnaam mis met een H&M'tje? Ze verkopen er bij H&M, zo heb ik me door vrouw en dochters la ten vertellen, leuke jurkjes, broe ken en jassen die bovendien zeer betaalbaar zijn. Dus wat is er op tegen als de majesteit ook eens bij H&M gaat shoppen? De heer Recourt plaatste zijn op merking in het kader van het de bat over de toekomst van het Ko ningshuis. De PvdA huldigt (met enkele andere oppositiepartijen) het standpunt, dat de majesteit en haar familie evenals haar onderda nen in deze zorgelijke tijden moe ten inleveren. „Iedereen moet de broekriem aanhalen. Ook dege nen die het hoogst in de boom zit ten, moeten daaraan meedoen. Dit past bij de modernisering van het Koninklijk Huis", sprak het Kamerlid ferm. Dat kan, vinden Recourt c.s., best ietsje minder. Derhalve: weg met de belasting vrijstelling voor het Koninklijk Huis. Derhalve: Beatrix moet net als ie der ander huur gaan betalen. Derhalve: het moet afgelopen zijn met de gratis vliegreisjes. Moet Majesteit in de nabije toe komst dan maar op een houtje bij ten; moet ze straks naar de voed- selbank, de kledingbeurs en de ruilwinkel? Nee, zó ver wil Kamerlid Recourt nu ook weer niet gaan; Majesteit moet het recht behouden op een royale vergoeding, opdat zij niet in 'H&M-jurkjes staatsbezoeken hoeft af te leggen'. Maar wat zou dat een koninklijk gebaar zijn; onze vorstin die uit solidariteit met al die gehandicap ten die hun PGB kwijtraken, ge woon in een prettig geprijsd H&M-mantelpakje bij Obama op visite gaat. Ik heb er de catalogus van H&M nog even op nageslagen. Ze verko pen er ook alleraardigste hoedjes. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal <na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordrfummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Woonplaats Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Oe PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan. WERKEN OVER DE GRENS door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Het statige gebouw van de Antwerpse kleuterschool De Krokodil is enorm, maar niet groot ge noeg om elf klassen onder te bren gen. Daarom zijn vorig jaar drie extra containers op het school plein neergezet. „We hebben nu 231 kleuters. Twee jaar terug waren dat er nog 180", vertelt directrice Ingrid Hendrickx. De pabo-studen tes van de Hogeschool Zeeland, op bezoek in de school, kijken enigs zins verbaasd rond. „Wat zijn 't veel kleuters hè?" Terwijl Zeeland kampt met krimp, groeit de bevolking van Antwer pen. De basisscholen moeten steeds uitbreiden. Hendrickx: „Ouders kunnen hun kinderen al leen nog via internet inschrijven bij de school. Anders kamperen ze hier op de inschrijvingsdatum de hele nacht voor de deur, om maar op tijd te zijn." Door de groei is er veel behoefte aan personeel, zegt directeur Ro bert Scheltjens van het Stedelijk Basisonderwijs Antwerpen, een koepel waaronder 63 scholen en 1800 personeelsleden vallen. „Het aantal studenten dat afstudeert aan de hogeschool in Antwerpen is niet groot genoeg om aan de vraag te voldoen. We komen per jaar dertig a veertig mensen te kort." Hóe anders is de situatie op de ar beidsmarkt in Zeeland: jonge leer krachten komen nauwelijks aan een baan, omdat de Zeeuwse basis scholen te maken hebben met da lende leerlingaantallen. Als de pas afgestudeerde pabo-studenten wél aan de slag kunnen, dan moeten ze veelal genoegen nemen met in- valwerk of een beperkt aantal uren. De pabo van de Hogeschool Zee land en de Antwerpse scholenkoe pel werken daarom samen. HZ-stu- denten kunnen, als ze daar belang stelling voor hebben, aan de slag in Antwerpen. Eerst als inval kracht, maar later met uitzicht op meer zekerheid. Het bezoek van de HZ-studenten werpt meteen vruchten af „Wil ie mand misschien volgende week in vallen? Ik heb vanochtend al tien mensen gebeld, maar ik heb nog niemand", vraagt de docente van basisschool het Groene Eilandje bijna wanhopig. Alexandra de Waele uit Hulst steekt gretig haar hand op. „Ik wil wel!" Vijf minu ten later komt de docente terug met goed nieuws. „Het is in orde." Marisca Schouten (24) uit Vlissingen studeerde ander half jaar geleden af aan de pabo in Vlissingen. „Ik heb veel invalwerk gedaan, maar ik krijg geen vastigheid. In België is er meer perspectief. Ik dacht dat het onderwijs in België heel streng zou zijn, maar ik zie eigenlijk niet zo veel verschillen. Ik heb voor de komende vier maan den werk in Zeeland, maar daarna denk ik erover om me in te schrijven voor werk in Antwerpen." Alexandra de Waele (23) uit Hulst studeerde in februari af als leerkracht basisonderwijs. „Ik heb verschillende open sollicitaties gestuurd, maar telkens kreeg ik te ho ren: 'Sorry we hebben geen vacatures'. Op de Antwerp se basisscholen werken veel jonge mensen en er zitten kinderen met veel verschillende culturele achtergron den. Dat vind ik een uitdaging. Antwerpen is voor mij maar een half uurtje met de auto. Ideaal!" MIDDELBURG - De bevolkingskrimp in Zeeuws-Vlaanderen, Oost-Gro- ningen en de Achterhoek zet door. Het zijn de drie grootste krimpre- gio's van Nederland. Deze progno se maakte het Regionale bevol- kings- en huishoudensprognose van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) en het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend. In overig Zeeland is tot 2025 een groei te zien van circa 3300 inwoners. In Zeeuws-Vlaanderen zullen in 2015 circa toö.too inwoners wo nen. Tien jaar later zal de teller stil staan op 102.400. De leegloop is dan nog niet gestopt. In 2030 duikt Zeeuws-Vlaanderen onder de 100.000 inwoners en in 2040 is het inwonertal gezakt naar 91.800. De bevolkingskrimp laat zich voor al zien in de periferie van Neder land. Een derde van alle gemeen ten in Nederland krijgt te maken met een terugloop van 2,5 procent of meer. De totale afname van het inwonertal tot 2025 bedraagt in de ze gemeenten ruim 180.000 perso nen. In Zeeuws-Vlaanderen, Oost-Gro- ningen en de Achterhoek loopt in totaal in de komende vijftien jaar het aantal inwoners met 25.000 te rug. In de Randstad daarentegen groeit de bevolking onverminderd. Dat zijn de provincies Noord-, Zuid-Holland, Flevoland en Utrecht. Tussen 2010 en 2025 groeit het aantal inwoners met 700.000. Op de langere termijn groeit de Randstad naar verwach ting in een lager tempo. Tussen 2025 en 2040 wordt over krap 400.000 inwoners gesproken. Een groot deel van de bevolkings groei heeft plaats in de grote ste den. Amsterdam groeit tot 2025 met bijna 100.000 inwoners. Buiten de Randstad doet de groei zich vooral voor in steden met bo venregionale voorzieningen, zoals hogere onderwijsinstellingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2