te doen Van Cerner en Wiersma vormen sterke twee-eenheid Degenschermer Verwijlen is weer 'ziek' van een zilveren medaille 29 Advocaat vraagt om meer respect donderdag 13 oktober 2011 iBSnSiSSOTB Bondscoach Dick Advocaat van Rusland heeft meer respect in met name de nationale media geëist voor zijn team. „Ik hoop dat vanaf nu mijn ploeg niet meer zo hard wordt bekritiseerd als in het verledenzei hij na de kwalificatie voor het EK. Vooral Advocaat zelf ligt vaak onder vuur in de media. een paar steekjes vallen. foto Robert Vos/ANP als aanvallende middenvelder geen enkele concurrentie heeft. En dan is ook Nigel de Jong er nog. De Jong was voor zijn verban ning onomstreden bij Van Mar wijk, maar na zijn terugkeer is zijn status duidelijk veranderd. Van Marwijk vond dat De Jong maandag prima trainde in Stock holm, maar wie wat minder ge kleurd keek, zag een lichtelijk geïr riteerde speler, die zich op een overdreven manier probeerde te profileren. DE BLESSURES Kun je als bondscoach eigenlijk nog bouwen op Arjen Robben? Een Robben in vorm is wereldtop en zal nooit ter discussie staan. Ze ker niet bij Oranje, dat zonder hem en Ibrahim Afellay de nodige diepgang op de vleugels mist. Er is niemand in de selectie die zo hard werkt om fit te zijn en te blij ven als Robben. Maar het pro bleem is dat het lichaam van piepschuim altijd maar weer voor een andere route kiest. Dus wordt het lastig plannen voor Van Mar wijk en is het vooral een kwestie van hopen. En hopen op een fitte Robben is ondertussen bijna ho pen op een wonder. Een ander 'probleemgeval' is Ibra him Afellay. Voor hem wordt het een race tegen de klok. Medisch gezien zal hij het EK waarschijn lijk halen, maar om dan meteen weer in topvorm te geraken? Daar is meer voor nodig. Meer tijd voor al. KIEV Alle blikken zullen de komende maanden gericht zijn op Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne. Aller eerst vindt daar op 2 december de loting plaats. En als de indeling eenmaal bekend is, kan het mijme ren beginnen over 1 juli 2012, als in datzelfde Kiev de finale van het EK wordt gespeeld. Kiev moet de eindbestemming worden van die prachtige reis naar succes voor Oranje. De weg is al uitgetekend, nu de invulling nog. door Max van der Put CATANIA - Eigenlijk is het absurd. In een paar maanden tijd heeft de genschermer Bas Verwijlen een zil veren medaille bij het EK (in juli) en zo'n zelfde plak (gisteravond) bij het WK veroverd. De 28-jarige schermer uit Oss reeg op beide toernooien de overwinningen aan een. Tot de finale. Toch is er na die bijzondere prestaties geen feestje gevierd in huize Verwijlen. Want de twee toernooien eindigden voor hem in mineur. Trok op het EK de Duitser Jörg Fiedler met 15-14 aan het langste eind, gisteren in Catania had de Italiaan Paolo Pizzo na 13-13 het laatste woord: 15-13. „Na die verlo ren EK-fmale was ik goed ziek. En het duurde wel even voordat dat wegtrok. Nu zal het niet anders zijn", verwachtte Verwijlen gistera vond. De verloren WK-fmale lag al bijna twee uur achter hem, hij had al ge doucht, maar toch stond het hui len hem nog altijd nader dan het lachen, erkende hij ruiterlijk. De eer van het zilver en de karren vracht aan punten op de wereld ranglijst (die hem heel dicht bij kwalificatie voor de Olympische Spelen brengt) zijn slechts 'ver zachtende omstandigheden'. Voor al ook omdat hij zichzelf wat kon verwijten na de finale tegen Pizzo. „Bij 13-13 was er een korte pauze en heb ik samen met mijn pa (coach Roel Verwijlen) een tactiek uitgestippeld. De actie die ik zou maken, kwam er niet goed genoeg uit. Bovendien deed hij vervolgens niet wat ik verwachtte en liep ik er vol in. Zo verkloot je het, zo gooi je een WK weg." Verwijlen noemde zichzelf wei eens grappend een Duitser als hij weer eens uit geslagen positie was opgeveerd. Na de twee verloren fi nales is één ding zeker: Verwijlen is geen Duitser. Terwijl voor zijn gevoel gisteren alles klopte. „De voorbereiding, de coaching, de tac tiek... En ook al had ik tijdens som mige partijen het gevoel dat ik slecht stond te schermen, toch won ik dan weer." Van sportpsycholoog Rico Schuijers heeft hij de afgelopen ja ren geleerd hoe hij mentaal moet omgaan met het 'circus' van zo'n titelstrijd. „Hij reikt handvatten aan die je kunt gebruiken bij het focussen. Zeker weten dat het werkt. Ik kan het elke topsporter aanraden, ook al is er niks aan de hand." Verwijlen zei - uiteraard - te ho pen dat hij zijn topvorm kan door trekken naar de Olympische Spe len volgend jaar in Londen. Maar hij beseft dondersgoed dat presta ties uit het recente verleden zeker bij het degenschermen (met z'n brede wereldtop) absoluut geen ga ranties bieden voor de toekomst. Bas Verwijlen „In de ronde van de laatste 64 stond ik vandaag met 11-10 achter tegen een Roemeen", aldus Verwij len. „Die pot had ik dus zomaar kunnen verliezen en dan is het een heel ander verhaal." Het werd dus een zilveren verhaal. En hij kan het niet laten om toch maar weer even voor zijn vader op te komen. „Ik denk niet dat er een sporter is die al een olympische nominatie heeft en een EK- en WK-medaille op zak, wiens coach op een houtje moet bijten", ver wees hij naar het besluit van NOCNSF om de functie van bondscoach te laten vervallen, wat Roel Verwijlen in de WW deed belanden. Dat vindt de medaille winnaar absurd. door Edwin Fischer TOKIO - Het rijtje namen van de voorgangsters van Céline van Ger- ner is niet al te groot. Tot 2003 be stond de meerkampfinale uit de 36 beste turnsters, destijds op een opgeschoonde lijst van maximaal drie turnsters per land. Elvira Becks (1991), Monique Nuijten ('99) en het trio Gabriëlle Wam mes, Rixt Valentijn en Verona van de Leur (2001) plaatsten zich allen voor een mondiale allroundfinale. Nadat in 2002 het aantal finalisten tot 24 was teruggebracht (maxi maal twee per land), slaagde al leen Suzanne Harmes er in 2003 nog in om finale te mogen turnen. Het is dus niet zo raar dat Gerben Wiersma trots is. De bondscoach van het vrouwenteam, dat dertien de werd in het landenklassement, is tevens de persoonlijke coach van 's lands beste turnster. „Céline is heel bijzonder. Ze is een van de weinig turnsters met wie ik ge werkt heb die het talent heeft om medailles te winnen. In ieder ge val op EK's en misschien zelfs ook op WK's. Vooral op balk heeft ze het in zich de top te halen. Ze kan al een 6,3 turnen en met die moei lijkheid hoor je al bij de groep die zich voor finales kan plaatsen. En op balk is in een finale dan alles mogelijk, dus ook een medaille." Dat is evenwel toekomstmuziek. Van Gerner heeft vandaag op het WK in Japan eerst nog een meer kampfinale te turnen. Zonder eni ge druk. De WK-doelstellingen zijn immers gehaald. Met het team werd een plaats bij de beste zes tien landen behaald en dus komt er een tweede kans op een olym pisch landenticket (op het teste- vent in Londen, op 11 januari). Daarnaast dwong Van Gerner zelf, met een twaalfde plaats (op ge schoonde lijst) op balk, een olym pische nominatie van NOCNSF af „Céline heeft niets te winnen en niets te verliezen in deze finale", weet ook Wiersma. „Het doel zal zo foutloos mogelijk turnen zijn en op balk zal ze proberen haar ei gen element (Van Gerner doet een wisselspagaat met hele draai) te la ten zien. Lukt die, dan is haar WK met de erkenning van de 'Van Ger ner' helemaal geslaagd." Dat de in Grou wonende coach zelf een behoorlijk aandeel in alle prestaties van zijn pupil heeft, be seft hij terdege. „Maar ik vind het wel een eer om met zo'n topper op de wedstrijdvloer te mogen ko men." Hij typeert zijn omgang met Van Gerner ook als „behoorlijk gelijk waardig. Daar streef ik met al mijn pupillen naar overigens. Al is de in vulling daarvan per turnster wel weer anders. Céline is bijvoor beeld communicatief heel erg Céline van Cerner sterk. Als er al eens een irritatie is, dan stelt ze die gelijk aan de orde. Er sluimert nooit iets bij ons." Dat blijkt ook. Wie de twee gister middag in de hal op de laatste trai ning voor de finale bezig zag, zag een twee-eenheid. In alle rust, maar vaak met een lach, werken de twee uitstekend samen. „Ik leer van hem, maar hij leert ook wel van mij. We hebben wel een klik denk ik", bekent Van Gerner. „Dat komt natuurlijk ook doordat ik al vanaf mijn achtste bij Gerben train." Japan kan Chinese hegemonie niet doorbreken De turners van China hebben giste ren op het WK turnen in Tokio de landenfinale gewonnen. De Chine zen pakten daarmee voor de vijf de keer op rij de wereldtitel. Lang leek Japan een einde te ma ken aan de Chinese hegemonie. Maar op het slotonderdeel, de rek stok, faalde zowel Yusuke Tanaka als Kohei Uchimura. Japan bleef nog net tweede, één honderdste voor de Verenigde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29