zeeland 125 een nieuw gezicht T Middelburgs huishouden tot 18 euro meer kwijt Het vertrouwde adres voor al uw glaswerk! Bedrijven concentreren zich steeds meer op terreinen Zuid-Beveland Napoleontische tijd herleeft met soldaten in Fort Rammekens Vleermuizen beplassen moderne kunst donderdag 13 oktober 2011 Jaap Melse, Theo Melis, Sjaak Koets en Michel van Dis. Inzet: het werk aan de Langstraat foto's Lex de Meester wagens en karretjes er gemakkelij ker overheen kunnen. Eerder dit jaar is tegen de duindijk een 'trap- pentheater' gebouwd. Wel een beetje een tegenvaller, zegt Koets. Want het oogt kleiner dan ver wacht. „Toeristen gaan er graag op zitten, maar de muziek kan je er niet op kwijt." Gezichtsbedrog, weet wethouder Melse. „Er is evenveel ruimte als in de vroegere muziekkiosk." Maar er is wel een ander pro- door Theo Giele MIDDELBURG - Aan lokale belastin gen is een gemiddeld gezin in Mid delburg in 2012 tien tot achttien euro meer kwijt dan dit jaar. Meerpersoonshuishouden met een eigen woning zien de lasten ge middeld stijgen van 589 naar 607 euro per jaar. De belastingdruk voor mensen in een huurwoning gaat omhoog van 296 naar 306 euro. Hierbij wordt uitgegaan van een woning met een WOZ-waarde van 200.000 eu ro. Dit is te lezen in de programmabe groting 2012 die het college van Burgemeester en Wethouders naar de gemeenteraad heeft ge stuurd. Die ging eerder dit jaar al akkoord met de grote lijnen. Bij de bespreking van de plannen voor de komende jaren werd al overeengekomen dat de tarieven gemiddeld met twee procent zou den stijgen. Voor de rioolheffing geldt een extra verhoging van 1 procent. On roerend zaakbelasting (OZB), afval stoffenheffing en reinigingsrecht gaan stijgen 1,5 procent extra. Een aantal gemeentelijke heffin gen gaat niet omhoog. Zo blijft de toeristenbelasting één euro per nacht Een parkeerbon (officieel: nahef- fing parkeerbelasting) kost ook vol gend jaar 52 euro. Dat alles betekent dat de gemeente komend jaar 600.000 euro meer aan belastingen binnenkrijgt, of wel een totaal van 18,5 miljoen eu ro. Verreweg het meeste geld komt binnen via de OZB (7,7 miljoen), de reinigingsheffing (5,6 miljoen) en de rioolheffing (3,9 miljoen). Monumentaal isolerend glas in stopverf Glas in lood tussen dubbel glas Dubbel glas met een figuurzijde Bel voor subsidie mogelijkheden op isolerend glas! PRIIMS Tel.: 0118-413351 www.prins-glas.nlinfo@prins-glas.nl GOES - De bedrijventerreinen in Midden-Zeeland lijken nauwelijks nog last te hebben van de econo mische en financiële crisis. Ze groeien weer gestaag, zowel in Goes als Kruiningen en Kapelle. Vooral op de Poel II aan de A58 in Goes blijven zich bedrijven vesti gen. De gemeente verwacht er dit jaar veel meer bedrijfsgrond te ver kopen dan de afgelopen twee ja ren: zo'n 3,9 hectare. De Goese wethouder Loes Meeu- wisse (economische zaken) heeft daar wel een verklaring voor. „Bin nen krimpregio's als Zeeland zie je dat arbeidsplaatsen zich in één ge bied concentreren. Veel bedrijven trekken naar Goes of een ander centraal gelegen plek in Mid den-Zeeland. Autodealers bijvoor beeld concentreren hun activitei ten op de Poel II. Daar worden twee of drie vestigingen samenge voegd." Bedrijven die op de Poel II neer strijken komen deels ook van ande re Goese terreinen. Zo verkast Bluekens Truck Bus BV over een half jaar naar een nieuw pand op een 'eiland' van de Poel II. Dat is wel de duurste bedrijfsgrond (124 euro per vierkante meter), maar als bedrijf sta je zo vlakbij de snelweg wel mooi in de etalage. Een grote klapper is de vestiging van Tramper Technologies op een zichtlocatie van 1,8 hectare. Goes boekte in 2007 een recordver koop van 10 hectare. Na de crisis daalden de verkopen naar 0,7 en 0,6 hectare. Nu loopt dat weer op naar 3,9 hectare. Er liggen opties van nog meer (grote) bedrijven. bleem: als de fanfare er speelt, komt de muziek niet goed door. „Het is net alsof het geluid ver dwijnt. We moeten nog maar eens in overleg treden. Om te bezien hoe dat probleem kan worden op gelost." AARDENBURG - Het lijkt B en W van Sluis prachtig om op muren van de Sint Baafs een aantal mo derne schilderijen aan te laten brengen. Het college is bereid daar 75 mille in te steken. Maar griffier Dick de Pooter van het kerkbe stuur ontraadt dat ten sterkste. Want die kunstwerken worden dan meteen vernield. Door vleer- muis-urine! Het kerkbestuur is ie der jaar zelf al zo'n 75.000 euro kwijt aan het schoonmaken van tentoongestelde kerk- en kunst schatten. „Er huizen nogal wat vleermuizen. Die zorgen niet al leen soms voor consternatie onder concertgangers, de urine van die beestjes tast ook schilderijen aan." Eenzelfde probleem speelt in de Grote Kerk van Veere. Volgens een museumexpert kunnen vleermui zen en ratten daar kunstwerken in enkele dagen tijd vernielen. RITTHEM - Het oudste zeefort van West-Europa is op 22 en 23 okto ber weer het decor van een histo risch weekend. In Fort Rammekens (1547) bij Rit- them spelen de soldaten van de vereniging het Zevende Bataljon Infanterie van Linie 1825 het leven in de tijd van Napoleon na. Daarbij krijgen ze gezelschap van het Derde Regiment Grenadiers, een Belgische historische vereni ging- Het publiek kan dan zien hoe de soldaten exercities houden, hun wapens schoonmaken, hun potje koken en wachtlopen. Het Zeven de Bataljon is bekend met Fort Rammekens. Tweemaal per jaar is de vereniging er te gast. Eén keer met een groot publieksevenement, zoals op 22 en 23 oktober, en één keer met een garnizoensdienst. Vanwege de herfstvakantie zijn er extra rondleidingen op het fort op de zondagen 16, 23 en 30 oktober vanaf 14.00 uur. Een gids van het IVN laat mensen dan het fort en het naastgelegen natuurgebied zien. Verder is het fort in oktober dagelijks open van 12.00 tot 17.00 uur. met d» hatelijk* Mnfc*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25