in een bizarre wereld boeken 115 Heeft u moeite met lopen? Ik niet! 399,- 2790,- molenaar V B 699,- 3495,- Bel direct 0341 - 27 40 40 voor een gratis uitgebreide brochure! Bon voor GRATIS brochure! mm donderdag 13 oktober 2011 eeuwen, moderne romans geschreven, mil joenen romans. De oude vorm is zo vaak ge bruikt. Je bent verplicht je eigen vorm te vinden, je eigen weg te zoeken." En dat terwijl hij eigenlijk een dichter is. Met drie bundels op zijn cv. „Ik was nooit helemaal tevreden. Ik ben romans gaan schrijven, omdat ik ervan overtuigd was dat ik geen goede dichter was. De poëzie sluipt mijn proza binnen. Mijn poëzie is mijn ro man. Er zit niet zo veel verschil tussen." Sla zijn boeken erop na. Zinnen, zo mooi dat je ze allemaal uit het hoofd zou willen kennen. „Mooie zinnen, die bedenk ik niet. Ik volg mijn gevoel. Als het muziek was, zou het jazz zijn." Hij weet sowieso niet waar het heen gaat. Met een grote glimlach legt hij een hand op Hemel en hel. „Alles komt uit het niets. In 1995 hoorde ik een radiopro gramma over een oude vrouw in het noor den van IJsland. Eind 80, weduwe en erg rijk. De mannen in de buurt accepteerden geen krachtige vrouw en probeerden haar klein te krijgen. Zat een roman in, dacht ik." Hij verplaatste het verhaal in tijd en plaats en hij zou over een oude vrouw schrijven. „Met vijf pagina's vooraf over een jonge man die voor haar zou gaan werken, maar in plaats daarvan ging hij naar zee." Zoiets overkwam Stéfansson zelf ook. „Het ging een geheel andere kant op. Het over rompelde mij volledig. De vijf pagina's over die jongen zijn er nooit gekomen. Na hon derd pagina's stond ik op. Ik had iets heel anders geschreven. Ik volg wat zich aan dient. Ik geloof niet in volledige controle, dan is het geen fictie. Poëzie en fictie is iets wat je nooit helemaal begrijpt. Het gaat over gevoel." Die mooie zinnen komen in golven. „Ik schrijf snel. Heel intens, zestig, zeventig pa gina's. Omdat ik steeds vergeet waar ik be gonnen ben, moet ik vaak terug om sporen op te pakken." Dit alles om, zoals hij het uitdrukt: 'in de kern van de menselijke natuur te geraken'. Zijn lijfspreuk heeft hij van William Faulkner: 'Ik probeer altijd het onmogelijke te doen'. „De beste uitspraak die ik ken over romans schrijven. Ie moet proberen, dat ben je ver plicht aan jezelf, aan de vorm." Over Faulkner gesproken: het eind, zeg maar gerust de finale van Het verdriet van de engelen roept Faulkners As I lay dying in her innering. Slepen met een dode in een lijk kist. Er zit veel Othello in dit deel van de tri logie, zoals Paradise Lost in Hemel en hel zit. Literatuur, vindt Jón Kalman Stéfansson, moet onze manier van denken verfrissen en opschudden. „We denken in voorpaginakoppen. Die kor te statements doen ons geloven dat het be langrijkste in ons leven economie is, poli tiek, een nieuwe auto, een hoog salaris. We vergeten dat wat het belangrijkste is nooit op de voorpagina staat. Een eerste woord van je kind. Hoe je vrouw uit het raam kijkt. Die details waar niemand het over heeft. Maar het zijn deze details die maken wat we zijn. Zonder dat zou het leven leeg zijn, een totale leegte." Net als de jonge IJslandse mannen in zijn boeken, kent Stéfansson aan 'poëzie en fic tie' alle belang toe. „Zo ga je beseffen dat de wereld niet heel is. Dat we in een wereld le ven die bizar is. Ik hoop en geloof dat poë zie en fictie een rol kunnen spelen. Het is een naïef geloof, dat weet ik. Maar soms, wanneer je in een bizarre wereld leeft, moet je naïef zijn." Waar hij zich aan ergert, noem het de score bord journalistiek in de boekenwereld. „Het is de laatste decennia een betreurenswaar dig misverstand geworden om bestsellers te verwarren met literatuur. Verkoopt het goed, dan is het literatuur. Onzin. Toen ik dit zei in een IJslandse krant werd ik uitge maakt voor snob. Het laat me koud, ik heb gelijk. Misdaadromans en andere bestsellers zetten je niet aan het denken, ze stellen geen vragen; ze vertellen een verhaal. Het verhaal zit vast in het boek. Neem As I lay dying. Daar blijft de tekst niet in het boek, maar gaat in je geest zitten." Jón Kalman Stéfansson - Hemel en hel. Vertaling Mar cel Otten. Anthos, 19,95 euro. Het ver driet van de en gelen ver schijnt in ja nuari. IJsland staat centraal op de Frankfurter Buchmesse, van 12 tot 16 oktober. E^SSMgaaHHa kijken. Je vader in zwembroek, je moeder in bikini, zij samen-in bed: het zijn dingen waarover je liever niet nadenkt. Of zoals Moll het stelt: 'Je bent de zoon van de man wiens lichaam je niet kent'. Hij gaat in deze gedichten op reis door een onbekend en onbehaag lijk land. Een onderneming waar voor moed is vereist, want Moll be seft het maar al te goed: we praten over alles, maar we hebben het nooit 'over de pikken van onze va ders'. Moet dat dan? Ja, dat moet, weet hij duidelijk te maken. Juist daarin zit de kracht van dit re quiem voor een vader. Juist daar om ontroeren deze onwillige, bijna grimmige gedichten en voelt de le zer een merkwaardig soort loute ring. Tijdens een vakantie belandt de dichter met zijn vader in een twee persoonsbed: 'Op de laatste kamer van het hotel lig je dan na 37 jaar, 4 maanden en 28 dagen rug aan rug met de kont tegen de kont van je vader'. Het zijn niet de woorden die je in een dichtbundel verwacht, maar het zijn precies de juiste woorden. We hebben duizend keer gekeken zonder iets te zien, zo griezelig dichtbij. De dichter rukt onze ogen open. Maarten Moll - Lichaam. Contact, 24,95 euro. Gratis brochure? 0341 1 40 40 of Opvouwbare scootmobielen vNaar de winkel of een ommetje maken -/ Voor binnen en buiten Past in iedere kofferbak Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel Kleinste draaicirkel NU V£\|tRBAAR Vaste scootmobielen y Zelf uw boodschappen doen Er op uil zonder moe te worden Hoge kwaliteit luchtbanden S Comfortabele zitting Stabiel en veilig S Geschikt voor langé afstanden V.A. Moeite met slapen? Regelmatige slaapproblemen veroorzaakt kramp in de kuiten en benen, vermoeid heid bij 's morgens opstaan en stramme ledematen. Een comfortbed van Molenaar voorkomt dit. 32 modellen, v.a. 420,- Moeite met traplopen? Laat u comfortabel naar boven brengen en slap veilig uil. Eenvoudige bediening. 7 modellen, v.a. 2395,- Heeft u ondersteuning nodig? Naar de winkel lopen of een ommetje maken is geen probleem meer! 12 modellen, v.a. 99,- of bel direct 0341 - 27 40 40 Scootmobielen Trapliften Rollalors f"_'Bedden E-bikes i Naam: ji Mevr i jDhr i Adres: Postcode: Plaats: i Telefoon: E-mail: M1pzc_wkd1-2 Gratis demo thuis? Bei direct: 0341 - 27 40 40 Bezoek een dealer bij u in de buurt Geopend van ma t/rn vrij van 10-18 uur en op za van 10-17 uur. Arnhem Ringoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Heerlen In de Cramer 21 Hengelo Vosboerweg 16 Nunspeet Laan 18 pameren Roden Westeresch 8 Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Trapliften staan alleen in onze speciaalzaken in Nunspeet en in Best Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw nr 506, 8070 VB Nunspeet WELZIJ NSPRODUCTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15