io bezuinigingen defensie 'Ik was net op tijd weg' 'Niveau moet hetzelfde zijn' donderdag 13 oktober 2011 Militair „Het is nu een rotperiode", zegt eerste lui tenant Kevin van Eijk (23) uit Schijndel. In april dit jaar werd zijn elfde tankbatal jon in Oirschot stilgezet, om waarschijn lijk begin volgend jaar te worden opgehe ven. „We zijn nu bezig om het materieel te demonteren en in te leveren en met het herplaatsen van personeel. Het pijnlij ke is dat er geen zicht is op de toe komst." Want wat exact de personele ge volgen zijn van de immense bezuinigin gen bij defensie is nog steeds niet duide lijk. „Ik kan wel solliciteren naar een plek bij een andere eenheid, maar voor hetzelf de geld verdwijnt die binnenkort ook." Bo vendien blijft er in de ogen van Van Eijk weinig over van het leger. „Dankzij het ka rig budget zullen er nauwelijks meer uit zendingen zijn. Ik heb geen zin om de ko mende tien jaar alleen nog maar te oefe nen." Hij heeft inmiddels verschillende col lega's defensie zien verlaten. Maar een baan vinden in de burgermaatschappij is nog niet zo eenvoudig, heeft Van Eijk in middels ervaren. „Als het moet dan heb ik morgen een baan als transportplanner. Maar ik wil een functie van een niveau dat vergelijkbaar is met wat ik nu heb, bijvoorbeeld als manager op een afdeling operations." Zo'n baan vraagt om plan nen, organiseren en analyseren. Precies wat hij gewend is te doen bij zijn huidige baan. Want hoewel slechts 23 jaar oud geeft hij als plaatsvervangend eskadron commandant leiding aan 89 mensen. Op zijn twintigste leidde hij tijdens zijn uit zending naar Afghanistan een peloton van achttien man. „De meeste mensen in het bedrijfsleven op een vergelijkbare lei dinggevende functie zijn 30-plus. Maar ja, die hebben na hun opleiding alleen maar op kantoor gezeten, ledereen bij de fensie ondergaat een basisopleiding en wordt vervolgens gevormd bij zijn of haar eenheid. Als leidinggevenden staan we heel dicht bij het personeel, onder meer dankzij uitzendingen." Sander Zwanenburg (31) uit Breda werk te tot een halfjaar geleden bij defensie. Net voordat de bezuinigingen werden aangekondigd, begon hij bij zijn nieuwe werkgever. „Ik was inderdaad net op tijd weg. Sommige oud-collega's hebben nog steeds geen idee waar ze aan toe zijn." Sander wilde graag geneeskunde stude ren, maar had moeite met scheikunde. De fensie bood hem de kans toch werkzaam te zijn in de medische sector, als een offi cier geneeskundige dienst. Die staat niet zelf aan het bed, maar managet de zorg. „Defensie paste bij mijn ideaal om iets te doen voor de wereld. Bovendien kun je daar lekker mentaal en lichamelijk bezig zijn." De laatste zes jaar verzorgde hij bij de luchtmacht opleidingen, trainingen en oefeningen voor geneeskundigen. „Daar voor reisde ik de hele wereld rond." Toen hij een halfjaar geleden terugkwam uit Afrika besloot hij te stoppen bij defensie. „Ik wilde meer rust in mijn privéleven. Als je 18 en vrijgezel bent is al dat avontuur heel aantrekkelijk, maar nu wil ik meer tijd besteden aan mijn relatie en sociale leven." Na bemiddeling vond hij een baan bij de Geneeskundige Hulpverleningsorga nisatie in de Regio (GHOR) in Zuid-Hol land Zuid. Die houdt zich onder andere bezig met de coördinatie van de genees kundige hulp bij rampen of ongevallen. Sander verzorgt de opleidingen, trainin gen en oefeningen voor geneeskundige in stellingen in de regio. „Net als ik bij defen sie deed. Alleen is 'oorlog' nu vervangen door 'ramp'. Deze baan sluit dan ook per fect aan bij mijn vorige." Ook financieel is hij er niet op achteruit gegaan. Op zijn militaire achtergrond wordt ver schillend gereageerd. „Mensen vinden het positief dat we gedisciplineerd zijn en goed kunnen werken onder stress, maar sommigen zijn denk ik ook wel bang dat we ons hard opstellen. Maar tot nog toe heb ik alleen nog maar positieve feed back gekregen." door Niek Opten Militairen moe ten op grote schaal op zoek naar een baan buiten defen sie. Maar dat valt nog niet mee. Met name jonge officieren en ouderen hebben het lastig. Een halfjaar geleden kondigde de fensie een ongekend zware bezui nigingsoperatie aan. Van de 69.000 arbeidsplaatsen moeten er de komende jaren 12.000 verdwij nen, waarvan de helft gedwongen. Van een uittocht is volgens defen sie nog geen sprake. Personeelsle den zouden wachten tot concrete plannen bekend worden, in de loop van 2012. Maar veel medewerkers houden er al reke ning mee '."-v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10