SCHIJN 'N LICHTJE OP MIJ MAATWERK Licht hoeft niet per se uit een lampj e te komen. In veel gevallen is het handiger het object zelf licht te laten geven. Oplossin gen op maat voor slimme verlichting door Suzanne Dijkstra woensdag 12 oktober 2011 edereen kent het wel: je wordt plots midden in de nacht wak ker. Toch maar even uit bed om te plassen of een slokje water te drinken. Maar hè, wat is het donker. Het hele huis wakker maken door de lampen aan te doen, is niet handig. Struike len over rondslingerende schoenen of je stoten aan de rand van het bed, is echter ook niet fijn. Dit vraagt om een slimme oplossing. Wie ooit een nachtvlucht in een vliegtuig heeft gemaakt, herinnert zich ongetwijfeld de verlichte banen op de vloer. Subtiel en handig. Dat zou ook op de vloer van de woning moeten kunnen. Sinds de komst van ledlicht kan dat ook, al is het nog geen gemeengoed. Vloerverlichting kan in elke vloer worden toegepast. Bij voorbeeld de vlakke, dunne Üchtarmaturen van Eyeleds, van de Lighting Science Group. De leds werken op 12 volt, dus het verbruik is zeer laag. Bovendien gaan de leds ïoo.ooo branduren mee en zijn ze in verschillende kleuren en vormen te krijgen. Advies: laat de leds wel door een professional inbouwen. Dan dat donkere trapgat, met name 's nachts een gevaar voor kinderen en ouderen. Of eigenlijk voor iedereen. Hele maal als er onverhoopt brand uitbreekt. Wie op veilig wil spelen, verlicht de trapleu ning of-treden ook met led. Er zijn zelfs systemen die au tomatisch aangaan dankzij een bewegingsmelder. Voor de installatie is geen hak- en breekwerk nodig; een klein gaatje is genoeg om de bedra ding door te trekken. Bouwmarkten en trappenbou- wers bieden diverse systemen aan voor het verlichten van trappen. Er zijn ook trapleu ningen met ingebouwde lampjes verkrijgbaar. Kies bij voorkeur voor een variant met accu en adapter, zodat de 'lichtleuning' via een stopcon tact kan worden opgeladen. Licht in wanden en vloeren is ook mogelijk. Bijvoorbeeld met de Linea Led-tegels van Mosa. Deze tegels kunnen worden gecombineerd met exemplaren zónder ledlamp jes. Ze zijn ook geschikt voor in de badkamer. Dan zijn er nog van die plek jes in huis waar het lastig is een lamp neer te zetten, maar waar licht wel heel handig is. Bijvoorbeeld in een inbouw- kast, een kast onder de trap of aan de onderkant van een bed. Ook daarvoor zijn tal van oplossingen bedacht, zo als de SpotOn van Philips. Dit is een compacte, draadloze lamp met heldere leds. Of kies voor de Gare-glow, die ook op de stootborden van een trap kan worden gezet. Is het aanleggen van verlich ting in de vloer toch te veel ge doe of te kostbaar, dan heeft Philips de GuideLight, een lampje dat kan worden mee genomen als een moderne lantaarn. Extreem is het ontwerp van het Italiaanse verlichtings- merk Flos. Ontwerper Thierry Dreyfus bedacht de Wall Rupture, een scheur in de muur met verlichting erin. Weer eens wat anders dan een schemerlamp. De scheur is lekker dramatisch en ook nog met goud bekleed. De ontwerpers van Flos hou den sowieso van grapjes. Zo mixte Philippe Starck voor Flos een staande lamp met een boekenkast. Dit werd de Bibliotheque Nationale, een lamp met boekenplankjes. Nieuw is lamp Draw van het merk Doiy. Maak een teke ning op het bord dat op de lamp zit. Of schrijf er met de bijgeleverde whiteboardstift een berichtje op voor een huisgenoot. De tekening is eenvoudig te wissen. Tot slot, voor de liefhebbers van echte kaarsjes: er zijn te genwoordig allerlei veilige en handige alternatieven. Bijvoor beeld de oplaadbare kaarsjes Candela van het merk Oxo. Als ze volledig zijn opgeladen, branden de kaarsjes acht uur lang. Het licht kan niet uit waaien. De kaarsjes zijn draad loos en bovendien draagbaar, waardoor ze te gebruiken zijn voor talloze gelegenheden. Meer informatie: vvww.eyeieds.com www.trapiicht.nl www.iumigrtp.nl www.doiydesign.com www.fIos.it www.mosa.nl www.phiiips.nl 1. Handig in het donker: GuideLight van Philips. 2. De jonge generatie groeit op met slimme verlichting. 3. 's Nachts is een beetje licht ook wel handig. 4. Draagbare, oplaadbare waxinelichtjes van Oxo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78