Banger voor klacht dan voor klappen 5-7% 61 binnenland Weerbaarheid politie POLITIE Een onderzoek van de politieacademie stelt dat politieagenten liever niet ingrijpen bij risicovolle situaties. Dat is verklaarbaar, menen de politiebonden. Maar er moet wel iets veranderen. 'Politie kan niet op tegen bepaalde vormen geweld' grijpt met in bij geweld is niet weerbaar genoeg Elke woensdag en vrijdag vanaf 16/11 t/m 21/12 vertrekt het versierde MS Allegro***- naar Keulen en Düsseldorf, waar u de sfeervolle kerstmarkten kunt bezoeken. Incl. busreis, 2 nachten cruise, live-muziek en ontbijt én diner. Zie www.kras.nl/32560 Op 11 december vertrekt het versierde MS Allegro**** naar Antwerpen. De kerstmarkt in deze historische havenstad is één van de grootste van heel België! Inclusief 2 nachten cruise, live-muziek en ontbijt én diner. Zie www.kras.nl/32590 Gegarandeerd vertrek op 23 december! Vaar mee met het MS Allegro**"' naar o.a. Keulen, Bonn, Andernach, Rüdesheim, Boppard, Cochem en Koblenz. Inclusief busreis, 6 nachten cruise, 2 x kerstdiner en livemuziek. j Zie www.kras.nl/32581 waarom zou je meer betalen woensdag 12 oktober 2011 Het bericht dat een kwart van de agenten bewust ge weld mijdt, is ingeslagen als een bom. Vakbond ACP is woest over de beeld vorming. door Gerard den Elt Bij het bondsbureau van politievakbond ACP meld de zich gisteren een straat agent uit Utrecht. De poli tieman, die dagelijks met zijn 'po ten in de modder' staat, bleek ver maand te zijn omdat hij zeven keer bij geweldsincidenten betrok ken was geweest. „Het gemiddelde per agent in Utrecht is iets van 2,3. Dus deze agent had volgens zijn leidinggevende iets uit te leggen", schampert ACP-voorzitter Gerrit van der Kamp. „Die agent is be paald niet bang, maar voelt zich nu wel in de steek gelaten. Sommi ge agenten zijn banger voor klach ten dan voor klappen." Van der Kamp reageert met ingehouden woede op de voorlopige uitkom sten van een uitgelekt onderzoek van de Nederlandse Politieacade mie. Daaruit blijkt dat 25 procent van de agenten niet ingrijpt bij ge weld. De Raad van Korpschefs, één van de opdrachtgevers, bevestigt de uit komsten. Volgens de politiebazen betekent dat echter niet dat hun ondergeschikten niet durven op te treden. „We erkennen de kritiek en zien de noodzaak verbeterin gen door te voeren", zegt Ron Looije namens de korpschefs. „Het is een representatief onder zoek en met dit beeld moeten we wel wat." De korte vertaling van het onderzoek van de Politieacade mie onder het grote publiek is dat de politie op de loop gaat voor in cidenten en bang is om in te grij pen. Bij het radioprogramma Stand.nl op Radio 1 zei 86 procent voor de stelling te zijn 'dat de poli tie altijd moet ingrijpen', dus ook zonder versterking. Dat standpunt is volgens ACP- voorzitter Van der Kamp veel te kort door de bocht geformuleerd. „Al in 2009 hebben wij geconsta teerd dat de politie niet meer opge wassen is tegen bepaalde inciden ten en vormen van geweld", stelt Van der Kamp. „Wat moet je met twee agenten beginnen tegen twee vechtende groepen jongeren, die stijf staan van de dope en de drank? Zodra de politie ten tonele verschijnt, keert die hele groep zich tegen dat duo. En daar sta je dan in een plaats in de provincie, terwijl je dichtstbijzijnde collega's een half uur rijden verwijderd zijn." Dat is volgens Van der Kamp een gevolg van wat hij noemt 'spread- sheetmanagement'. „In heel het land is een onderbezetting in de avond- en nachtelijke uren. Dat mag je agenten niet verwijten", al dus Van der Kamp. Zelfs wanneer agenten menen wél in te kunnen grijpen, dan is dat zel den de meest gekozen optie. Want bij het lossen van waarschuwings schoten, heb je te maken met een Rijksrechercheonderzoek. Of wan neer betrokkenen van de politie klappen hebben gekregen, dienen zij een klacht in wegens 'excessief geweld'. De klachtenafhandeling kan lang duren en keert zich soms tegen de agenten. Het Tweede Kamerlid Coskun (^örüz (CDA) pleit in een reactie voor een politie die voortaan 'ro buust' optreedt en haar gezag te rugwint. „De incidenten in Hoek van Holland, Culemborg, Gouda en laatst bij de rellen rond de Kuip in Rotterdam hebben aangetoond dat anders moet worden opgetre den." Volgens Cörüz neemt het aantal klachten over politieoptre dens onaanvaardbaar snel toe. „Het zijn niet de burgers die zich verzetten, maar de politiemensen die steeds sneller in de beklaagden bank terecht komen." De politicus zegt dat de imagoscha de door het rapport al gedaan is. „De politie noemt het een strategi sche terugtrekking, maar in de volksmond wordt toch al gauw ge zegd dat de agenten 'm smeren. Dat beeld moet snel worden recht gezet." Volgens het vertrouwelijke onder zoek, dat het tv-programma Nieuwsuur in handen kreeg, grijpt een kwart van de politieagenten niet in als er geweld dreigt. Als redenen worden opgevoerd dat de agenten te slecht getraind zijn, bang zijn voor grof geweld of dat er te weinig ondersteuning is. Ruim 4400 agenten werden ge vraagd naar hun ervaringen. De Politieacademie constateerde in september 2010 al dat een derde van de politiemensen kampt met psychosociale klachten als gevolg van geweldtoepassing, de confron tatie met geweld, stress en burn- out-verschijnselen. Blijkens een inventariserend onder zoek is zeker vijf tot zeven procent (2500 tot 3500 man) van de agen ten onvoldoende weerbaar. Twin tig tot dertig procent wordt als 'waarschijnlijk verminderd weer baar' omschreven. Het ministerie van Veiligheid en Jus titie zegt maatregelen in voorberei ding te hebben. In juni is het actie plan Versterking Weerbaarheid Poli tie aan de Tweede Kamer aangebo den. Het is de bedoeling dat agen ten in 2012 aanvullende weerbaar- heidstrainingen krijgen. Uitgebreid politietoezicht na rellen in de Utrechtse wijk Ondiep in mei van dit jaar. foto Cynthia Boll/ANP zie onze website:binnenland Korpschef Heeres: 'Geweldloze aanpak is teken van de tijd' I 3-/7-daagse riviercruises per MS Allegro I Gerrit van der Kamp, ACP-voorzitter Shoppingcruise DUITSLAND Inclusief feestelijke extra's! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke of X/-fgfZgfl Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenionds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6