DE FLEXIBELE TAFEL In de jaren zeventig hadden veel mensen een eettafel die met een paar simpele ingrepen groter kon worden gemaakt. De laatste jaren is die flexibele tafel weer in opmars mét moderne techniek. MAATWERK door Cor-Peter Pasma woensdag 12 oktober 2011 oor kleinbe- huisden is de flexibele tafel een uitkomst. Want een tafel is één van de gro te ruimtevreters in de huis kamer. Desondanks zijn de tafels die je gemakkelijk gro ter maakt, nagenoeg alle maal uit de Nederlandse wo ning verdwenen. Wie de laatste jaren zijn ogen de kost gaf op de grote meubelbeurzen, kan niet an ders dan concluderen dat de flexibele uitschuiftafel op de weg terug is. „Dat komt door de Italianen. Bij hen zijn deze tafels eigenlijk nooit weggeweest. Italianen wonen klein, vroeger al en nu nog steeds. Het formaat van de tafels die daar wor den verkocht, is dan ook ve le malen kleiner dan wat wij gewend zijn. Hier zijn de tafels bovendien steeds groter geworden", legt Wim Otten uit. Hij is in Neder land agent voor een aantal meubelmerken, zoals het Ita liaanse YDF. Dit merk heeft liefst drie flexibele tafels in de collectie. Grootste probleem van de traditionele flexibele tafel is dat deze in de uitgeschoven stand lelijke naden in het blad laat zien. Dat is nog al tijd niet voor too procent op gelost, maar de technieken zijn aanzienlijk verbeterd. Je hoeft je dus niet (meer) te schamen voor zo'n tafel. In de collectie van YDF maakt de Ernosto-tafel nog gebruik van oudere tech niek. Aan de kopse kant van de tafel schuift een stuk blad onder de tafel. De tech niek in het model Itaipu is een stuk geavanceerder. Het blad verdwijnt opgevouwen in de tafel. Hoewel de na den nog wel zichtbaar zijn, sluiten de verschillende de len keurig op elkaar aan. De ontwerpers van het Itali aanse Kristalia lijken er een sport van te maken om een zo geavanceerd mogelijke ta fel te ontwikkelen. Dankzij de nieuwste technieken lukt het ze bovendien om elegan te tafels te realiseren, waar van het op het eerste ge zicht nauwelijks voor te stel len is dat ze een uitklapfunc- tie hebben. De techniek van bijjvoorbeeld de Sushi is ver gelijkbaar met die van YDF, maar door gebruik te maken van materialen als alumini um, is het tafelblad bijzon der dun. Ook leuk is de Oops, een ronde variant. In dit geval kun je de tafel helemaal uit elkaar schuiven en wordt het middenstuk uitgevou wen. Dit stuk is bovendien in een andere kleur te bestel len, zodat het vraagstuk van zichtbare naden in het tafel blad speels wordt opgelost. Diezelfde mogelijkheid heeft tafel Clip uit de Zoom- collectie van Mobimex. De ze tafel heeft een exclusieve uitstraling. Dat is niet zo vreemd, als je je bedenkt dat Clip oorspronkelijk is ont worpen voor plaatsing in di rectiekamers. Het grote voor deel van deze tafel is dat voor de uitbreiding in het midden, de poten niet ver plaatst hoeven te worden. Het blad schuift over gelei ders uit elkaar en maakt zo ruimte voor de uitbreiding. Hoe geavanceerd de technie ken echter ook zijn, met een paar (kleine) naden in het blad - in meer of mindere mate zichtbaar - moet je vre de kunnen hebben. Of dat 'schoonheidsfoutje' ook een internationale doorbraak van de flexibele tafel in de weg staat, is afwachten. Meer informatie: www.ydf.it (In Nederland via www.byotten.nl) www.kristalia.it www.mobimex.ch I en 2. Tafel Oops van Kristalia, een ronde variant. Exclusieve Clip, een ontwerp van Mobimex.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65