binnenland 15 Vertraging nationaal korps dreigt Verdachte moord Jennefer voorgeleid CDA laat minister Leers bungelen in botsing met Geert Wilders Senaat stemt in met wetsvoorstel ID-kaart de Kamer weet niet hoe POLITIE Kamer kritisch over plannen woensdag 12 oktober 2011 langs en nabestaanden willen het werk verkopen. Kosten: 160.000 eu ro. Het comité is bang voor verkoop aan het buitenland en is een inzame lingsactie begonnen voor behoud van de creatie. foto Irene Wouters om een korting van 20 procent op de koninklijke begroting, bekleedt in de discussie een sleutelpositie. De partij van Geert Wilders vindt de staatsrechtelijke modernisering van de monarchie echter belangrij ker dan het schrappen van finan ciële privileges. Dan gaat het om het terugdringen van 'elke schijn van politieke invloed', zoals Wil ders het eens verwoordde. Het uitkleden van het takenpakket van het staatshoofd was vooral on derwerp van een fel steekspel. De PvdA vindt dat de koningin zich niet meer moet bemoeien met ka binetsformaties en het president schap van de Raad van State kan opgeven. Maar de volgende stap, naar een ce remonieel koningschap waarin ze ook geen deel meer uitmaakt van de regering, maakt de PvdA tot woede en teleurstelling van SP, PW, D66, Groenlinks en Partij voor de Dieren niet. rotterdam - De 26-jarige man die zondag is gearresteerd in de zaak van het vermoorde io-jarige meis je Jennefer, wordt vandaag voorge leid. Dat heeft het Openbaar Minis terie (OM) laten weten. De man, ex-vriend van de zus van Jennefer, in wiens woning het lichaam van het meisje zondag werd aangetroffen, wordt momen teel verhoord. Er werd gisteren sectie verricht op het lichaam van het meisje. Over de toedracht van de dood van Jen nefer is nog niets bekend. Of zij misbruikt is, is ook nog niet duide lijk. In de woning van de verdach te vond gisteren nog steeds onder zoek plaats. Het het Korps landelijke politie diensten (KLPD) heeft gisteren duidelijk gemaakt dat niet toe wil naar een snellere inzet van het Am ber Alert in gevallen zoals die van Jennefer. „Dat zou het failliet zijn van dit alarmsysteem", zei woord voerder Ed Kraszewski van het KLPD gisteren. Hij vindt dat je het alarmsysteem niet te snel moet in zetten omdat 80 procent van de kinderen die jaarlijks worden ver mist, terugkomt. Er bestaan nu vier criteria voor het inzetten van een Amber Alert. Zo moet het kind niet ouder dan 18 jaar zijn en moet er van diegene een digitale foto beschikbaar zijn. Ook moeten er aanwijzingen zijn dat het leven van het kind in ge vaar is of dat het lichamelijk letsel kan worden toegebracht. Die crite ria worden naast de omstandighe den gelegd van de vermissing op dat moment, zegt Kraszewski. „De politie Rotterdam-Rijnmond had al heel veel gedaan. Er waren tot zondagavond half 10 nog geen aan wijzingen die een Amber Alert rechtvaardigden." zie onze website:binnenland Bloemen, knuffels en briefjes neergelegd bij plaats misdrijf Kamerleden vragen zich af wat rol van burgemeester zal zijn in het nieuwe bestel. Minister Opstelten houdt toch vast aan doorvoering van plan nen op 1 januari. Gemeenten en burgemeesters waren eerder al kritisch. door Bjinse Dankert den haag - De invoering van de nationale politie loopt waarschijn lijk vertraging op. Met minder dan drie maanden te gaan voor de streefdatum van minister Ivo Op stelten (Veiligheid en Justitie) om de bestaande politiekorpsen per begin volgend jaar samen te voe gen tot een nationaal korps, sloot de 1\veede Kamer gisteren een eer ste ronde met kritische vragen aan de minister af Kamerleden vragen zich af wat de rol zal zijn van de burgemeester in het nieuwe politiebestel. Ook heb ben verschillende partijen, waaron der het CDA, kritiek op het voor stel van de minister om meer dan tachtig gemeenten in Overijssel en Gelderland samen te voegen tot één district. Een woordvoerder van het ministe rie verwacht dat Opstelten voor november zijn antwoorden zal te rugsturen. De minister handhaaft zijn streven om vanaf januari met de reorganisatie te beginnen. „Het wordt krap", erkent het ministerie. „Wij blijven afhankelijk van de agenda van het parlement." De Tweede Kamer kan besluiten tot het houden van een tweede vragenronde. In dat geval zal de in voering van de nationale politie vrijwel zeker later plaatsvinden. Bij uitstel kan de datum van invoe ring worden verschoven met enke le maanden. Van een jaar uitstel zou geen sprake hoeven te zijn, volgens de woordvoerder. „Dat is lastiger, maar het valt te regelen. Het belang van de vorming van een nationaal korps is daarvoor te belangrijk." Invoering van een landelijke poli tie opgedeeld in tien districten on der de verantwoordelijkheid van één korpschef is de grootste organi satorische verandering van de Ne derlandse politie sinds 1993. Toen werden de rijkspolitie en de ge meentekorpsen omgesmeed tot de 25 regionale politiekorpsen. Het Nederlands Genootschap van Burgemeesters (NGB) en de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) hadden half september al in een brief de Tweede Kamer opgeroepen het wetsvoorstel voor de nationale politie op diverse punten te wijzigen. Ze vinden dat de politie niet alleen van bovenaf moet worden gestuurd, maar ook een sterke verankering in het lo kaal bestuur en de burgemeesters moet krijgen. Vorige week probeerde Opstelten de burgemeesters tijdens hun na jaarscongres nog eens te overtui gen van het nut van een nationaal korps. „We moeten Nederland vei liger maken. We willen komen tot méér eenheid en een betere sa menwerking en we willen komen tot een efficiëntere bedrijfsvoe ring, met minder bureaucratie", al dus de minister. door Frits Bloemendaal den haag - Minister Leers heeft geen enkele steun van zijn CDA ge had in zijn conflict met PW-lei- der Geert Wilders over het migra tiebeleid. CDA-vicepremier Verha gen koos net als premier Rutte de kant van Wilders, die vond dat Leers in een interview met een CDA-blad afstand had genomen van het gedoogakkoord. Dat bevestigen bronnen rond het kabinet. Volgens hen blijkt dat het CDA nog steeds verdeeld is over de koers van het migratiebeleid. Leers had vrijdag in Christendemo cratische Verkenningen gezegd dat migratie ook een zegen is. Hij nam afstand van de doelstelling van de PW dat de migratie van niet-wes- terse allochtonen zou halveren. Wilders stuurde direct een tweet waarin hij waarschuwde dat hij Leers keihard op de resultaten zou afrekenen. Zaterdag voegde hij er aan toe dat als Leers onvoldoende resultaat boekt 'hij linea recta te rug kan naar Maastricht'. Dit schoot Leers in het verkeerde keelgat. Hij probeerde contact op te nemen met Wilders, maar hij werd met diens secondant Sietse Fritsma afgescheept. Via e-mail probeerden ze het verschil van me ning recht te zetten. Maandag echter deed Wilders als nog zijn beklag bij Rutte en Verha gen. Met als resultaat dat Rutte Leers opdroeg contact op te ne men met Wilders. Toen Groen- Links-Kamerlid Tofik Dibi hier gis teren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer opheldering over vroeg, zei Fritsma dat de zaak inmiddels was opgehelderd. Ook Leers probeerde de indruk te wekken dat alles was opgelost. Hij had, zei hij, een ander geluid over migratie willen laten horen, om dat de nadruk veel te veel op het negatieve ligt. Volgens bronnen in zijn omgeving was het artikel be doeld als een handreiking aan de CDA-achterban, waarvan een groot deel zich zorgen maakt over de harde koers die onder druk van de PW is ingezet. Maar in de Kamer kreeg Leers geen bijval van zijn CDA-fractie voor dit verhaal. Die zweeg ook toen WD-Kamerlid Cora van Nieuwenhuizen Leers aanviel, om dat hij 'te veel voor de positieve kanten van migratie had'. Nieuwenhuizen gaf daarmee vol gens een WD-bron uiting aan de ergernis bij de WD-fractie over het stuk van Leers. Hoewel dat niet formeel in strijd was met het gedoogakkoord, kon het wel zo worden opgevat. den haag - De Senaat heeft gister avond ingestemd met het wets voorstel over de ID-kaart. SGP-se- nator Gerrit Holdijk hielp minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) aan een meerderheid voor zijn plan. Holdijk, die veel kritiek had op de plannen, ging op het laatste mo ment overstag toen hij de toezeg ging kreeg dat de nieuwe paspoort- wet in de eerste helft van het ko mende jaar bij de Tweede Kamer zal liggen. De Hoge Raad oordeel de vorige maand dat er geen grond slag was in de Gemeentewet om geld te vragen voor een ID-kaart. Het document werd meteen gra tis, waarop de vraag enorm werd en de kosten de pan uitrezen. Minister Donner kwam met een plan om leges voor de kaart toch op andere wijze wettig te maken. Hij besloot het geld ook te innen Gerrit Holdijk vanaf 22 september, de dag nadat hij met zijn plan kwam. In de TWeede Kamer kreeg hij, net als nu in de Eerste, CDA, WD, PW en SGP aan zijn kant. Een groot deel van de Eerste Ka mer is ontevreden over de wijze waarop Donner de kwestie met de ID-kaart dacht op te lossen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5