hoeft ook geen Efteling te worden Iff misschien al te gemakkelijk zeeland 119 Natuurspeelbos in Braakman-Noord alleen nog voor bekenden te vinden ■H 11 - rn 1 Natuurreservaat iM Mantelzorgers krijgen attentie van gemeente Groeve Nieuw-Namen woensdag 12 oktober 2011 1,2 miljoen euro nog altijd niet gemakkelijk te vinden door Harmen van der Werf Kom naar Nieuw-Na- men en aanschouw 'het wereldwonder', de Meester Van der Heijden-groeve waar 2,5 tot drie miljoen jaar oude aard lagen direct aan de oppervlakte lig gen. Wethouder Diana van Dam me nodigde iedereen uit, bij de of ficiële opening van de compleet heringerichte groeve begin juni dit jaar. Hoeveel meer mensen sindsdien 'het wereldwonder' hebben be zocht, is niet bekend. Waarschijn lijk zijn het er meer dan voorheen, maar heel veel meer zullen het er niet zijn. Het is nog altijd zoeken geblazen in Nieuw-Namen. Bij de ingang van het dorp wijst niets er op dat er iets bijzonders te ontdek ken valt. Aan de Hulsterloostraat vlak bij de kerk wijst een bord waarop de groeve staat aangeduid, het Kerkpad in. Je moet het goed in de gaten houden, anders ben je er zo voorbij. Het bord dateert nog uit de tijd dat je alleen met gids Richard Bleij- enberg het cultuurhistorisch mo nument kon bezoeken, toen het nog veel kleiner was. En voordat er afgelopen jaar r,2 miljoen euro aan subsidie in de herinrichting is gestoken, voor het uitgraven van de groeve, het verwijderen van vuilnisresten die er ooit in waren gestort en de aanleg van een hou ten vlonder door de hele groeve. De subsidie kwam van de Europe se Unie, de provincie, de gemeen te Hulst en de beheerder Staatsbos beheer. Zoveel geld verspijkeren aan een attractie en tegelijkertijd zo weinig aan de bewegwijzering doen, het plaatst de uitnodiging bij de officiële opening in een an der perspectief. Peter Maas, bos wachter bij Staatsbosbeheer in Zeeuws-Vlaanderen, staat open voor die kritiek en heeft ook een verklaring voor de op z'n zachtst weinig opvallende bewegwijzering naar de Meester Van der Heij- Croeve en Braakman De Meester van der Heijden-groe ve in Nieuw-Namen is sinds 1963 in beheer bij Staatsbosbeheer. Richard Bleijenberg was ruim twin tig jaar gids van de groeve. Hij tel de in die tijd ruim 30.000 bezoe kers. De groeve is nu overdag vrij toe gankelijk. Van november tot en met maart is ze gesloten. De aard lagen worden dan tegen weer en wind afgedekt met zeilen. Natuurgebied Braakman-Noord is sinds 2003 aangelegd, voor vogels en andere dieren, maar zeker ook voor recreanten. den-groeve. „We willen het lang zaamaan opbouwen. De groeve is sinds juli overdag altijd open. We willen het eerst aanzien hoe men sen daarmee omgaan, dat er niks kapot wordt gemaakt, want dat ri sico loop je." Minstens zo belangrijk is dat Staatsbosbeheer nog bezig is met het opleiden van verschillende mensen tot gids. Richard Bleijen berg stopte juli dit jaar. Hij was dertig jaar poortwachter van de groeve en hield ermee op vanwege zijn leeftijd. Bij de officiële ope ning werd hij tot zijn grote genoe gen nog in het zonnetje gezet. Peter Maas: „We hebben dus men sen in opleiding en die willen we vanaf volgend jaar inzetten, bij voorbeeld voor de begeleiding van groepen scholieren en mensen die zich bij ons aanmelden voor een bezoek." Staatsbosbeheer denkt ook aan het breder aanbieden van een ar rangement met Het Zeeuwse Land schap dat excursies houdt door het Verdronken Land van Saeftinghe. „Dat is een mooie combinatie, de groeve en Saeftinghe. De groeve is kleinschalig en Saeftinghe is eigen lijk hetzelfde landschap van dit moment", vertelt Peter Maas. En wellicht kan het Vlaamse ontpol- deringsproject Prosperpolder er nog bij worden betrokken? Peter Maas aarzelt even. „Dat zal in elk geval voldoende stof voor discus sies opleveren." De groeve van Nieuw-Na men is lastig te vinden, het eerder dit jaar geopen de natuurspeelbos in de Braak man-Noord bij Hoek is gewoon 'onvindbaar'. Nee, sterker nog, als argeloze voorbijganger word je doodleuk de verkeerde richting in gestuurd. Het bord 'Braakman-Noord' langs de N61, vanuit Hoek even voorbij recreatiegebied De Braakman, leidt je de Braakmanweg in. Die is sinds een paar jaar toch echt afge sloten na een paar kilometer. Het parkeerterrein en het natuurspeel bos in de Braakman-Noord bevin den zich iets verderop aan de Oost zeedijk, ook een zijweg van de N61. Heb je het parkeerterrein een maal gevonden, dan kan de speur tocht naar het natuurspeelbos be ginnen. Er staat nog niet één ver wijsbord. Bij de feestelijke ingebruikname van het natuurspeelbos was regio directeur Zuid van Staatsbosbe heer, Harry Boesschoten, eind juni dit jaar nog zo optimistisch ge stemd. „Je kunt natuur zien op zenders als National Geographic en Animal Planet, maar wil je na tuur beleven, dan moet je hier naartoe komen." Hij verwachtte wmaausssKsssgsas Dat klinkt leuk, maar zegt eigen lijk niet zoveel. In welke gemeente je ook woont, elke verhoging van belastingen weegt door. B en W van Terneuzen hebben ervoor ge kozen in principe alle tarieven vol gend jaar (weer) met drie procent te verhogen. Alleen de afvalstoffen heffing gaat omlaag, omdat die meer dan kostendekkend is. Om het verlies aan inkomsten te com penseren, wordt de nieuwe riool- heffing met 21,6 procent verhoogd. Alleen eigenaren van woningen en gebouwen betalen deze heffing. Per saldo - minder afvalstoffenhef fing, meer rioolheffing - is iemand met een huis van minder 200.000 euro straks goedkoper uit, alle an deren betalen juist meer. Het is een keuze die B en W aan de gemeenteraad voorleggen, met in het achterhoofd de voorzienin gen op peil te houden en investe ringen in onder meer musea en brede scholen te handhaven. WD, D66 en Christenunie kwa men eerder dit jaar met een voor stel om voorzieningen juist te con centreren in Terneuzen, Axel en Sas van Gent. Ze kregen bij andere partijen, zeker niet bij de college partijen TOP-Gemeentebelangen, PvdA en CDA, geen voet aan de grond. Wil het zover komen, dan zal het water Terneuzen waar schijnlijk nog hoger aan de lippen moeten stijgen. Het water staat al hoog. Terneuzen ziet de rijksuitkering voor onder Opening natuurspeelbos Braakman-Noord eind juni dit jaar. jaarlijks zeker achtduizend kinde ren plus ouders. Boswachter Peter Maas weet het. „De inrichting van het gebied is klaar, op één ding na, de bewegwij zering." Volgens hem zie je dat wel vaker. „Het geld voor dergelij ke projecten is beperkt en dan schiet zoiets erbij in." Peter Maas betreurt dat. „Het is heel verve lend, zeker omdat wij heel graag mensen willen verwelkomen in de Braakman-Noord. Wie zondag middag een stukje wil lopen, kan daar goed terecht." De bewegwijze ring komt er. „Hopelijk voor het einde van het jaar." »rflakman-Noorj Aanduiding Braakman-Noord langs N61 bij recreatiecentrum De Braakman. meer bijstand, reïntegratie en so ciale werkvoorziening dalen van 30,3 miljoen euro dit jaar naar 26,7 in 2012. De algemene rijksuitke ring groeit weliswaar licht, met zes ton tot 54,9 miljoen euro in 2012. Al met al boert Terneuzen enorm achteruit, wat goeddeels wordt ge compenseerd door de lokale lasten te verhogen. Voor 2012 rekenen B en W op 27 miljoen euro aan belas tingen en heffingen tegen 23,4 mil joen euro dit jaar. Tegelijkertijd stij gen met name de uitgaven voor sa larissen en sociale lasten én voor rente, afschrijvingen en lease (huur). Dit zijn allemaal politieke keuzes, die enerzijds in Den Haag en anderzijds in Terneuzen wor den gemaakt. DE HELE DAG ACTUEEL Voor het actuele nieuws uit Zeeuws- Vlaanderen de hele dag door kijk je op www.pzc.nl/zeeuwsvlaanderen STELLING Stem op onze stelling: Laat gemeenten maar direct fuseren via www.pzc.nl/zeeuwsvlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto HULST - Op de Dag van de Mantel zorg, op 10 november, krijgen alle mantelzorgers die bekend zijn bij het steunpunt mantelzorg in de ge meente Hulst een attentie. Als blijk van waardering voor het werk dat ze doen. Op dit moment zijn er 375 mantelzorgers geregi streerd. De Dag van de Mantelzorg is een goede gelegenheid om meer mantelzorgers boven water te krij gen, vindt het steunpunt. Mensen die iemand kennen die minstens vier uur per week en langdurig voor een ander zorgt, kunnen dat voor 27 oktober doorgeven aan het steunpunt. Dan krijgen zij op 10 november ook een attentie. Ietwat verscholen verwijsbord naar Groeve Nieuw-Namen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55