Terneuzen verhoogt lasten Al eerder schapen uit wei gestolen bij Eede Groeve NlGUW~N3111611 Generatiekloof BEWEGWIJZERING Cultuurhistorisch monument na opknapbeurt van Koesterpas pakt grootser uit met Zeeuws-Vlaamse kookwedstrijd Michiel Borstlap komt naar Ledeltheater Sint David's Minstrels met Ernst Daniël Smid almanak woensdag 12 oktober 2011 door Harmen van der Werf EEDE - Het is niet de eerste keer dat er schapen zijn gestolen aan de Hazewegeling in Eede. Eige naar lohan van Rie weet dat het bij zijn oom al twee keer eerder is gebeurd. „Dat is lang geleden, maar toen deden ze het in het donker. De dieven die zondag mijn vier schapen hebben meege nomen, waren zo brutaal het ge woon overdag te doen." Van Rie woont aan de Hazewe geling vrij dichtbij Eede. Het weitje waar de schapen liepen, ligt verder van het dorp, vlakbij de Rijksweg (N251) van Aarden burg richting de Belgische grens. Hij weet dat zondagmiddag een auto in de buurt is geweest zon der kentekenplaten. „Een beken de reed nog langs het weitje en zwaaide naar mensen die erin be zig waren, zeer waarschijnlijk de dieven. Ze zwaaiden gewoon te rug." De vier gestolen schapen waren nog geen drie jaar oud. Ze liepen met enkele ganzen van Van Rie in het weitje. „De schapen waren erg tam, maar die ganzen pakken je zo bij je broek, als ze je niet kennen. Ik begrijp niet dat ze die schapen hebben kunnen opladen met die ganzen erbij." Van Rie ontdekte 's avonds vroeg dat zijn schapen weg waren. Hij heeft bij de Nederlandse en de Belgische politie aangifte gedaan. Alle slachthuizen in de wijde om trek, zowel in Nederland als in België, zijn ingelicht. De schapen zijn geoormerkt en dus herken baar. „De Belgische politie heeft me gezegd dat ze waarschijnlijk niet naar een slachthuis gaan, maar particulier worden ge slacht." Van Rie hield de schapen uit hobby, om het gras in zijn wei tje kort te houden voor zijn trek paarden, een andere hobby. Voor lopig schaft hij geen schapen meer aan. TERNEUZEN - De dit jaar voor het eerst door de Koesterpas gehou den Zeeuws-Vlaamse kookwed strijd smaakt naar meer. De Koes terpas - die korting biedt aan me dewerkers van ZorgSaam, Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen, Cura- mus en Woonzorg West-Zeeuws- Vlaanderen - heeft de wedstrijd zelfs uitgebreid. Vier teams van elk tien personen kunnen in 2012 meedoen, geholpen door vier be kende Zeeuws-Vlaamse chef-koks. De inschrijving is begin deze week geopend. „Het loopt. Op veel afdelingen wordt er al over ge sproken", laat Koesterpas-organi sator John Smael weten. Hij ver wacht maandag of dinsdag al meer dan vol te zitten. „Komen er meer dan veertig aanmeldingen, OOSTBURG en dat verwacht ik, dan gaan we loten. Dat is wel zo eerlijk." Dit jaar konden dertig Koesterpas houders, inwonende huisgenoten en medewerkers van de betrok ken organisaties meedoen. Voor 2012 is dat aantal opgetrokken naar veertig. Wie dit jaar de halve finale of finale haalde, is nu uitge sloten van deelname. De chef-koks die ieder een team van tien personen aan de hand ne men, zijn Mia Dieleman van Het Wapen van Axel, Dimitri Valckx van restaurant De Deining in Nieuwvliet, Yannick Mahu van de Petrus- en Paulus Hoeve in Lams- waarde en Eric van Bochove van 't Vlasbloemeken in Koewacht. De eerste kennismakingsronde is begin januari, de finale vindt 17 april plaats. IJZENDIJKE Jazzpianist Michiel Borstlap geeft zaterdagavond een concert in het Ledeltheater in Oostburg. Hij heeft pas een nieuw album gemaakt dat hij heeft opgedragen aan zijn eer ste kind. Michiel heeft zijn gevoel voor 'dit kleine wonder' vastgelegd in zijn composities. Borstlap, die onder meer met de Amerikaanse Thelonious Monk/BMI Composers Award is gelauwerd, speelt zater dag van 20.15 uur. Mannenkoor Sint David's Minstrels uit IJzendijke treedt op vrijdag 9 december samen met zan ger Ernst Daniël Smid op in het Le deltheater in Oostburg. De Minstrels studeren daarvoor mo menteel een geheel nieuw repertoi re aan kerstnummers in. Ook orkest Maxemillecorde en soul- en gospelzanger Dannis Le- Gree staan op het podium. Aan vang om 20.15 uur. Tip? redactie@pzc.nl De heringerichte Meester Van der Heijden-groeve in Nieuw-Namen oftewel 'het oudste strand van Zeeland' waar 2,5 a drie miljoen jaar oude aardlagen aan de oppervlakte komen. foto's Mark Neelemans Op een regenachtige dag in de va kantie was opa aan het oppassen bij zijn kleinzonen. Na een paar uur spe len begonnen de jongens zich te ver velen en vroegen aan opa of ze moch ten 'wii-en'; spelletjes doen dus op de Wii, een soort computer. Opa dacht echter dat ze het over het 'wieën' hadden, wieden op z'n Zeeuws. Waarop hij, in dialect, aan zijn kleinzoons vroeg of ze dan ook een 'ouwe' (soort hark) hadden. Daarmee was de verwarring com pleet. De jongens keken verbaasd naar opa en zeiden: „Nee, we hebben net een nieuwe gekregen van mam ma", doelend op hun computer. De jongens hebben nog uren voorde tv op de wii gespeeld en opa ging in de tuin met z'n ouwe wieën... De Terneuzense gemeente raad moet kiezen of delen, de belastingdruk verder la ten stijgen of in voorzienin gen snijden. De WD zet al vast de hakken in het zand. Michiel Groeneveld, WD-fractievoorzitter in Terneuzen, is er van overtuigd. Het col lege van B en W heeft de Terneu- zenaren misleid. Woningbezitters zijn dit jaar niet met een stijging van de onroerend zaakbelasting ge confronteerd van drie procent, zo- door Harmen van der Werf als vastgelegd in de begroting 2011, maar met 6,1 procent. Wethouder Co van Schaik (PvdA, financiën) bestrijdt deze rekensom. Wie ge lijk heeft, is niet eenvoudig të zeg gen. Een onafhankelijke studie door de gemeentelijke rekenkamer commissie zou uitkomst kunnen bieden. En dan nog, het is een puur politieke keuze de gemeentelij ke belastingdruk meer dan het alge mene prijspeil (de inflatie) of het loonpeil te laten stijgen om voorzie ningen in de gemeente overeind te houden. De gemeente Terneuzen had een prima uitgangspositie. In 2009 was ze wat betreft lastendruk de op één na goedkoopste in heel Nederland. Vooral door de invoering van een voor Terneuzen nieuwe belasting, de rioolheffing, is dat dit jaar veran derd. Terneuzen is landelijk 'gedui keld' naar de 31ste plek. Nederland telt ruim vierhonderd gemeenten. In veel plaatsen, inclusief Hulst (inde plek) en Sluis (177), zijn bewo ners altijd nog gemiddeld duurder uit dan in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54